Windows sürekli çöküyor

Aykut59

Centipat
Yaklasik 10 gün önce anakart ve işlemci değişikliği yaptım. Eski islemcim i5 6600K simdi Ryzen 5 3600 ve MSI B450 Tomahawk Max anakart taktım. Montaji yaptim format attim 1 gun oynadim 2.gun Windows çöktü, yeniden formatladim. 2 gün sorunsuz oyun oynadim 3.gün mavi ekran hatasi, acilmadi falan. Sicaklik degerlerim gayet dogal. Bilgisayarciya goturdum orada da formatlanmis calisiyordu eve getirdim hic acilmadi. Tekrardan Microsoft sitesinden baska bir USB'ye Windows 10 yukledim formatladim oyun oynarken bu seferde oyun coktu hatasi aldim bazen PC acilinca acayip kasma falan yapiyordu. Bu seferde SSD'ye bad sector taramasi yaptim hiçbir problem yoktu ama yine de emin olmak icin HDD'ye sistemi kurdum. 2 gun sikinti yoktu 3 gun islerimden dolayi PC'yi acmadim. Tekrar actigimda PC isletim sistemini gormuyordu, tekrar formatladim 2 saat sikintisizdi sonra yine mavi ekran hatasi. Kurtarmaya gittim bu sefer de son guncellemeler silindi ve hicbir sekilde ne arama sayfasina ne internet tarayicisina bir sey yazamiyorum. Klavye calisiyor alt+F4 CTRL +alt + Del komutlarini aliyor cunku. Benim sikintim nerede olabilir? RAM diye dusundum arkadasin RAM'leri aldim ama yine ayni sorun devam etti. PSU 700 Watt.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk montajdan sonra BIOS'u guncellemeden yapmistim sonra sıkıntı olunca BIOS'u güncelleyip tekrar format attim durum ayni. SSD M.2 değil OCZ vertex 460A 240 GB.
Tüm sistemi marka ve modelleriyle belirtir misiniz?

Ryzen 5 3600.
Gigabyte G1 Gaming GTX 1080.
MSI B450 Tomahawk Max.
G.Skill ripjavs 4×4 GB 2400 MHz RAM.
FSP Hyper 700 Watt Power
OCZ 240 GB SSD.
Seagate 2 TB 7200 RPM HDD
RAM'leri XPG 3200 MHz 8×2 olarak da denedim isletim sistemini SSD'ye kurarakta HDD'ye kurarakta denedim sonuc ayni.

Son düzenleme:
Mavi ekran alınca %100'e kadar dolmasını bekleyin. Daha sonra minidump dosyasını paylaşın.

Mavi ekran hatasi verirse atarım ama sürekli her formattan sonra hatanın şekli değisiyor. En son reboot menüye atiyordu işletim sistemini görmüyordu mesela. Dün gece formatladim büyük ihtimal aksam eve gidince yine sıkıntı verecek. Eger mavi ekran hatasi verirse minidump paylasirim. Baska hata verirse de onu da anlatirim burada ilginiz icin cok tesekkurler insallah bu sorunu çözeriz. Çünkü bilgisayarciya goturdum onlarda anlamadi bende anlayamadim baska carem kalmadi. Bir de acaba anakartta falan sorun olabilir mi boyle hatalar almamda. Anakart islemci 0 ama bilemedim.

Anakartınızın biosu güncel mi? Bende benzer sorunları beta bios yükleyerek çözmüştüm.Bir de ssd m2 mi?
Anakart BIOS güncellemesi nasıl yapılır acaba? Benimki Gigabyte 990XA-uD3. Aslında biraz da korkuyorum güncelleme yapmaya bozabilir diye. Beta sürümü varmış resmi sitesinde ama Beta'yı genelde yüklemeyin diyorlar, bilemedim. Öneriniz ne olur?

Anakart BIOS güncellemesi nasıl yapılır acaba? Benimki Gigabyte 990XA-uD3. Aslında biraz da korkuyorum güncelleme yapmaya bozabilir diye. Beta sürümü varmış resmi sitesinde ama Beta'yı genelde yüklemeyin diyorlar, bilemedim. Öneriniz ne olur?

Bence güncellemelisiniz beta lık bir durumu kalmamış çünkü en son 2014 te yayınlanmış bu anakartın güncellemeleri.
Güncelleme konusunda Buradan faydalanabilirsin.
Gigabyte buradan da anakartınızın rev sürümüne göre biosu indirebilirsiniz.
@Aykut59 anakartınız için bugün beta bios yayınlanmış.Burada büyük ihtimalle bunu yükledikten sonra düzelecektir.

Son düzenleme:
Bence güncellemelisiniz betalık bir durumu kalmamış çünkü en son 2014'te yayınlanmış bu anakartın güncellemeleri.
Güncelleme konusunda Buradan faydalanabilirsin.
Gigabyte buradan da anakartınızın rev sürümüne göre BIOS'u indirebilirsiniz.
@Aykut59 anakartınız için bugün beta BIOS yayınlanmış.Burada büyük ihtimalle bunu yükledikten sonra düzelecektir.

Tesekkur ederim ilginiz icin tekrar sorun verdigindeki bugun buyuk ihtimal verir beta BIOS deneyeceğim. Konuda bazen gec cevap veriyorum. Virus yuzunden calisma saatlerimiz cok esnedi kusura bakmayin musait olamiyorum.
Şu an PC hic görüntü gelmiyor. Aksam saglam biraktim kapadim bugun aciyorum hic goruntu gelmiyor DP ile bagliydi monitöre baska monitöre HDMI ile bağladim yine gelmedi ekranda hic gelmeyince bir şey yapamiyorum tum parcalari sokup tekrarmi taksam.

Son düzenleme:
Tesekkur ederim ilginiz icin tekrar sorun verdigindeki bugun buyuk ihtimal verir beta BIOS deneyeceğim. Konuda bazen gec cevap veriyorum. Virus yuzunden calisma saatlerimiz cok esnedi kusura bakmayin musait olamiyorum.
Şu an PC hic görüntü gelmiyor. Aksam saglam biraktim kapadim bugun aciyorum hic goruntu gelmiyor DP ile bagliydi monitöre baska monitöre HDMI ile bağladim yine gelmedi ekranda hic gelmeyince bir şey yapamiyorum tum parcalari sokup tekrarmi taksam.
Anakartınızda flash bios özelliği var o yüzden en iyi yol cpu bellek ve ekran kartını takmadan beta biosu yükleyip ondan sonra montaj yaparsanız daha iyi olur. İşletim sistemi yüklerken isterseniz xmp yi devreye almadan kurulum yapın sıkıntı çıkmasın garanti olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı