Windows klavye dili kendiliğinden değişiyor

Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Makine Resim & Konstrüksiyon
Merhaba. Konu başlığında dediğim sağ altta TUR yazıyor bi süre sonra bi bakıyorum ENG olmuş. Kendi kendine ara ara yapıyor bunu. Windows 1803 güncellemelerim yüklü gerçi önceki versiyonlarda da böyleydi. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arama kısmına "Dil ve klavye seçeneklerini düzenleyin" yazın.
Çıkan ekranda Tercih edilen dillerde Türkçe dışında dil varsa silin.
Eğer yoksa Türkçe'yi seçip Seçenekler deyin.
Çıkan ekranda Türkçe Q dışındaki seçenekleri kaldırın.

Sorun bende de var.
-Giriş yöntemlerinde sadece Türkçe var.
-Bulunduğu konum ayarı Türkiye.
-Klavye dilleri arasında geçiş yapmak için kullanılan kısayol tuşunu iptal ettim.
-Dil çubuğunu göster yazan ayarları kapattım.

Ancak; Nedense bazı programları yüklemek, güncellemek, ayarlarını sıfırlamak ve hatta silmek, klavye dilini değiştiriyor.
Örnek vermek gerekirse: Ne zaman Gom Player güncellemesi yüklüyorum, o zaman klavye dili değişiyor. Sanırım bu programların kendi kendilerine değiştirdikleri bir durum.

Ben artık uğraşmıyorum. Çözüm değil ama, geçici olarak sorunu düzeltmek için klavye dilini Türkçe'ye çevirme kısayolu atadım.

-Arama çubuğuna 'bölge ve dil' yazıp, açıyoruz.
Screen Shot 18-06-27 1.PNG
-Açılan pencereden 'gelişmiş klavye ayarlarına' giriyoruz.
Screen Shot 18-06-27 2.PNG
-Sonra 'dil çubuğu seçeneklerine' tıklıyoruz.
Screen Shot 18-06-27 3.PNG
-Açılan pencerede 'gelişmiş tuş ayarları' sekmesine gelip Türkçe'yi seçerek, 'tuş sırası değiştir' tuşuna basıyoruz.
Screen Shot 18-06-27 4.PNG
-Orada istediğimiz kısayolu atayarak, her klavye dili değiştiğinde düzeltme yapıyoruz.
Screen Shot 18-06-27 5.PNG

Gerçek bir çözüm bulan arkadaşımız varsa, cevap olarak yazsın. Ben de bu can sıkıcı sorundan kurtulmak isterim.

Sorun bende de var.
-Giriş yöntemlerinde sadece Türkçe var.
-Bulunduğu konum ayarı Türkiye.
-Klavye dilleri arasında geçiş yapmak için kullanılan kısayol tuşunu iptal ettim.
-Dil çubuğunu göster yazan ayarları kapattım.

Ancak; Nedense bazı programları yüklemek, güncellemek, ayarlarını sıfırlamak ve hatta silmek, klavye dilini değiştiriyor.
Örnek vermek gerekirse: Ne zaman Gom Player güncellemesi yüklüyorum, o zaman klavye dili değişiyor. Sanırım bu programların kendi kendilerine değiştirdikleri bir durum.

Ben artık uğraşmıyorum. Çözüm değil ama, geçici olarak sorunu düzeltmek için klavye dilini Türkçe'ye çevirme kısayolu atadım.

-Arama çubuğuna 'bölge ve dil' yazıp, açıyoruz.
Eki Görüntüle 310232
-Açılan pencereden 'gelişmiş klavye ayarlarına' giriyoruz.
Eki Görüntüle 310233
-Sonra 'dil çubuğu seçeneklerine' tıklıyoruz.
Eki Görüntüle 310234
-Açılan pencerede 'gelişmiş tuş ayarları' sekmesine gelip Türkçe'yi seçerek, 'tuş sırası değiştir' tuşuna basıyoruz.
Eki Görüntüle 310235
-Orada istediğimiz kısayolu atayarak, her klavye dili değiştiğinde düzeltme yapıyoruz.
Eki Görüntüle 310236

Gerçek bir çözüm bulan arkadaşımız varsa, cevap olarak yazsın. Ben de bu can sıkıcı sorundan kurtulmak isterim.

Ben çözümü kısayolları iptal ederek bulmuştum. Klavye dilini değiştiren vs bunla alakalı kısayolları kapattım ve sorun ne hikmetse düzeldi.

Bende ki sorun biraz daha garip. Resimde de gördüğünüz gibi sistem dillerinde ingilizce gibi bir giriş yöntemi yok. Sadece Rusça ve Türkçe kullanıyorum. Ancak sağ altta gördüğünüz üzere 3. seçener ENG olarak duruyor. Varsa çözüm bilen yardım ederse sevinirim
1.png

Öncelikle hatanın sebebini buldum arkadaşlar, Windows da klavye dilini istediğiniz kadar Türkçe seçin default(varsayılan) olarak İngilizce kalıyor. Çok kolay bir yöntemle bunu aşabilirsiniz. Nasıl derseniz regedit(kayıt defteri) 'ten "HKEY_USERS" yolunu izleyin oradan "Keyboard Layout" a tıklayın ve "Preload" dizinine gelin. Oradaki 1 yazan değeri silin ve varsayılan değere klavyenin Türkçe olması için etrafındaki tırnak işaretlerini silerek " 0000041f " değerini girin ve sisteminizi yeniden başlatın.

Ekran Alıntısı.JPG

Öncelikle hatanın sebebini buldum arkadaşlar, Windows da klavye dilini istediğiniz kadar Türkçe seçin default(varsayılan) olarak İngilizce kalıyor. Çok kolay bir yöntemle bunu aşabilirsiniz. Nasıl derseniz regedit(kayıt defteri) 'ten "HKEY_USERS" yolunu izleyin oradan "Keyboard Layout" a tıklayın ve "Preload" dizinine gelin. Oradaki 1 yazan değeri silin ve varsayılan değere klavyenin Türkçe olması için etrafındaki tırnak işaretlerini silerek " 0000041f " değerini girin ve sisteminizi yeniden başlatın.

Eki Görüntüle 448656
Oğuz683 teşekkürler.
Oğuz683 teşekkürler.
Oldu sonunda.

Geri
Yukarı