Windows ücretli bir yazılım mı?

655432

Decipat
Garip ama gerçek hikaye:
X tarifesi - taahhütsüz 1200 TL, taahhütlü 300 TL.
Türk Telekom'u aradım. Müşteri hizmetleri temsilcisi ile aramda geçen konuşma:
Ben - şu tarifenizi almak/geçmek istiyorum.
Mt - 24 ay taahhütle 300 TL.
Ben - hayır ben 1200 TL ödeyerek taahhütsüz kullanmak istiyorum.
Mt - yok öyle bir satışımız. (mt şokta, telden bile belli idi.)

Gelelim konu başlığına.
Gidip 4.000 TL olan bir ayakkabıyı 100 TL'ye alsanız ne dersiniz? Bedava :)
Öncelikle tabii ki kastedilen ev kullanıcılarıdır.
En çok merak ettiğim şeylerden biri.
Technopat'ın tüm moderatörleri de dahil olmak üzere Windows'u 100-200 TL'den fazla bir fiyata satın alıp kullanan var mı?
Ben açıkçası ne gördüm ne duydum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç taahhütlü Windows alındığını duymamıştım. Ben direkt Windows 11 dahil gelen laptop aldım. Gerçekten de o fiyatı verip kullanan var yani. KMS etkinleştirmelerinin bilgisayarı hantal hale getirmesinden bıkıp yaptım bunu. Neden şaşırdığınızı anlamadım.

Hiç taahhütlü Windows alındığını duymamıştım. Ben direkt Windows 11 dahil gelen laptop aldım. Gerçekten de o fiyatı verip kullanan var yani. KMS etkinleştirmelerinin bilgisayarı hantal hale getirmesinden bıkıp yaptım bunu. Neden şaşırdığınızı anlamadım.

Üstat o zaman şöyle sorayım.
Birebir aynı iki laptop arasında FreeDOS olanla W11 yüklü gelen arasında 4K'yı geçtim. 2K fark olup da lisans nedeni ile tercih eden kimse var mıdır ki?
(Kurulumdan anlamayan veya uğraşmak istemeyen biri 2K ödeyerek alabilir ama bu lisans parasından ziyade kurulum zahmetinden kurtulmaya yönelik olur.)

Umarım Taahhütlü Windows kısmı şakadır. O kısmı bir nevi hem konu anlamına katkı hem de mizah olsun diye yazmıştım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üstat o zaman şöyle sorayım.
Birebir aynı iki laptop arasında FreeDOS olanla W11 yüklü gelen arasında 4K'yı geçtim. 2K fark olup da lisans nedeni ile tercih eden kimse var mıdır ki?

Şimdi o zaman şöyle yanıtlayayım.

Monster Abra A5 17.2 diye bir laptop var. FreeDOS. Bir de Monster Abra A5 17.2.1 diye bir laptop var. Windows 11 lisanslı. Zamanında 2 bin lira kadar daha pahalıydı. Hah işte ben gidip onu aldım.

Lisans nedeni için, evet. Niye inanılmaz geldiğini anlamıyorum.

Şimdi o zaman şöyle yanıtlayayım.

Monster Abra A5 17.2 diye bir laptop var. FreeDOS. Bir de Monster Abra A5 17.2.1 diye bir laptop var. Windows 11 lisanslı. Zamanında 2 bin lira kadar daha pahalıydı. Hah işte ben gidip onu aldım.

Lisans nedeni için, evet. Niye inanılmaz geldiğini anlamıyorum.
Güzel de inanılmaz geldiğini söyleyen kim anlamadım. Ben değilim.
Windows taahhüt meselesi de aynıydı. İyi misiniz hocam.

İyi iseniz ve böyle tepki veriyorsanız işte bu bana inanılmaz gelebilir @DNA hocam.
Konuyu gerçekten merakla ve samimiyetle açtım. Aksini iddia etmek ve kanıtlamak için değil.
Var ise yanlış bir durum kapatın gitsin konuyu.

Güzel de inanılmaz geldiğini söyleyen kim anlamadım. Ben değilim.
Windows taahhüt meselesi de aynıydı. İyi misiniz hocam.

Haha yok ben taahhüt meselesini niyeyse Windows için diye anlamışım. Konu Windows kategorisinde olunca kafam oraya gitti. Düşünüyorum ben de "Ev interneti satarken Windows mu satıyorlar, ne alaka acaba?" diye. Şimdi düştü.

İyi iseniz ve böyle tepki veriyorsanız işte bu bana inanılmaz gelebilir @DNA hocam.
Konuyu gerçekten merakla ve samimiyetle açtım. Aksini iddia etmek ve kanıtlamak için değil.
Var ise yanlış bir durum kapatın gitsin konuyu.

Ben de merak ettim neden çevrenizde hiç görmediğinizi o yüzden ilginç soru geldi. Dalga geçme amaçlı da mesaj yazmıyorum yani yanlış anlamayın, üstteki olayı ben başka bir şeyle uğraşırken çok yanlış anlamışım. Yani çevremdeki çoğu kişi kurmayı bilmediği için Windows ile gelen laptop almayı tercih ediyor. Tabii günümüzde hemen her laptop FreeDOS satılıyor ama... Ben de belirttiğim gibi KMS etkinleştirmeden bıktığım için direkt lisans almak istedim. Forumda çok kez para verip lisansı aldığım için enayi yerine konduğum da oldu ama alabilecek durum varken almak istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı