Windows Vista UEFI destekler mi ?

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar; Burada yeniyim ismim Batu memnun oldum.

Garip ama 20 yaşına kadar hayatımda hiç Windows Vista kullanmadım. İlk bilgisayarım XP idi ondan sonra 7'ye yükseltildi sonra laptop aldım 8.1, 10 derken Vista kullanmak hiç nasip olmadı. Görselliğin fevkalade olması her zaman ilgimi çekmişti ve hep içimde ukte kaldı. Nitekim gaza geldim ve şu Vista benim elimden de geçsin diyerek iso dosyasını indirdim. Sorun şu;
Benim bilgisayarım UEFI yüklü Windows 10 doğal olarak disk GPT şeklinde ve Vista zamanında UEFI yoktu sanırsam ve desteklemiyor. Bir şekilde kurmanın yolu var mı ?

Dostum en rezili Vista. Hiç bulaşma. Ya da şöyle bir fantazi düşünüyorsan bilemem. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Vista microsoftun en rezil işletim sistemi bu yüzden kullanma fırsatın olmamış herhalde virtual pc ile sanal olarak deneyebilirsin 10 dan vistaya sadece merak gidermek için düşürmek bence saçma olur

Ben de malesef zamanında Vista kullanmak zorunda kalmıştım. Herhalde Microsoft'un tarihindeki en kötü ürünüdür. Benim tavsiyem direk bilgisayara kurmakla uğraşmayın. VirtualBox ile sanal makineye kurun.

Ben de maalesef zamanında Vista kullanmak zorunda kalmıştım. Herhalde Microsoft'un tarihindeki en kötü ürünüdür. Benim tavsiyem direk bilgisayara kurmakla uğraşmayın. VirtualBox ile sanal makineye kurun.

Ben de kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım nedense, ama genelleme hep aynı Vista berbat. :ROFL: :)
(Görsel olarak beğenmiştim XP'ye göre Aero masaüstü çok hoştu. Sistemi gayet kasmadan uzun süre kullandım.:şipşak:)

Windows Vista'nın teknik olarak UEFI desteği var, fakat çıktığı zamanlarda UEFI BIOS PC mimarisinde kullanılmadığından (Apple, Intel tabanlı işlemcilere geçtikten sonra EFI'yi kullanmaya başlamıştı) UEFI Windows Vista yüklemek mümkün değildi. Eğer Vista'yı bir USB belleğe Rufus ile UEFI olarak yazdırırsanız eminim UEFI olarak boot edebileceğinizi göreceksiniz. Yalnız UEFI olarak kuracaksanız USB klavye ve farenin çalışması için BIOS'ta varsa "Legacy USB Support" seçeneğini etkinleştirmek gerekiyor.

Windows 8 ile UEFI devri başladı demişti Recep Baltaş.
Doğru, 8 ile UEFI başladı, ama UEFI standartı Windows 8 ile aynı anda geliştirilmedi. Sadece UEFI ilk geliştirildiği zamanlarda bu teknolojiyi kullanacak bir PC yoktu, üretilmiyordu. Windows 8'in (Ve devamının da) getirdiği bazı yeni teknolojiler (Secure Boot mesela) UEFI'yi gerektirdiğinden üreticiler de UEFI'yi kullanmaya başladı. Bütün olay bu.
Yukarıda yazdığımı siz de test edebilirsiniz isterseniz :)

Doğru, 8 ile UEFI başladı, ama UEFI standartı Windows 8 ile aynı anda geliştirilmedi. Sadece UEFI ilk geliştirildiği zamanlarda bu teknolojiyi kullanacak bir PC yoktu, üretilmiyordu. Windows 8'in (Ve devamının da) getirdiği bazı yeni teknolojiler (Secure Boot mesela) UEFI'yi gerektirdiğinden üreticiler de UEFI'yi kullanmaya başladı. Bütün olay bu.
Yukarıda yazdığımı siz de test edebilirsiniz isterseniz :)
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Geri
Yukarı