Windows Vista 2021 de kullanılır mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hala aynısını söylüyorum.

Eki Görüntüle 905595

Ben kendi tecrübelerimle( bir arkadaşım 2 kuzenim de HDD ile kullanıyor) söylüyorum.

Eki Görüntüle 905590
En son ne zaman defrag yaptın?

Eki Görüntüle 905595

Ben kendi tecrübelerimle( bir arkadaşım 2 kuzenim de HDD ile kullanıyor) söylüyorum.

Eki Görüntüle 905590
Sistemin masaüstü belliki.

Eki Görüntüle 905595

Eki Görüntüle 905590

Windows 10'u hard diske kurduğumda açılması için 5 dakika bekliyorum e tabii bu hard diskin hızına göre değişir ama Windows 10 kullandıkca hard diskin performansı gittikce düşer neden biliyor musun? Uzun süreli kullandımda güncellemeler yaptığında oyun yüklediğinde hard disk parçalanır ve bu parçalanmaları Windows 10 defrag programı düzeltemez.

Ayrıca Windows 10 çok fazla RAM tüketir.

Son düzenleme:
1 GB RAM daha tak yanına ve Windows 7'ye geç. Benim de 2 GB RAM'li Intel Pentium D ve ATI ekran kartı bulunan 15 yıllık bilgisayarım var. Windows XP vardı 6 7 sene önce Windows 7'ye yükselttik şu an bayağı memnunuz geçen sene Zula ile LoL bile rahat oynatıyordu ama bu sene kaldırmıyor artık :( şu anda YouTube'da video izletiyor hiç olmasa :) yani 1 GB RAM daha ilave edip Win 7'ye geç derim.
Kullanılmaz Windows 7 çok daha stabil.
Kullanılmaz Windows 7 çok daha stabil.

En son ne zaman defrag yaptın?

1614872809620.png

Sistemin masaüstü belliki.

Evet.

Windows 10'u hard diske kurduğumda açılması için 5 dakika bekliyorum e tabii bu hard diskin hızına göre değişir.

Hocam 5dk fazla abartı oluyor bende en fazla 20 saniye sürer o da kapatmak yerine fişini çektiğim zaman genelde 15 saniye sürer en hızlı 10 saniye olur.

Windows 10 kullandıkca hard diskin performansı gittikce düşer neden biliyor musun? Uzun süreli kullandımda güncellemeler yaptığında oyun yüklediğinde hard disk parçalanır ve bu parçalanmaları Windows 10 defrag programı düzeltemez.

Ben tüm güncelleştirmeleri gelir gelmez yapıyorum canım ne isterse yüklüyorum sevmezsem siliyorum performans da düşüş olmuyor.

Ayrıca Windows 10 çok fazla RAM tüketir.

Evet ama Windows 10 çok RAM tüketiyor ama isteyen gereksiz hizmetleri kapatır.

Eki Görüntüle 906568

Evet.

Hocam 5dk fazla abartı oluyor bende en fazla 20 saniye sürer o da kapatmak yerine fişini çektiğim zaman genelde 15 saniye sürer en hızlı 10 saniye olur.

Ben tüm güncelleştirmeleri gelir gelmez yapıyorum canım ne isterse yüklüyorum sevmezsem siliyorum performans da düşüş olmuyor.

Evet ama Windows 10 çok RAM tüketiyor ama isteyen gereksiz hizmetleri kapatır.

Kullandığın hard disk kaliteli bir hard disk yani kullandığın hard diske göre Windows 10 ile hard diskler uyumlu demen yanlış. Kötü hard disk ve laptop kullananlar'da Windows 10 işkencedir.

Her gelen güncellemede hard disk parçalanır ve bu performans düşüşü yaratır ve defrag yapmak zorundasın. Her attığın dosya hard diski parçalar ve defrag yapmak zorundasın.

Ama Linux'de böyle bir gerekçe yoktur.

Ayrıca gelen güncellemeler performanslı değildir çoğu donanımlarda performans düşüşü yaratıyor çoğu güncellemelerde hatalar oluyor ve bana kalırsa hiçbir güncelleme stabil değil ve yeni gelen güncellemeler daha kötü oluyor.

Kısaca Microsoft bozup bozup düzeltiyor o kadar veri toplamasına rağmen hiçbir şeyi düzeltemiyorken Linux dağıtımları hiç veri toplamıyor ve çoğu dağıtımlar çok stabil.

Laptoplarda en fazla normal bir Laptop'da değiştirme yapılmazsa asla 20 saniye sürmez Ssdler'de sürer kullandığınız donanıma göre yorum yapıyorsunuz. Bir laptop alın ve kaç dakikada açıldığını kendi gözlerinizle görün ve laptopa ekleme bir hard disk takmayın.

Hard disklerin genelinde Windows 10 yavaş açılır aksini iddia eden iyi bir hard diske sahiptir zaten.

