Windows Mavi Ekran Hata Kodlarını Detaylandırma Rehberi

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Windows 10'da parametre girili mavi ekran

Bilindiği üzere mavi ekran hatalarının analizi için minidump dosyasına ihtiyaç duyarız. Fakat Windows bazı sorunlar sebebiyle rapor tutamaz ve bu dosyalar olması gerektiği gibi oluşmaz. Bu tarz durumlarda ise yardımımıza mavi ekran hata kodu yardımcı olsa da yeterli düzeyde analizi sağlamıyor. Peki minidump dosyasının oluşmadığı durumlarda ne yapmalıyız? Hiçbir şekilde minidump dosyalarına erişim sağlanamadığı durumlarda […]

Devamı: Windows Mavi Ekran Hata Kodlarını Detaylandırma Rehberi
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

@Enes3078 hocam zaten MiniDump dosyalarının içerisinde bulunmuyor mu? Ne kadar mantıklı sizce bu ayar?

Öncelikle bu ayar minidump oluşmuyorsa ya da sisteme ulaşılmıyorsa mükemmel bir kurtarma aracı oluyor. Ek olarak böylesi daha hoş bence :D

Sosyal mavi ekranları çözme konusunda ciddiyse Minidump dosyaları ve sistem bilgisini paylaşmak için bir metodoloji üretmemiz gerekiyor. Sysnative forumundakine benzer bir uygulama olsa çok iyi olur, sorun tespitini gerçekten çok kolaylaştırıyor.

Örnek: Blue Screen of Death (BSOD) Posting Instructions - Windows 10, 8.1, 8, 7 + Vista
O forumun farkindayim ve bu uygulamayi gercekten iyi bir sekilde kullaniyorlar, bi' ara burada konusunu acmayi dusunmustum ama oradan izin almadan olmaz tabii ki. Belki ona benzer bir uygulama gelistirebiliriz veya daha ustunu... Sadece yapmak isteyelim.

Bu yaz bu tarz bir sey yapmaya calisabiliriz, en azindan guzel bir proje.

Sosyal mavi ekranları çözme konusunda ciddiyse Minidump dosyaları ve sistem bilgisini paylaşmak için bir metodoloji üretmemiz gerekiyor. Sysnative forumundakine benzer bir uygulama olsa çok iyi olur, sorun tespitini gerçekten çok kolaylaştırıyor.

Örnek: Blue Screen of Death (BSOD) Posting Instructions - Windows 10, 8.1, 8, 7 + Vista
O forumun farkindayim ve bu uygulamayi gercekten iyi bir sekilde kullaniyorlar, bi' ara burada konusunu acmayi dusunmustum ama oradan izin almadan olmaz tabii ki. Belki ona benzer bir uygulama gelistirebiliriz veya daha ustunu... Sadece yapmak isteyelim.

Bu yaz bu tarz bir sey yapmaya calisabiliriz, en azindan guzel bir proje.

Aslında böyle bir plan söz konusu fakat söz veremiyorum. Projenin kodları tamamen hazır ama biraz uğraştırıyor lisans konusu. O işleri halledip kodda biraz düzenleme yaparsam Sosyal'de gerekli paylaşımı yapabilirim. Aslında birçok yerden adım adım öndeyim 😉

Aslında böyle bir plan söz konusu fakat söz veremiyorum. Projenin kodları tamamen hazır ama biraz uğraştırıyor lisans konusu. O işleri halledip kodda biraz düzenleme yaparsam Sosyal'de gerekli paylaşımı yapabilirim. Aslında birçok yerden adım adım öndeyim 😉

8.1 ile de olur mu? Vardı çünkü görmüştüm bir videoda.

Github tarzı bir yere private repo olarak yüklerseniz yardımcı olmak isterim, çorbada tuzumuz olsun :3

Her şey hazır zaten de dediğim gibi, saklıyorum gerekli zamanı gelene kadar. Sene içerisinde Technopat'ı mavi ekran konusunda dünya sitesi haline getireceğiz ama hiç şüpheniz olmasın 😎

8.1 ile de olur mu? Vardı çünkü görmüştüm bir videoda.

Olması gerek, denemedim ama deneyip siz bizimle paylaşabilirsiniz.

Her şey hazır zaten de dediğim gibi, saklıyorum gerekli zamanı gelene kadar. Sene içerisinde Technopat'ı mavi ekran konusunda dünya sitesi haline getireceğiz ama hiç şüpheniz olmasın 😎
1 yıldan uzun zaman geçmiş, bu konuda herhangi bir güncelleme oldu mu? Sıklıkla dump oluşmayan mavi ekran konuları görüyorum, bilgi toplamak için böyle bir araca halen ciddi şekilde ihtiyaç var. Diğer konuların çözülmesini de oldukça hızlandıracaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı