Windows güvenliği geç açılıyor

SunSet

Megapat
RAM
2x8 16 GB
SSD veya HDD modeli
NVMe SSD WD Blue 512GB
İşlemci
R5 4600H
Windows güvenliğini girmek istediğimde menüler geç açılıyor, yükleniyor. Format attım, TPM temizledim, Windows 11'de denedim aynı şekil geç geliyor menüler. Bilgisayar hakkında kısımda geç yükleniyor. SSD kullanıyorum yeni cihaz olduğu için SSD'de yeni. Bilgisayar yeniden başlatınca düzeliyor hızlı yükleniyor Windows güvenliği menüleri ve sistem hakkında bölümü. Bilgisayarımın ilk açılışta açınca yani yeniden başlatma değil direkt güç düğmesi ile çalıştırınca yine aynı şekil sıkıntı başlıyor. Bunu diğer bilgisayarlarım da yaşamadım ilk defa böyle bir şey başıma geldi. Sanki SSD değil HDD varmış %100 disk kullanıyormuş gibi bilgileri yüklerken zorlanıyor gibi oluyor. Bu dediğim diğer işlemlerde SSD hızlı oyunlarda ve diğer tarayıcı açma falan. Bilgisayarım BIOS ekranı ile 9 saniyede masaüstünü görüyorum.

Windows güvenliği yüklenmesi 9 saniye, Windows hakkında yüklenmesi 5 saniye.

1641411175651.png

EDİT: Sorunun kaynağı hızlı başlangıçta TPM donanım aktifken söylediğim yerlere "tpm.msc" dahil geç yüklenmesidir. TPM kapatınca Windows güvenliği falan hızlanıyor yüklenmesi saniye sürmüyor veya TPM açık olması zorunlu ise hızlı başlangıcı kapatarak SSD sistemde biraz daha az süreyle sistem geç açılarak çözülüyor. Şimdilik benim bilgisayarımda çözüm böyle, ya sistem üreticim BIOS güncelleme ile çözebilir veya Windows güncellemesi ile çözülmesini bekleyeceğim.

Düzenleme: Üretici o günden beri BIOS güncellemesi atmadı veya Windows tarafından TPM güncellemesi gelmedi problemim devam ediyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı