Windows yanına Linux kurulmuyor

aft

Femtopat
Arkadaşlar merhaba. Şu anda bilgisayarımda bulunan işletim sistemi Windows 10 ancak yanına Linux kurmaya çalıştığım zaman ( Kali Linux ve Ubuntu denedim. ) Kurulum tamamlanıyor ancak sistem yeniden başlatıldığında seçim ekranı gelmiyor direkt olarak Windows 10'u başlatıyor. Daha sonra disk yönetiminden kontrol ettiğimde Linux'u kurduğum disk %100 boş görünüyor.
Diskimi Windows 10'un disk yönetimi ile bölüyorum. SSD'den 30 GB disk ayırıyorum.
Linux kurulum aşamasında GRUB oluşturuyorum.

PC özellikleri:
HP Pavilion Gaming 15-DK0017NT
Intel Core i5-9300H
16 GB RAM
1 TB HDD
128 GB SSD
Ekran kartı :
1.Görüntü: Intel(R) UHD Graphics 630
2.Görüntü: NVIDIA GeForce GTX 1650

Sorunuzun çözümünü veremiyorum ama tavsiyem flash diske kurmanız. Ben öyle yaptım daha sorunsuz oluyor. Takıp bootluyorsunuz. Açarken sıkıntı çıkmıyor, yavaş açılmıyor, hatalar çıkmıyor.

Bilgisayar açılırken ESC, F9, F10 tuşu ile boot menüsünü açın, kurulum sorunsuz tamamlanmışsa orada görebiliyor olmanız gerek. Yoksa çalışan canlı disk üzerinden yeni bir boot/efi disk bölümü oluşturup oraya GRUB önyükleyiciyi kurmanız gerekiyor.

Ben şöyle yapıyorum:
GNU/Linux için ayırdığım diske kurulumdan önce GParted programı ile 512 MB boyutunda, fat32 biçiminde ve bayrakları "boot, esp" olan bir bölüm oluşturuyorum. Sonra kurulum sırasında GRUB'u bu bölüme yüklüyorum. Geri kalanı bildiğimiz yükleme ve disk bölümü oluşturma işlemleri. Ben bu şekilde hiç sorun yaşamadan defalarca dual boot kullandım.

Yeni konular

Geri
Yukarı