Windows yeniden kurulum sonrası oyunlarda FPS düşüşü

babypluto

Hectopat
RAM
XPG Gammix D30 2x8GB 3200MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Crucial P2 500GB & WD Caviar Blue 1TB 7200RPM
Ekran kartı
MSI GeForce RTX 3060 GAMING X 12GB
Anakart
ASUS PRIME B450M-K II
İşlemci
AMD RYZEN 5 5600
Bilgisayarı formatladım. Sürücüleri kurdum, hatta ekran kartı sürücüsü için rollback bile yaptım. DDU bile uyguladım, hala aynı sorun. Oyun Modu açık. Güç seçeneklerinde Yüksek performans seçtim.

1681523480128.png

Kısacası önceden olan her şeyi yeniden yaptım fakat bazı oyunlarda 30-40 FPS kaybettiğimi gözlemledim. Özellikle CS:GO, 400-500 oynadığım Dust 2 haritasını şimdi 200-300 FPS zor oynuyorum. Death Stranding ve Cyberpunk 2077 için de geçerli bu durum.

Not: Resizable BAR açık. CPB kapalı. Sıcaklıklar normal.

Sanırım yeniden formatlayacağım bilgisayarı ve internet kablosunu çıkaracağım. Ekran kartını güncelledikten sonra direkt Windows Update'den gelen updateleri yapacağım.

Sorun halen devam ediyor.

Son düzenleme:
Çözüm bulamaz yeniden format atarsanız biraz yorar ama şöyle yapabilirsiniz; her program veya sürücü kurulumu sonrası yeniden başlatıp ekran kartına kısa benchmark testi yapın ve not alın. FPS hangi program veya sürücü yüklemesinden sonra düşüyorsa sorun ortaya çıkar.

Çözüm bulamaz yeniden format atarsanız biraz yorar ama şöyle yapabilirsiniz; her program veya sürücü kurulumu sonrası yeniden başlatıp ekran kartına kısa benchmark testi yapın ve not alın. FPS hangi program veya sürücü yüklemesinden sonra düşüyorsa sorun ortaya çıkar.
Farklı driver sürümlerine bakacağım, onun harici oyunlardaki CPU ve GPU kullanım değerlerini inceledim. Olması gerektikleri değerlerdeler. Yazılımsal bir sıkıntı var diye düşünüyorum. Çok sinir bozmaya başladı.

Pes ettim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı