Windows XP Professional X64 Edition kullanılır mı?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Windows XP'nin birçok alt sürümü bulunmakta. Bunlardan bir tanesi ise Windows XP Professional X64 Edition. Bu sürüm adından da anlaşılacağı gibi X64 tabanlı bir sürümdür. X64 desteği sayesinde 4 GB'tan fazla, maksimum 128 GB RAM desteği sunmaktadır.

Ayrıca normal XP'nin aksine X64 Edition, Windows server 2003 çekirdeğini kullanıyor. Yani NT 5.2 çekirdeğini kullanıyor. Bu sayede Windows server 2003 ile gelen altyapı iyileştirmeleri Windows XP X64 Edition'da kullanılabiliyor. Ek olarak 32 bit XP'lerin aksine IIS 5.1 yerine IIS 6.0 ile geliyor. Ancak onun dışında normal 32 bit XP'ye çok benziyor.

Peki Windows XP Professional X64 Edition kullanılır mı? Veya en azından sanal makinede kullanılır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Windows XP'nin birçok alt sürümü bulunmakta. Bunlardan bir tanesi ise Windows XP Professional X64 Edition. Bu sürüm adından da anlaşılacağı gibi X64 tabanlı bir sürümdür. X64 desteği sayesinde 4 GB'tan fazla, maksimum 128 GB RAM desteği sunmaktadır.

Ayrıca normal XP'nin aksine X64 Edition, Windows server 2003 çekirdeğini kullanıyor. Yani NT 5.2 çekirdeğini kullanıyor. Bu sayede Windows server 2003 ile gelen altyapı iyileştirmeleri Windows XP X64 Edition'da kullanılabiliyor. Ek olarak 32 bit XP'lerin aksine IIS 5.1 yerine IIS 6.0 ile geliyor. Ancak onun dışında normal 32 bit XP'ye çok benziyor.

Peki Windows XP Professional X64 Edition kullanılır mı? Veya en azından sanal makinede kullanılır mı?

İşletim sisteminden ne istediğine bağlı. Günümüz oyunlarını oynamak, webte rahatça takılmak gibi isteklerin varsa XP bunu karşılayamaz bugün XP için olan neredeyse hiçbir tarayıcı yeni internet arayüzü altyapılarını desteklemiyor. XP ile ancak çok basit işlerde rahat edersiniz muazzam eski bir sürümden bahsediyoruz.

İşletim sisteminden ne istediğine bağlı. Günümüz oyunlarını oynamak, Web'de rahatça takılmak gibi isteklerin varsa XP bunu karşılayamaz bugün XP için olan neredeyse hiçbir tarayıcı yeni internet arayüzü altyapılarını desteklemiyor. XP ile ancak çok basit işlerde rahat edersiniz muazzam eski bir sürümden bahsediyoruz.
Peki 32 bit XP ile arasında devasa bir fark var mıdır? New Moon isimli bir Pale Moon fork'u ile 64 bit XP'de internette rahatça gezinebiliyorum. Desteklenmeyen Firefox 52.9 kullanmaktan daha mantıklı. Ancak benim asıl merak ettiğim konu 32 bit XP ile 64 bit XP arasında günümüzde kullanma konusunda devasa bir fark olup olmadığı. Özellikle de sanal makinede.
Service Pack 2, kullanılmaz.
Windows XP Professional x64 Edition SP2 ile 32 bit XP SP2 aynı değil. 32 bit XP SP2 = Server 2003/64 bit XP SP1
Ayrıca birçok yazılım (Office 2010 gibi yazılımlar hariç, Office 2010'un XP 64 bit desteği yok) Windows XP x64 Edition SP2 ile Windows XP 32 bit SP3'ü aynı kefeye koyuyor ve kuruluma izin veriyor. Hatta birçok yazılım 32 bit XP'de SP3 bile istemiyor, SP2 ile çalışabiliyor. Bu nedenle dediğiniz şey pek önemli değil.

Peki 32 Bit XP ile arasında devasa bir fark var mıdır? New moon isimli bir Pale Moon Fork'u ile 64 Bit XP'de internette rahatça gezinebiliyorum. Desteklenmeyen Firefox 52.9 kullanmaktan daha mantıklı. Ancak benim asıl merak ettiğim konu 32 Bit XP ile 64 Bit XP arasında günümüzde kullanma konusunda devasa bir fark olup olmadığı. Özellikle de sanal makinede.

Windows XP Professional X64 Edition SP2 ile 32 Bit XP SP2 aynı değil. 32 Bit XP SP2 = server 2003/64 bit XP SP1.
Ayrıca birçok yazılım (Office 2010 gibi yazılımlar hariç, Office 2010'un XP 64 Bit desteği yok) Windows XP X64 Edition SP2 ile Windows XP 32 Bit SP3'ü aynı kefeye koyuyor ve kuruluma izin veriyor. Hatta birçok yazılım 32 Bit XP'de SP3 bile istemiyor, SP2 ile çalışabiliyor. Bu nedenle dediğiniz şey pek önemli değil.
32 bit ile arasında çok fazla fark yok fakat önemli farklar da bulunuyor tabii. Birçok yazılım desteği olmadığı için bahsettiğiniz yazılımı kullanmak mantıklı fakat en nihayetinde desteği yıllar önce bitmiş olan milenyumdan kalma bir işletim sistemi bu. Yine de kullanmaktan memnunsanız sizin tercihiniz.

32 bit ile arasında çok fazla fark yok fakat önemli farklar da bulunuyor tabii. Birçok yazılım desteği olmadığı için bahsettiğiniz yazılımı kullanmak mantıklı fakat en nihayetinde desteği yıllar önce bitmiş olan milenyumdan kalma bir işletim sistemi bu. Yine de kullanmaktan memnunsanız sizin tercihiniz.
Ben zaten ana sistemimde Windows 11 22H2 kullanıyorum :) Yani XP x64'ü sanal makinede kullanıyorum. Bu nedenle genelde arada bir açıp nostalji yapıyorum, biraz internette geziyorum ve sonra kapatıyorum. :)

Ben zaten ana sistemimde Windows 11 22H2 kullanıyorum :) yani XP X64'ü sanal makinede kullanıyorum. Bu nedenle genelde arada bir açıp nostalji yapıyorum, biraz internette geziyorum ve sonra kapatıyorum. :)

Aynısını bende Vista için yapıyorum :) açıkçası sevdiğim bir işletim sistemi zamanında hakkı çok yendi çok yanlış pazarlandı eğer düzgün pazarlansa çok büyük potansiyeli vardı. Arada nostalji güzel oluyor :)

Yeni konular

Geri
Yukarı