Windows'a alternatif hangi Linux dağıtımı var?

SIRINDOSCARF

Kilopat
Yer
BURSA-BANDIRMA
Daha fazla  
Linux dağıtımlarının bir kaçını kullandım sadece. Mesela Ubuntu ve Mint'i kullandım. Ama Windows kolaylığını rahatını bulamadım. Sizin bildiğiniz böyle bir dağıtım var mıdır? Kafamda bir ara laptop alıp ona kurma düşüncesi var. Onun dışında belki hoşuma giderse i5 11400F işlemcili sistemde kullanırım.

Aradığım özellikler işletim sistemi özgür olması lisansmış bunlara bakmam ben. Ben kullanım kolaylığına bakıyorum. Windows'u aratmayacak bir şey olsun. Mesela Windows üzerinde sıkıntı olmadan Steam olsun Epic Games olsun hatta crackli oyunlar olsun (örnek olarak verdim korsana destek olmadığını biliyorum) rahat bir şekilde indireyim kurayım oynayayım istiyorum. Wine ile uğraşmak istemiyorum. Açıkçası Wine ile en son uğraştığımda doğru dürüst açılmıyordu bile. Bu yüzden kötü bir anım var ve istemememin sebebi bu.

Birazcık zor gibi geldi bana sorduğum sorular ama Linux Mint'i denedim ve açıkçası memnun kalmadım.

Şimdi bunları yazdıktan sonra Windows kısmı bana daha ağır basıyor. Ama aradığım özelliklerde bir işletim sistemi bulursam direk ona geçerim. i5 11400F sistemde kullanılacakmıl gibi öneri yaparsınız. Yani sistem olarak bir kısıtlamam yok.

Linux dağıtımlarının bir kaçını kullandım sadece. Mesela Ubuntu ve Mint'i kullandım. Ama Windows kolaylığını rahatını bulamadım. Sizin bildiğiniz böyle bir dağıtım var mıdır? Kafamda bir ara laptop alıp ona kurma düşüncesi var. Onun dışında belki hoşuma giderse i5 11400F işlemcili sistemde kullanırım.

Aradığım özellikler işletim sistemi özgür olması lisansmış bunlara bakmam ben. Ben kullanım kolaylığına bakıyorum. Windows'u aratmayacak bir şey olsun. Mesela Windows üzerinde sıkıntı olmadan Steam olsun Epic Games olsun hatta crackli oyunlar olsun (örnek olarak verdim korsana destek olmadığını biliyorum) rahat bir şekilde indireyim kurayım oynayayım istiyorum. Wine ile uğraşmak istemiyorum. Açıkçası Wine ile en son uğraştığımda doğru dürüst açılmıyordu bile. Bu yüzden kötü bir anım var ve istemememin sebebi bu.

Birazcık zor gibi geldi bana sorduğum sorular ama Linux Mint'i denedim ve açıkçası memnun kalmadım.

Şimdi bunları yazdıktan sonra Windows kısmı bana daha ağır basıyor. Ama aradığım özelliklerde bir işletim sistemi bulursam direk ona geçerim. i5 11400F sistemde kullanılacakmıl gibi öneri yaparsınız. Yani sistem olarak bir kısıtlamam yok.
Hiçbir Linux sürümünde Windows kadar kolay oyun oynayamazsın maalesef.

Hiçbir Linux sürümünde Windows kadar kolay oyun oynayamazsın maalesef.

O zaman Windows kullanmaya devam kısaca.

Windows'tan başka istediğiniz özellikler hiçbir işletim sisteminde yok.

Windows'tan neden geçmek istiyorsun?

Hem heyecan arayılındayım hem de Linux denemek istiyorum Windows üzerindeki o özellikler benim için önemli olduğundan dolayı sık eleyip ince dokumam gerekiyor. Çünkü zamanında kurduğunda sırf bu yüzden benim gğnlerimi öldürdü. Bu yüzden uğraşmak istemiyorum. Yok şu ayarı yap yok şuradan yükle. Uğraşamıyorum. Üniversiteye gittiğinden biraz da pratik olması gerekiyor. Tam sınav haftasında bir sorun ile uğraşırsam buna tahammülüm olmadığından sordum.
KDE kullanan bir dağıtım deneyebilirsiniz, Kubuntu veya KDE Neon olabilir.

Ne gibi özellikleri var?

Yazdığınızdan şunu anlıyorum, Windows tabanlı çalışan uygulamalara bağımlısınız ve Linux sisteme geçseniz de ayrılmak istemiyorsunuz. Asıl sorununuz burda yatıyor. Bu kısmı eleştiri olarak alın.

KDE bir arayüz sadece, Windows'a kolay benzetilebiliyor. Nasıl bir arayüz seçmek istediğiniz tamamen zevkiniz. Her sistem sorunsuz olarak olmasa da bütün arayüzleri destekler.

Windows tabanlı uygulamaları çalıştırmak için Wine tabanlı daha stabil programları kullanabilirsiniz. Ben en son Lutris ile WoW oynuyordum geçen sene. Oyunu bıraktıktan sonra zaten Windows ile tek işim oyunlar oldu. Onun dışında bütün işlerimi Linux ile hallediyorum artık. Çift sistem kullanabilirsiniz o konuda, paralelde işiniz olmayacaksa tabii.
Veya Linux üzerinde Windows'u QEMU ile sanal makine olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz. VirtualBox hantal kalıyor.

Tasarım olarak Windows'a benzediğinden söylemiştim.

Tasarımından çok özellikleri ilgilendiriyor beni.

Dual boot yapsana.

Dual boot yapınca bu sefer ona geç ona geç oluyor sonra amaan zaten uğraşmıyorum sorunları ile diyerek siliyorum Linux'u zaten. Zaten Windows olduğu zaman linuxa ihtiyacım yok. Sadece linuxa şans vermek istiyorum ama bu özelliklere ihtiyacım var.

Geri
Yukarı