Windows server 2012 için sistem tavsiyesi

Sunucu ustası olduğum söylenemez fakat dediğiniz işi ben SSD'li NAS cihazı ile hallediyorum, yanlış mı yapıyorum sizce? Yani ofis içi veri alışverişi için neden bir sunucuya ihtiyaç duyuyorsunuz, RAID destekleyen gayet güzel NAS cihazları var hani dosyalarım yedeklensin diyorsanız, işlem gücüne ihtiyacınız olduğunu sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki NAS cihazları maliyetleri azaltmak için üretilmişlerdir. Fakat dosya sunucusu işlemlerinde Active Directory'in özellikleri kullanılacaksa Server kullanmak daha mantıklı. Biz NAS cihazlarını genelde Backup dosyalarının saklanması ve otomatik yedeklemeler için kullanıyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Xeon'a falan gerek yok.
RAID 10 yapacaginiz normal bir bilgisayar isinizi gorur.
Tek amacinizin dosyalarinizi orada tutmak oldugunu varsayiyorum.
Hatta bunun icin Windows Server a da ihtiyaciniz yok. Siz LDAP destegi olan NAS ariyorsunuz aslinda. Bunu tek basina yapan cihazlar da var, ama RAID olan bir bilgisayara Linux + Samba kurarak da yapabilirsiniz.
Kullanacaginiz anakartin 10Gbit desteklemesine dikkat ederseniz iyi edersiniz ayrica, bottleneck orada olacak.

LDAP nedir tam olarak? Bizim istediğimiz şey yaklaşık 200 GB bilgilerin örnek olarak muhasebede departmanında bulunan PC’lerin sadece muhasebe dosyalarını görmesidir.

Geri
Yukarı