Son düzenleme:
Kullandığın hard disk kaliteli bir hard disk yani kullandığın hard diske göre Windows 10 ile hard diskler uyumlu demen yanlış. Kötü hard disk ve laptop kullananlar'da Windows 10 işkencedir.

Ben zaten herkese Windows 10 önermiyorum.

Her gelen güncellemede hard disk parçalanır ve bu performans düşüşü yaratır ve defrag yapmak zorundasın. Her attığın dosya hard diski parçalar ve defrag yapmak zorundasın.

Yapıyorum zaten.

Ama Linux'de böyle bir gerekçe yoktur.

Niye Linux harddiski kullanmıyor mu diske veri giriş/çıkışı olduğu sürece parçalanır.

Ayrıca gelen güncellemeler performanslı değildir çoğu donanımlarda performans düşüşü yaratıyor çoğu güncellemelerde hatalar oluyor ve bana kalırsa hiçbir güncelleme stabil değil ve yeni gelen güncellemeler daha kötü oluyor.

Hayır güzel güncellemeler de var örneğin bu aralar 21H1 gelecek diye her gün güncellemeleri kontrol ediyorum.

Kısaca Microsoft bozup bozup düzeltiyor o kadar veri toplamasına rağmen hiçbir şeyi düzeltemiyorken Linux dağıtımları hiç veri toplamıyor ve çoğu dağıtımlar çok stabil.

Hocam kolaysa siz tüm programlara desteği olan bir işletim sistemi geliştirin Linux de istediğini yükleyemiyorsun yani istediğimi yükleyemedikten sonra ister kuantum bilgisayarı olsun banane ben istediğimi yüklerim ve ara sıra güncellemelerde bir sorun olabiliyor ama diğer güncellemede çözülüyor.

Ben zaten herkese Windows 10 önermiyorum.

Yapıyorum zaten.

Niye Linux harddiski kullanmıyor mu diske veri giriş/çıkışı olduğu sürece parçalanır.

Hayır güzel güncellemeler de var örneğin bu aralar 21H1 gelecek diye her gün güncellemeleri kontrol ediyorum.

Hocam kolaysa siz tüm programlara desteği olan bir işletim sistemi geliştirin Linux de istediğini yükleyemiyorsun yani istediğimi yükleyemedikten sonra ister kuantum bilgisayarı olsun banane ben istediğimi yüklerim ve ara sıra güncellemelerde bir sorun olabiliyor ama diğer güncellemede çözülüyor.

Çünkü Linux dağıtımları NTFS dosya sistemini kullanmadığı için böyle bir sorun olmuyor.

Şimdi burada bunu anlatmam yerine biraz araştırsan aradaki farkı anlarsın.

Güncellemeler güzel olabilir ama bu güncellemeler yeni sürümler'de performans sorunlarını getiriyor FPS kayıpları oluyor mesela bir arkadaşım Windows 10 1909 sürümün'de daha yüksek FPS alırken 20H2 sürümünde performans düşüklükleri oluyor.

Linux zaten açık kaynak olduğu için benim bir işletim sistemi yapmama gerek yok Linux zaten herkesin işletim sistemi. Başka bir işletim sistemi yapmak yerine Linux'e destek çıkarsam zaten hem herkes yararlanır hem ben yararlanırım.

Pardus Android zaten Linux ile yapıldı Bunu'da biliyor muydun?

Koskoca macOS bile unix kernelini kullanıyor Bunu'da biliyor muydun?

macOS zaten Linux ile neredeyse çok benzerler araştırırsan anlarsın.

Çünkü Linux dağıtımları NTFS dosya sistemini kullanmadığı için böyle bir sorun olmuyor.

Peki ben Windows'a özel refs dosya sistemi kullanırsam aynı sorun olur mu?

1614874184635.png

Güncellemeler güzel olabilir ama bu güncellemeler yeni sürümler'de performans sorunlarını getiriyor FPS kayıpları oluyor mesela bir arkadaşım Windows 10 1909 sürümün'de daha yüksek FPS alırken 20H2 sürümünde performans düşüklükleri oluyor.

Olabilir bazı kişilerde böyle şeyler olabilir.

Pardus Android zaten Linux ile yapıldı Bunu'da biliyor muydun?

Olabilir çünkü açık kaynak.

macOS zaten Linux ile neredeyse çok benzerler araştırırsan anlarsın.

Adam üstüne basa basa Linux değil demiş.

1614874592989.png

Linux Tabanlı İşletim Sistemi Kurabilirsiniz Hangisini Kuracağınız Size Kalmış Önerim Linux Mint, Ubuntu

macOS koskoca değil kullanım oranı düşük her şeye desteği olmayan fakat çoğu şeye desteği olan bir işletim sistemi.
Adam üstüne basa basa Linux değil demiş.

1614874592989.png

Ama şu an beynim mavi ekran verecek adam xnu unix değildir demiş bu cümle buglı unix değildire gelmeden tekrar başa dönmek zorundayız önce parantezleri okuyun.
XNU(xnu(xnu(xnu not unix) not unix) not unix) not unix böyle sonsuza kadar gider.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı