Çözüldü Windows Update Intel'in Eski Sürücüsünü Kuruyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

onr_bhcvn

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Bilgi İşlemci
Merhaba. Intel 11. nesil UHD grafikleri ve RTX 3050 mevcut. Ne zaman sürücüyü güncelleyip cihazı yeniden başlatsam Windows Update Intel'in 27.20.100.9749 sürümlü sürüsünü indirip yüklüyor (güncel sürüm 30.0.100.9684). Güncellemekten usandım. Update'i kapatsam Insider sürümünde bu gerekli. Nasıl başa çıkarım?

Dosya Ekleri

• Yakalama.PNG
    Yakalama.PNG
    16,1 KB · Görüntüleme: 146
Çözüm
Başlat tuşuna sağ tıklayıp Çalıştır'a tıkla. Sonra ise "gpedit.msc" yazıp Enter'a bas;
windows 11 sürücü güncellemelerini kapatma 0.png

Sonra ise sol bölmeden Bilgisayar Yapılandırması > Yönetimsel Şablonlar > Windows Bileşenleri > Windows Update kısmına gel. Sonra ise işaretlediğim klasöre gir. Ben İngilizce Windows kullanıyorum, Türkçe Windows'ta bu klasörün isminin ne olduğunu bilmiyorum. O yüzden sadece içerisinde "Windows Update" geçen klasörü bulup oraya gir;
windows 11 sürücü güncellemelerini kapatma 1.png

windows 11 sürücü güncellemelerini kapatma 2.png

Sonra ise sağ taraftan "Do not include drivers with Windows Updates" seçeneğine tıkla. Türkçe Windows'ta biraz daha farklı görünecektir fakat isminde "Sürücü" ibaresi mutlaka geçecektir.
windows 11 sürücü güncellemelerini kapatma 3.png

Sonra ise ayarı etkinleştir ve Tamam tuşuna tıkla;
windows 11 sürücü güncellemelerini kapatma 4.png

Bunu yaptıktan sonra artık kesinlikle Windows Update, sürücü yüklemesi yapmayacaktır.
Ben bir şey fark ettim. ASUS'un sitesinde bulunan en güncel grafik sürüsünü kuruyor. Intel sürücü deposundan almıyor sürücüyü. Ya da Microsoft deposundan. Dolayısıyla sürücüyü farklı yerden güncellesek bile tekrar güncelleme kontrolünde o sürücüyü güncel sandığından tekrar aynı sürücüyü kuruyor. Daha önce işe yarayan çözüm şu an işe yaramıyor. Tek çözüm Update'i kapatmak oldu benim için. Sürüm güncellemesi geldiğinde açıp güncelleyip tekrar kapatıyorum.

Tamam hocam teşekkür ederim yardımcı olduğun için demek ki yapacak bir şey yok bende o zaman eski sürücüyü kullanmaya devam ederim zaten oyunları NVIDIA ile oynuyorum sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Tamam hocam teşekkür ederim yardımcı olduğun için demek ki yapacak bir şey yok bende o zaman eski sürücüyü kullanmaya devam ederim zaten oyunları NVIDIA ile oynuyorum sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
Bu linkte bulunan yöntemler şu anlık işe yaradı gibi tekrardan. Denemenizi tavsiye ediyorum. @yusuf6554 kullanıcısının önerdiği bir yönergeyi de bulunduruyor içerisinde.

Merhaba. Intel 11. nesil UHD grafikleri ve RTX 3050 mevcut. Ne zaman sürücüyü güncelleyip cihazı yeniden başlatsam Windows Update Intel'in 27.20.100.9749 sürümlü sürüsünü indirip yüklüyor (güncel sürüm 30.0.100.9684). Güncellemekten usandım. Update'i kapatsam Insider sürümünde bu gerekli. Nasıl başa çıkarım?
Aygıt yöneticisi görüntü bağdaştırıcıları intel grafik sağ tık özellikler sürücü yolu ve sürücüye geri dön şeçeneğini seç eski sürücüye artık yüklemiyecek.

Geri
Yukarı