Çözüldü "Windows bu diske yüklenemez seçilen diskte MBR bölüm tablosu var" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Spayki

Hectopat
Yer
Heaven and Hell
Daha fazla  
İyi akşamlar arkadaşlar,

İtopya'dan yeni sistem almıştım. SSD olarak
Sistemde bu SSD bulunmakta fakat Windows bu diske yüklenemez seçilen diskte MBR bölüm tablosu var hatası aldım.

Format yerinde CMD ekranı açıp diske clean yaptıktan sonra convert GPT yaptım. Windows'u yüklemeyi başardım fakat şu an diskim GPT mi olmuş oldu? Çünkü Windows'un açılış hızı veya kendisinin hızı beni pek tatmin etmedi. Bu sorunun farklı bir çözümü var mı tekrardan diski MBR yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
GPT biçiminde MBR'ye göre daha hızlı olması gerek. İşlemi doğru yaptıysanız GPT biçimine çevrilmesi gerek. Başlat logosunun üzerine sağ tıklayıp aygıt yöneticisini aç ve disk sürücüleri kısmından kurulumu yaptığın diske sağ tıklayıp özelliklerini aç.

1664298477303.png

Ondan sonra birimlere gelip doldur deyin. Bölümleme stiline bakalım, disk GPT olmuş mu?

1664298505070.png
MBR diske UEFI kurulum yapamazsınız.

GPT biçiminde MBR'ye göre daha hızlı olması gerek. İşlemi doğru yaptıysanız GPT biçimine çevrilmesi gerek. Başlat logosunun üzerine sağ tıklayıp aygıt yöneticisini aç ve disk sürücüleri kısmından kurulumu yaptığın diske sağ tıklayıp özelliklerini aç.

1664298477303.png

Ondan sonra birimlere gelip doldur deyin. Bölümleme stiline bakalım, disk GPT olmuş mu?

1664298505070.png

Çözüm
GPT hızlı olandı sanırım ama bana ilk format atarken neden hata verdi ki ben GPT formatında yüklemiştim Flash belleğe. Yeni nesil M2 SSD var bir de.

Sanırım Rufus ile yazdırırken GPT seçtiniz. Diskler MBR bölümleme stilendeymiş. Bu yüzden GPT olarak kurulum yapamamışsınızdır. Ben de yapmıştım daha önce ama problem olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki bu şekilde formatlamak herhangi bir sıkıntı çıkarır mı veya oyunlarda FPS ile ilgili problem yaşar mıyım sizce?

Güncel sistemler için GPT önerilir. Hem Windows'ta ki UEFI özelliklerine erişmek için böyle kullanmak daha mantıklı. Yaşamazsın diye düşünüyorum, zaten pek alakası yok. Bir daha Rufus'tan GPT olarak yazdırabilirsiniz. Tabii disklerin GPT olduğuna eminseniz yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı