Çözüldü Windows kendisiyle alakasız ikinci bir SSD takmayınca boot etmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

seriousgigi

Femtopat
Daha fazla  
RAM
32
Merhaba bugün yeni 8TB HDD aldım ve onu takıp 3 eski HDD'yi PC'den çıkarıp tekrar açtım ama PC sürekli BIOS'a giriyordu. Daha sonra 500 tane şey denedim hiçbiri olmadı ama yabancı forumlardan okuduğum ve %100 anlamadığım saçma bir şey yaptım ve PC açıldı.

Şimdi olay şu, eskiden Windows'un kurulu olduğu 1 tane M.2 2TB SSD ve ayrıca 6TB + 2TB + 1TB HDDler ve 250GB'lık disket şeklinde olan SSD vardı. Bende bu 6 TB'lık olan dışında diğerlerini PC'den çıkardım ve yerine yeni aldığım 8TB'lık yeni HDD'yi taktım. Daha sonra PC açılmamaya başladı.

İşin komedisi şu an PC sadece disket şeklinde olan eski SSD takılı olunca açılıyor.
Not: Tekrar ediyorum Windows anakartta takılı olan M.2 SSD'de kurulu.

Çözüm
Hangi ikinci disk? Ben bütün HDD'leri çıkarıp PC'de sadece Windows'un olduğu M.2 SSD'yi bırakıp PC'yi açtım ve gene açmadı.

Galiba bu salak Windows benim dandik eski SSD'yi active Partition olarak seçmiş gibi bir şeyler okudum. Ondan dolayı da pc açılmıyor eğer bu ssd'yi çıkarırsam. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Zamansızlıktan yeni aldığım 4 Lian Li ışıklı fan (nasıl takılacağına dair hiçbir fikrim yoktu) ve yeni 8 TB HDD'yi bir haftadır takamıyorum bugün de -haftalık izin günümde- şunlarla uğraşayım dedim 5 saatte ancak çözebildim.

Yok arkadaş nasıl saçma bir durumdur bu böyle anlamadım gitti. Siz siz olun yeni aldığınız PC'ye Windows kurulu eski HDD'niz takılı iken Windows kurmayın. Bakın ben kurdum süper zeki Windows gitmiş Windows kurduğum sürücüye EFI kurmuş dolayısıyla bu HDD'yi PC'den çıkarınca Windows boot etmiyor diğer bir deyimle açılmıyor.

Neyse olayın çözümünü de paylaşayım da başkaları da yararlansın.

Screenshot (8) (2jpg).jpg
Hangi ikinci disk? Ben bütün HDD'leri çıkarıp PC'de sadece Windows'un olduğu M.2 SSD'yi bırakıp PC'yi açtım ve gene açmadı.

Galiba bu salak Windows benim dandik eski SSD'yi active Partition olarak seçmiş gibi bir şeyler okudum. Ondan dolayı da pc açılmıyor eğer bu ssd'yi çıkarırsam. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Zamansızlıktan yeni aldığım 4 Lian Li ışıklı fan (nasıl takılacağına dair hiçbir fikrim yoktu) ve yeni 8 TB HDD'yi bir haftadır takamıyorum bugün de -haftalık izin günümde- şunlarla uğraşayım dedim 5 saatte ancak çözebildim.

Yok arkadaş nasıl saçma bir durumdur bu böyle anlamadım gitti. Siz siz olun yeni aldığınız PC'ye Windows kurulu eski HDD'niz takılı iken Windows kurmayın. Bakın ben kurdum süper zeki Windows gitmiş Windows kurduğum sürücüye EFI kurmuş dolayısıyla bu HDD'yi PC'den çıkarınca Windows boot etmiyor diğer bir deyimle açılmıyor.

Screenshot (8) (2jpg).jpg

Son düzenleme:
Çözüm

Galiba bu salak Windows benim dandik eski SSD'yi active Partition olarak seçmiş gibi bir şeyler okudum. Ondan dolayı da PC açılmıyor eğer bu SSD'yi çıkarırsam. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Eki Görüntüle 2150406

Windows ile ne alakası var hocam? Burada ben onlarca içinde Windows yüklü olan diski takan konular gördüm. BIOS ikinci diski takınca otomatik olarak ona geçiş yapmış belli ki. Eskiyi de bozmuş, ha eskinin bozulması Windows'tan mıdır bilemem orası ayrı mesele.

"Bakın ben kurdum süper zeki Windows gitmiş Windows kurduğum sürücüye EFI kurmuş dolayısıyla bu HDD'yi PC'den çıkarınca Windows boot etmiyor diğer bir deyimle açılmıyor."

Mesajı editleyemedim zaman geçtiği için. ^ burada yanlış yazmışım, yeni PC'ye Windows 11 kurarken Windows 10 kurulu eski SSD'de takılı olduğu için, diskin 100 MB'ını ayırıp kurduğu EFI bölmesini tekrar kurmamış eski SSD'de zaten var olduğu için. Ondan dolayı bu eski Windows 10 kurulu SSD'yi (EFI bölmesi olan) PC'den çıkarınca Windows 11 boot etmiyor çünkü Windows 11 kurduğum M.2 SSD'sinin ayrılmış bir EFI bölmesi yok.

Yukarıda paylaştığım görselde EFI bölmesi olmayan Windows yüklü bir diskte nasıl EFI oluşturulduğu gösteriliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı