Windows'a alternatif hangi Linux dağıtımı var?

@Silinen üye Mint'i Windows'a geçerken sevmedi iseniz Linux'u seveceğinizi düşünmüyorum. Size saygı duyuyorum. Linux herkes için değil ama mesela ben Linux'a bayılıyorum. Her neyse siz herkes gibi istediğini kullanmakta özgürsünüz. Kibarlık ve medeniyet çerçevesinde düşüncelerinizi ifade etmişsiniz.

Linux'u sevdim fakat çok uğraştırıcı. Uğraşmak istemiyorum bu yüzden. Linuxa şans vermek istiyorum. Çünkü laptop üzerinde oyunu çok aşırı oynayacağım. Oynayacağım oyunlar en fazla blockade CS:GO olur. Ha bir de CoD MW veya Black Ops serisini oynarım.

Bu yüzden titizlikle araştırıyorum. Ha bu arada alışkanlıktan CoD oyunlarını hep Torrent ile indiriyorum. Açıkçası o oyunlara para vermeye üşeniyorum. Ama geçen Half-Life 2 3.75 TL civarına düşmüştü. Onun gibi civarlara düşerse orijinal alırım tabii ki de.

Elektrik elektronik mühendisliği. Açıkçası bölümüm yazılım üzerine olmadığından uğraşmak istemiyorum.
Ben bilgisayar mezunuyum.
Çalıştığım şirketin %90'ı elektrik-elektronik mezunu, bunların yarısından fazlası Linux sistemlerde gömülü yazılım yazıyor. Geri kalanı donanım tasarlıyor Windows üzerinde Altium'da. Ama yine de sen bilirsin. :D
Şimdilik zorlamayıp başka zaman deneyebilirsiniz.

Ben bilgisayar mezunuyum.
Çalıştığım şirketin %90'ı elektrik-elektronik mezunu, bunların yarısından fazlası Linux sistemlerde gömülü yazılım yazıyor. Geri kalanı donanım tasarlıyor Windows üzerinde Altium'da. Ama yine de sen bilirsin. :D
Şimdilik zorlamayıp başka zaman deneyebilirsiniz.

Anlaşıldı o zaman zamana bırakacağım ve zorlamayacağım Linux için. Rahat bir zamanımda deneyeceğim o vakit. Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için.

Linuxa şans vermek istiyorum ama sırf terminal yüzünden geçmeyi düşünemiyorum.

Sırf terminal yüzünden derken? Ben size terminalden korkmamanız gerektiğini söylemiştim. İlk Linux geçtiğimde ben de terminal düşmanı iken şu an GUI mağaza uygulamaları yerine terminal kullanıyorum. Bir yerden sonra gerçekten daha kullanışlı olduğunu anlıyorsunuz. Korkularınızı yenin. Saatlerce kod yazmayacaksınız. Gelin Fedora deneyin. Pişman olacağınızı sanmıyorum.

Sırf terminal yüzünden derken? Ben size terminalden korkmamanız gerektiğini söylemiştim. İlk Linux geçtiğimde ben de terminal düşmanı iken şu an GUI mağaza uygulamaları yerine terminal kullanıyorum. Bir yerden sonra gerçekten daha kullanışlı olduğunu anlıyorsunuz. Korkularınızı yenin. Saatlerce kod yazmayacaksınız. Gelin Fedora deneyin. Pişman olacağınızı sanmıyorum.

Ben işte o kadar kesin konuşamıyorum maalesef. Benim amacım uğraşmadan ilerlemek. Ki Ubuntu Mint denedim sırf bu terminal üzerinden uğraştım Zoom yüklemeye (canlı ders zamanları) bayağı uğraştırdı yüklemesi ayrı sertti Ubuntu'yu. Ama Mint bir tık daha memnundum. Ama Wi-Fi sürücü sorunu yaşadığından indirme hızım çok düşüktü. Şu an bilmiyorum başka cihaza geçtiğimden denemedim ama korkmuyorum değil.

Ben işte o kadar kesin konuşamıyorum maalesef. Benim amacım uğraşmadan ilerlemek. Ki Ubuntu Mint denedim sırf bu terminal üzerinden uğraştım Zoom yüklemeye (canlı ders zamanları) bayağı uğraştırdı yüklemesi ayrı sertti Ubuntu'yu. Ama Mint bir tık daha memnundum. Ama Wi-Fi sürücü sorunu yaşadığından indirme hızım çok düşüktü. Şu an bilmiyorum başka cihaza geçtiğimden denemedim ama korkmuyorum değil.

Uğraşmayacaksınız işte, korkmayın. Zoom yüklemek en kolay işlerden birisi olabilir. Siz gözünüzde çok büyütüyorsunuz bence. Wi-Fi sürücü sorunu da sürücü yüklemesi ile çözülebilecek bir olay.

O zaman 1 hafta sonra denerim belki hangi dağıtımı tavsiye edersin? Mint kullanmaya döneyim mi?
1 hafta sonra dememin sebebi final haftasına girdim. Ayrıca bilgisayarın yakınında değilim.

Uzun süre araştırmaya devam edeceğim için erkenden araştırmaya başlayayım dedim.
Fedora KDE deneyebilirsin.

Denetim Masası tarzında bütün ayarlara erişim sağlayabileceğim ayarlar menüsü var mı? Çünkü açıkçası pek memnun değildim ayarlar menüsünden. Çoğu ayar bulunmuyordu.

Uzun süre araştırmaya devam edeceğim için erkenden araştırmaya başlayayım dedim.

Denetim Masası tarzında bütün ayarlara erişim sağlayabileceğim ayarlar menüsü var mı? Çünkü açıkçası pek memnun değildim ayarlar menüsünden. Çoğu ayar bulunmuyordu.

1642344122800.png

Böyle bir ayarlar uygulaması mevcut, ne gibi bir ayara ihtiyacınız var? Windows gibi değerlendirmeyin lütfen. Eğer uygulama indirmek-kaldırmaksa niyetiniz uygulama mağazasından bunu yapacaksınız.

Geri
Yukarı