Windows Defender yeterli mi?

lizzygrant

Femtopat
Daha fazla  
Tartışılmış bir konu üzerine başlık açıyorsam kusura bakmayın, ama spesifik olarak sorarak güncel yanıtlar almak istedim. Ben lise öğrencisiyim, derslerim dışında sadece dizi, film, video izlemeye kullanıyorum bilgisayarımı oyun falan oynamıyorum. Ama yine de virüs bulaşırsa korkusu oluyor. Bilgisayarı 1 ay önce aldım McAfee program denemesiyle geldi. Tekrar onu almayı düşünüyordum ama kimse önermiyor o yüzden ondan çoktan vazgeçtim. Diğer ücretli Anti-Virüs programlarını araştırdım, ücretsizler pek de koruma sağlamıyormuş gibi geliyor. Kaspersky'ın herkes tarafından önerildiğini gördüm. Ücretsizi de yeterli diyenler var, programlar gereksiz ve sadece performans düşürüyor diyenler de var. Aynı zamanda Windows Defender'a da baktım ama bazıları yetersiz olduğunu söylüyor, bazıları bilinçli olursan yeterli diyor büyük arada kaldım. Kaspersky Free / Windows Defender / Kaspersky ücretli versiyonu hangisini kullanmam gerek yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
yeteri kadar koruyamıyor
muhtemel kimlik bilgi sızdırmasını sezmeli

Sezgisel bir tespit yok. Bu ve bunun gibi sayfalarda tehditin başarılı şekilde durdurulması antivirüs programının ne kadar iyi koruduğunun bir göstergesi değil.

Başlığa cevap, muhtemelen hayır. Fakat üçüncü parti bir program kullanmak istemeyenler için bir çözüm mevcut.

Sezgisel bir tespit yok. Bu ve bunun gibi sayfalarda tehditin başarılı şekilde durdurulması antivirüs programının ne kadar iyi koruduğunun bir göstergesi değil.
Zaten tek bir site üzerinden AV yazılımının sizi çok iyi koruduğunu düşünmenin yanlış olacağını da mesajımda belirtmiştim. Kaldı ki attığım sitenin linki, daha önceden denenmiş olan phishing yöntemlerinden birini taklit ediyor test amacıyla.

Bu biraz da "Facebook.com" değil de "Faceb00k.com" gibi domainlerle insanları kandırmaya çalışanları daha kolay önlemek amacıyla alınan önlemlerden biri.

Sadece Defender tek başına yeterli değil. Size aşağıda bir bağlantı paylaşacağım. Bir kimlik bilgisi çalma (phishing) sitesi. Eğer bu siteye erişebiliyorsanız kullandığınız AV programı sizi yeteri kadar koruyamıyor ya da ayarları iyi bir şekilde yapılandırılmamış anlamına gelir.

Korunuyorum yani? Defender var bir tek.
1603586827168.png

Zaten tek bir site üzerinden AV yazılımının sizi çok iyi koruduğunu düşünmenin yanlış olacağını da mesajımda belirtmiştim. Kaldı ki attığım sitenin linki, daha önceden denenmiş olan phishing yöntemlerinden birini taklit ediyor test amacıyla.
Bu bir şeyi değiştirmiyor.

Bu ve bunun gibi sayfalarda tehditin başarılı şekilde durdurulması antivirüs programının ne kadar iyi koruduğunun bir göstergesi değil.

İki vendör arasından yalnızca birinin bunu tespit etmesi, birinin diğerinden daha iyi koruduğunu göstermez. Mesajlarında sanki bu test, korumanın düzeyini test ediyormuş gibi konuştuğun için yazdıklarını eleştirdim. Aslında ne için kullanılması gerektiği sitede de yazıyor.

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Değil, bilinçli kullanıcı için bile maalesef yeterli değil.

Örneğin Windows Defender, web koruması sağlamıyor. Bir siteye girdiğinizde o siteye enjekte edilmiş Javascript kaynaklı bir trojan varsa bilgisayarınıza sızarken Defender sizi korumuyor.

Bu sadece bir örnekti. Maalesef Windows Defender virüs, malware, adware gibi konularda da çok yetersiz bir koruma sağlıyor.

Kaspersky kurulmasını öneririm, örnek vermek gerekirse Teknobiyotik vakasındaki trojanı yalnızca o yakalamıştı, popüler bir site olduğundan kimsenin aklına böyle bir durum gelmezdi. Kaspersky oldukça iyi ve güçlü bir antivirüstür.
Kullanıcı isteğine bağlı olarak Malwarebytes da kurulursa daha korunaklı olur, sadece taramalar için.

@acv İlk mesajımda da bunu destekleyen şeyleri yazmıştım zaten. Keşke konuya yazdığım bütün mesajları okusaydın.

Eğer bu siteye erişebiliyorsanız kullandığınız AV programı sizi yeteri kadar koruyamıyor ya da ayarları iyi bir şekilde yapılandırılmamış anlamına gelir.

AV programının sizi "yeteri kadar koruyamaması" bölümü elbette daha iyi ifade edilebilirdi. Örnek olarak kullanılan AV yazılımının Web Antivirüs desteği yoktur, bu da yeteri kadar koruyamama kapsamına girer. Zaten devamındaki mesajlarımda da bunun tek başına bir şey ifade etmediğini de eklemiştim.

Aynı şekilde attığın resimlerde de sitenin kullanım amacının AV yazılımınızın doğru bir şekilde konfigüre edilip edilmediğini test etmek olduğu yazıyor.

Korunuyorum yani? Defender var bir tek.
Sadece Web Antivirüslerini yakalaması tek başına yeterli olmuyor. Zararlıların bir sürü çeşidi var. Defender'a belirli bir yerden sonra güvenmek pek de doğru değil. İnternette ne yaptığını bilen ileri seviye kullanıcılar için aslında AV yazılımına gerek yok. Ancak zaman zaman bazı şeyler gözden kaçabiliyor. Zararlı yazılım güvendiğiniz bir siteden de size bulaşabiliyor. Buna 2017 CCleaner olayını örnek verebiliriz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı