Rehber Windows OEM Key, Retail Key Nedir?

Laptop farketmiyor. OEM anahtarlar anakarta gömülür. Hesaba kaydolmaz. Retail ise hesaba kaydolur. Ama laptop için OEM daha iyi olacaktır. Onu seçin.
OEM key aldığımda Retail'den farklı olarak nasıl bir destekten mahrum kalacağım? Bu destek önemli değil mi?

OEM key aldığımda Retail'den farklı olarak nasıl bir destekten mahrum kalacağım? Bu destek önemli değil mi?
Normalde Retail anahtarlar farklı cihazlarda kullanılabilir. Ama önce eski cihazı kaldırmak gerekir. OEM anahtar ise anakarta gömülür. Böyle bir şey yoktur. Ama internette satılan anahtarlar nasıl onu bilemem. Zaten Microsoft desteği alamazsınız.

OEM Key ya da OEM Lisans en basit haliyle tek bilgisayarda kullanılmak üzere hazırlanmış lisanslardır. OEM (Original Equipment Manufacturer) Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelir. Genellikle üreticiler tarafından laptoplarda ya da işletim sistemi kurulu gelen hazır sistemlerde kullanılır. OEM lisansın en önemli farkı, tek cihazda kullanılmak üzere hazırlanmış olmasıdır. Yani lisans anakarta gömülür ve başka anakart kullanılan bir sistemde kullanılamaz. OEM lisans Microsoft tarafından üreticilere satılır ve son kullanıcı tarafından direkt Microsoft'tan alınamaz.

OEM lisanslar, son kullanıcıya perakende şekilde satılan lisanslardan aşağıdaki özellikler hariç tamamen aynıdır.

1. OEM lisanslar ilk ve tek bilgisayarı lisanslayabilir. Başka bilgisayarda kullanılamaz.
  2. OEM lisans anakart haricinde her türlü donanım değişim ve yükseltmesine izin verir.
  3. OEM lisans kullanıcılarına Microsoft destek elemanları tarafından direkt destek sağlanmaz. Destek için üreticiye başvurulmalıdır.

Eğer sisteminizde anakart değişimi yapılırsa OEM lisans yeni anakarta aktarılamaz!

Retail yani Perakende Lisans, OEM lisansın tersine aynı anda olmamak kaydıyla birden fazla bilgisayarda kullanabilirsiniz. Retail key teknoloji mağazaları ve Microsoft Store'da satılan lisanstır. Yani teknoloji mağazalarından aldığınız lisanslar kutu ile satılan retail keylerdir.

1. Retail yani perakende lisansları diğer bilgisayardan kaldırmak şartıyla yeni bilgisayara taşıyabilirsiniz.
  2. Retail lisans anakart dahil tüm donanımların değişim ve yükseltmesine izin verir.
  3. Retail lisans kullanıcılarına Microsoft destek elemanları tarafından ücretsiz destek sağlanır.
Lütfen e-ticaret sitelerindeki satıcıların dolandırıcı olabileceğini unutmayın. OEM key alışverişi yapmanın sizin sorumluluğunuzda olduğunu göz önünde bulundurun.

Eki Görüntüle 413498
Merhaba ben de kullandığım key her format atışımda aktif oldu sorun yaşamadım. Ancak en son windowsun kurulu oldugu hard dıskı degıstırdım. Sadece hdd degistirdim.Lisans aktive olmuyor.Sebebi nedir acaba?

Teşekkürler

Merhaba, konu ile ilgili geri dönüş oldu mu acaba?

Merhaba ben de kullandığım key her format atışımda aktif oldu sorun yaşamadım. Ancak en son windowsun kurulu oldugu hard dıskı degıstırdım. Sadece hdd degistirdim.Lisans aktive olmuyor.Sebebi nedir acaba?

Teşekkürler
Merhaba, konu ile ilgili geri dönüş oldu mu acaba?

Geri
Yukarı