Windows sürekli çöküyor

Aykut59

Centipat
Yaklasik 10 gün önce anakart ve işlemci değişikliği yaptım. Eski islemcim i5 6600K simdi Ryzen 5 3600 ve MSI B450 Tomahawk Max anakart taktım. Montaji yaptim format attim 1 gun oynadim 2.gun Windows çöktü, yeniden formatladim. 2 gün sorunsuz oyun oynadim 3.gün mavi ekran hatasi, acilmadi falan. Sicaklik degerlerim gayet dogal. Bilgisayarciya goturdum orada da formatlanmis calisiyordu eve getirdim hic acilmadi. Tekrardan Microsoft sitesinden baska bir USB'ye Windows 10 yukledim formatladim oyun oynarken bu seferde oyun coktu hatasi aldim bazen PC acilinca acayip kasma falan yapiyordu. Bu seferde SSD'ye bad sector taramasi yaptim hiçbir problem yoktu ama yine de emin olmak icin HDD'ye sistemi kurdum. 2 gun sikinti yoktu 3 gun islerimden dolayi PC'yi acmadim. Tekrar actigimda PC isletim sistemini gormuyordu, tekrar formatladim 2 saat sikintisizdi sonra yine mavi ekran hatasi. Kurtarmaya gittim bu sefer de son guncellemeler silindi ve hicbir sekilde ne arama sayfasina ne internet tarayicisina bir sey yazamiyorum. Klavye calisiyor alt+F4 CTRL +alt + Del komutlarini aliyor cunku. Benim sikintim nerede olabilir? RAM diye dusundum arkadasin RAM'leri aldim ama yine ayni sorun devam etti. PSU 700 Watt.

Son düzenleyen: Moderatör:
Simdi bilgisayarciya goturdum hic goruntu alamayinca oda senin anakartin bozuk dedi. Bende eski anakartla islemciyi verdim tekrar montajlasin diye. Simdi sizin yazinizi gordüm. Garantiye gondercektim anakarti acaba simdi sizin dediginiz gibi beta BIOS'u bellekle tekrar kurup öyle mi denesem garantiye gondermeden.

Birazdan alirim kasayi o zaman dediginizi deniyim cunku bende geri gondermek istemiyorum anakarti. Peki en kolay nasil yaparim. Bu isi. Anakarta sadece guc veren kabloyu taksam yeterli mi RAM takmaya gerek varmi.

Ram cpu ekran kartı hiçbirşey takmadan sadece işlemci güç kablosu ve anakart güç kablosunu bağlayıp yapacaksınız. Flashı fat32 biçimlendirip biosu atın ondan sonra uygun usb portuna bağlayıp tuşa basacaksınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu linkten de bakabilirsiniz. Kolay gelsin.

Dediginizi yaptim hocam ama anlamadim duzeldimi. Anakartin HDMI cikisindan monitöre bagladim ama yine goruntu yok. Butun parcalari takipmi denemek lazim oldumu diye.
Malesef herseyi yaptim ama yine goruntu alamiyorum.
Ben anakarti alali 5 ay oldu islemciyi sonradan aldigim icin 5 ay hic kullanmadim. Ben şimdi anakarti aldigim yeremi yoksa MSI'a mi gondereceğim?
Eski islemci anakart taktim. Steam falan yukledim reset attim PC yine acilmiyor. Otomatik onarim bilgisayarinizi onaramadi diye mavi ekran aliyorum.

Son düzenleme:
Biosu güncelledikten sonra anakarta işlemci tek parça ram ve ekran kartı takarak denemeniz lazım. Ve ekran kartının girişine bağlamanız lazım monitörü apu değil çünkü işlemciniz görüntü alamazsınız anakart hdmi giriişine takarsanız. Diğer 3 rami ve harddiskleri takmayın ilk önce bios ekranını görelim. Bir yerde bir hata yapıyorsunuz sanırım windows çökmesiydi sıkıntı şimdi görüntü yok bilemedim.

BIOS'u güncelledikten sonra anakarta işlemci tek parça RAM ve ekran kartı takarak denemeniz lazım. Ve ekran kartının girişine bağlamanız lazım monitörü APU değil çünkü işlemciniz görüntü alamazsınız anakart HDMI giriişine takarsanız. Diğer 3 RAM'i ve harddiskleri takmayın ilk önce BIOS ekranını görelim. Bir yerde bir hata yapıyorsunuz sanırım Windows çökmesiydi sıkıntı şimdi görüntü yok bilemedim.

Eski parcalarimda da Windows çökünce evdeki eskiden kalan PC'min PSU'su ile bozuk dedigimiz anakarti taktim goruntu geldi Windows bile acildi. Simdi o eski PSU'yu kasama bagladim temiz kurulum yapiyorum. PSU kaynakli miydi acaba benim sorun. Mumkun olabilir mi anlattigim hatalarin PSU kaynakli olmasi.

Olabilir fsp 700w dediğiniz için pek ihtimal vermedim de mümkün tabi. Eğer diğer psu ile çalışıyor fsp ile çalışmıyorsa o psu yu takmayın bir daha parçalarınız zarar görebilir. Yeni aldığınız anakart çalışıyor o zaman hadi gözünüz aydın.

Geri
Yukarı