Windows Vista UEFI destekler mi ?

UEFI özelliği aslında Windows Vista'da olması planlanan ama Legacy yaygın olduğu için geri vazgeçilmiş bir özellik. Hatta Windows Vista'nın 5219 numaralı yapısında UEFI desteği var. Konu ile ilgili bir yazımdan alıntı yapacağım.
Bu yapı 30 Ağustos 2005 tarihinde yayınlanmıştır. 5212 ile arasında 1 aylık bir zaman var. Ve Microsoft bir ay yememiş, içmemiş, tuvalete gitmemiş bu yapı ile uğraşmış. Neredeyse tüm özellikleri eklemiş adamlar bu yapı ile RTM'de bulunan. Sebebi ise bu yapının PDC 2005 için yazılmış olması. O yüzden bu yapı yazımızın çok büyük bir kısmını kaplayacak. Bu yapı ile sıfırlama ile giden çoğu özellik yeniden ekleniyor. Ayrıca çok garip bir özelliği var. Bu yapıda UEFI var arkadaşlar. Bu yapının 32 bit derlemesinde UEFI kurulum desteği mevcut. Neden böyle bir şey yapmışlar garip açıkçası. Ama daha sonra düşük talep nedeniyle Windows 8 çıkana kadar rafa kaldırılmıştır.

İlk UEFI destekli Windows, Service Pack 1'li Windows Vista'dır. Windows Vista'nın ilk stabil sürümünde (yapı 6000) UEFI desteği yok.

UEFI özelliği aslında Windows Vista'da olması planlanan ama Legacy yaygın olduğu için geri vazgeçilmiş bir özellik. Hatta Windows Vista'nın 5219 numaralı yapısında UEFI desteği var. Konu ile ilgili bir yazımdan alıntı yapacağım.
Bu sadece 32 bit UEFI desteği (32 bit UEFI'den vazgeçtiler sadece). 64 bit UEFI'ye dokunulmadı.

Merhaba arkadaşlar; Burada yeniyim ismim Batu memnun oldum.

Garip ama 20 yaşına kadar hayatımda hiç Windows Vista kullanmadım. İlk bilgisayarım XP idi ondan sonra 7'ye yükseltildi sonra laptop aldım 8.1, 10 derken Vista kullanmak hiç nasip olmadı. Görselliğin fevkalade olması her zaman ilgimi çekmişti ve hep içimde ukte kaldı. Nitekim gaza geldim ve şu Vista benim elimden de geçsin diyerek ISO dosyasını indirdim. Sorun şu;
Benim bilgisayarım UEFI yüklü Windows 10 doğal olarak disk GPT şeklinde ve Vista zamanında UEFI yoktu sanırsam ve desteklemiyor. Bir şekilde kurmanın yolu var mı?

VirtualBox ile sanal makine kurun ve deneyin. Uğraşmayın UEFI'ya falan.

Eğer saf, CSM'siz, yamalama yapmadan Windows 7'yi UEFI olarak kurmayı diyorsanız doğru. Ama "biraz eskilerden yardım" almaktan çekinmezseniz CSM ile de Windows 7, UEFI olarak kurulabilir. Ya da UefiSeven ve birkaç yama ile GOP desteği Windows 7'ye eklenebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı