Windows XP: Doğru enerji seçenekleri

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Dizüstü bilgisayarınızı mümkün olan en uzun süre kullanabilmek için sadece pilinize dikkat etmek yeterli değil. İşletim sisteminizin sunduğu enerji tasarruf seçeneklerini de en iyi şekilde ayarlamalısınız.

Windows XP’ de enerji seçeneklerine ulaşmak için Başlat\Denetim Masası\Güç Seçenekleri yolunu izleyebilirsiniz. Burada isterseniz hazır seçeneklerden birini seçebilir, isterseniz de ayarları kendinize göre yapabilirsiniz. Seçilen düzen ile aşağıdaki değerleri doğrudan etkileyebilirsiniz:

-Monitörün çalışma süresi
-Sabit diskin çalışma süresi
-Windows’un herhangi bir işlem olmadığında bekleme moduna geçme süresi

Güç düzeninin seçimi işlemcinin hızına göre yapılmaktadır: yeni işlemcilerle beraber işletim sistemleri pilden tasarruf etmek için artık işlemcinin hızını aşağıya çekebiliyorlar. Bunun ne zaman ve ne güçte olacağını Windows XP altında el ile ayarlamak mümkün değil. Doğru bir ayar şu şekilde gerçekleşmekte: Önce bilgisayarınızın kullanımına en uygun enerji düzenini seçin. Böylece işlemcinizin güç tasarruf seçeneğini de ayarlamış olacaksınız. Buna bağlı olarak diğer verileri de uygun bir biçimde ayarlayın.

Uyarı! Bu konu 14 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı