Windows yanına Linux kurma

Başlangıç için hangi sistemi önerirsiniz?

Debian tabanlı dağıtımların çoğu başlangıçta tavsiye edilir. En popüleri ve kararlı olanı Ubuntu'dur ve tavsiye ederim. Debian tabanlı diğer bir alternatif Linux Mint'tır. Debian ile birlikte Ubuntu'nun türevidir. Bu dağıtımlar kararlıdır ve kararlı olabilmesi için yeni yazılım versiyonları önce başka bir yerde diğer kullanıcılar tarafından test edilir sorunlar tespit edilip kararlı versiyona Bug-Fix yapılır buda 6-12 ay arasında kararlı versiyonun sürüm atlamasına karşılık gelir. Kısaca işletim sistemi ve bir kaç uygulama sürümü geriden takip eder.

Bunun dışında tüm yenilikleri en hızlısından işletim sistemime almak ve onları kullanmak istiyorum diyorsanız size Red Hat tabanlı Fedora'yı tavsiye ederim. Çok hızlı sürüm atladığından herhangi bir problem ile karşılaşmanız başta bahsettiğim dağıtımlara karşılık daha fazladır ancak bununla birlikte Bug-Fix'de hızlı yapılacağından sorununuz en kısa sürede çözülecektir.

Edit:
Ben Fedora kullanıyorum, Steam'in desteklediği bir kaç oyunda diğer dağıtımlardan biraz daha iyi çalışıyor. Masaüstü tasarımını yapan Gnome uygulaması en iyi Fedora'da çalışır. Onun dışında bir çok şey diğer dağıtımlarla aynıdır.

Edit2:
Hangi dağıtımı seçeceğiniz konusunda kafanız biraz karışık ise size tavsiyem bunları tek tek test edip kullanmanız yönünde olacaktır. Bununla birlikte VirtualBox üzerinde kurulan herhangi bir dağıtımdan tam performans almanız mümkün olmayacağından karar vermenizde bir o kadar sağlıksız olacaktır. Bundan dolayı Dual-Boot olarak kurulum yapmanızı tavsiye ediyorum.

Örnek: Windows-Ubuntu Dual-Boot Rehberi

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı