Windows ve Linux Dual bootundaki Windows nasıl silinir?

Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
okuyorum ben ya
Biraz araştırdım bazıları sadece C diskini silsen kafi diyor bazıları OS-deleter kullan diyor, bazıları boot-Rescue Disk kullan diyor. OS deleter ve boot Rescue Disk en son 22 yılında güncellenmiş o sebeple ellemeye de bir tık korktum. Niyetim Windows'u tamamen yok etmek ve muhtemelen Gparted Live ile bölümleri birleştirmek.
Benim bildiğim karadıyla unknown ve NTFS yazan bölümleri sileceğim fakat EFI dizinimde Windows kalıntısı kalmış olacak onları da silmem gerekmez mi?
Bir soru daha ben Windows'a dair her şeyi silip EFI klasörüne elleşmeden her şeyi Gparted ile birleştirsem bir zararı dokunur mu, boot edememe gibi bir sorun yaşar mıyım?
@gen2 @Cruslan @Kernelginar @deleted

ğ.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer direkt silmek istiyorsanız baştan 2.ve 3.'ü partition'u silmelisiniz. Şahsen ben direk sildiğimde bir sıkıntı yaşamadım. Sistem UEFI mi Legacy mi? Yinede emin olamazsanız üstteki bahsettiğiniz araçları kullanabilirsiniz.

Eğer UEFI ise silmeniz gereken bir de 100 MB'lik bir EFI Partition'u olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer direkt silmek istiyorsanız baştan 2.ve 3.'ü partition'u silmelisiniz. Şahsen ben direk sildiğimde bir sıkıntı yaşamadım. Sistem UEFI mi Legacy mi? Yinede emin olamazsanız üstteki bahsettiğiniz araçları kullanabilirsiniz.

Eğer UEFI ise silmeniz gereken bir de 100 MB'lik bir EFI Partition'u olacak.
Hocam cevap için teşekkür ederim ve evet sistemim UEFI, bir sorum var EFI partisyonunu silersem sistem nasıl boot edecek ve oradaki 4. partisyon ne işe yarıyor? Yine NTFS olduğu için Linuxla alakasız bir partisyon ve silmem gerekiyor, sanırım.

Hocam cevap için teşekkür ederim ve evet sistemim UEFI, bir sorum var EFI partisyonunu silersem sistem nasıl boot edecek ve oradaki 4. partisyon ne işe yarıyor? Yine NTFS olduğu için Linuxla alakasız bir partisyon ve silmem gerekiyor, sanırım.
Eğer silerseniz Windows'un EFI Partitionu'nu silmiş olacaksınız. Linux dağıtımının kullandığı Efı bölümü ayrı olur. Yalnız, 4. partition'da Windows veya Linux ile alakalı bir bölüm değil. Kişisel dosyalarınız olabilir veya siz açmış olabilirsiniz, orası önemli değil. Fedora'yı kurarken bölümleme de Efi alanına 100 mb'mi verdiniz?

EFI'den Windows'u kaldırmanız gerekiyordu sanırsam. Nasıl yapabileceğinize dair bir fikrim yok ama, archiso gibi bir bootiso'dan boot edip efi system'i yeniden oluşturursanız sıfırlamış olursunuz sanırsam.

Eğer silerseniz Windows'un EFI Partitionu'nu silmiş olacaksınız. Linux dağıtımının kullandığı Efı bölümü ayrı olur. Yalnız, 4. partition'da Windows veya Linux ile alakalı bir bölüm değil. Kişisel dosyalarınız olabilir veya siz açmış olabilirsiniz, orası önemli değil. Fedora'yı kurarken bölümleme de Efi alanına 100 mb'mi verdiniz?
Bir saniye, şimdi anladım. EFI bölümüne 1 GB verip ext4 kullanmışsınız ve /boot vermişsiniz. Bu durumda ilk 4.Partition'u silerseniz Windows silinir. Yine de siz doğrulayın, sonra silin.

Yine de anlamadığım kısım, Windows'un EFI bölümü /boot/efi ile bağlanıyor muydu?

EFI'den Windows'u kaldırmanız gerekiyordu sanırsam. Nasıl yapabileceğinize dair bir fikrim yok ama, archiso gibi bir bootiso'dan boot edip efi system'i yeniden oluşturursanız sıfırlamış olursunuz sanırsam.
Bir saniye, şimdi anladım. EFI bölümüne 1 GB verip ext4 kullanmışsınız ve /boot vermişsiniz. Bu durumda ilk 4.Partition'u silerseniz Windows silinir. Yine de siz doğrulayın, sonra silin.

Yine de anlamadığım kısım, Windows'un EFI bölümü /boot/efi ile bağlanıyor muydu?
Şöyle konuşayım ben Fedorayı düz ayarlarla kurdum, kendim ayarlamadım EFI partisyonlarını fakat şöyle bir unsur var o 1. EFI partisyonunu açınca içinde kabak gibi fedora gözüküyor. Zamanında Fedorayı dual boottan silerken görmüştüm.
Windows üzerinden tekrar bakabilrim isterseniz.

Şöyle konuşayım ben Fedorayı düz ayarlarla kurdum, kendim ayarlamadım EFI partisyonlarını fakat şöyle bir unsur var o 1. EFI partisyonunu açınca içinde kabak gibi fedora gözüküyor. Zamanında Fedorayı dual boottan silerken görmüştüm.
Windows üzerinden tekrar bakabilrim isterseniz.
Hocam mümkünse o EFI partition'un içinde ne var atabilirseniz iyi olur. Çünkü Windows'da EFI partition'unu 100 mb olarak ayarlıyor.

Hmm, sanırım önceden bu partition'u Fedora kurmak için kullanmışsınız. Neyse, bu Windows'un alanı gibi duruyor açıkcası. System diye belirtilmiş. Fedora'nın olsa okumazdı diye tahmin ediyorum. Bence,ilk 4. partition'u silin ve Windows gitsin. Yinede Usb'nizde bir fedora veya farklı bir dağıtımın iso'su olsun. Tavsiye niteliğindedir.

Yeni konular

Geri
Yukarı