Windows XP: Doğru enerji seçenekleri

'Diğer Windows Sürümleri' bölümünde Recep Baltaş tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde başlatılan konu.

Etiketler:
 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.917
  Beğenileri:
  42.528
  Yer:
  İstanbul
  Dizüstü bilgisayarınızı mümkün olan en uzun süre kullanabilmek için sadece pilinize dikkat etmek yeterli değil. İşletim sisteminizin sunduğu enerji tasarruf seçeneklerini de en iyi şekilde ayarlamalısınız.

  Windows XP’ de enerji seçeneklerine ulaşmak için Başlat\Denetim Masası\Güç Seçenekleri yolunu izleyebilirsiniz. Burada isterseniz hazır seçeneklerden birini seçebilir, isterseniz de ayarları kendinize göre yapabilirsiniz. Seçilen düzen ile aşağıdaki değerleri doğrudan etkileyebilirsiniz:

  -Monitörün çalışma süresi
  -Sabit diskin çalışma süresi
  -Windows’un herhangi bir işlem olmadığında bekleme moduna geçme süresi

  Güç düzeninin seçimi işlemcinin hızına göre yapılmaktadır: yeni işlemcilerle beraber işletim sistemleri pilden tasarruf etmek için artık işlemcinin hızını aşağıya çekebiliyorlar. Bunun ne zaman ve ne güçte olacağını Windows XP altında el ile ayarlamak mümkün değil. Doğru bir ayar şu şekilde gerçekleşmekte: Önce bilgisayarınızın kullanımına en uygun enerji düzenini seçin. Böylece işlemcinizin güç tasarruf seçeneğini de ayarlamış olacaksınız. Buna bağlı olarak diğer verileri de uygun bir biçimde ayarlayın.
   
  1 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş