Çözüldü Windows'ta BIOS'a göre sıcaklığın yüksek görünmesi sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sterben

Kilopat
Makaleler
3
Yer
İzmir
Sorunum şöyle, şu anda MSI H81M-P33 anakarta geçiş yaptım. Fakat diğer parçalarımı değiştirmedim. Kasadan eski anakartı sökünce önce tozları falan temizledim. İşlemciden fanı söktükten sonra termal macunu yenilemeden işlemciyi yeni anakarta, fanı da üstünde tekrar monte ettim. Sistem şu anda çalışıyor, herhangi bir sorun yok. Ama BIOS da dahil Windows'ta sıcaklığı 99 santigrat dereceye kadar görüyorum. Belki termal macun uygulamadığımdandır diyerek fanı tekrar söktüm, temizledim (Aynı şekilde işlemciyi de) ve termal macunu uyguladıktan sonra düzgünce tekrar fanı anakarta taktım. Fakat değişen pek bir şey olmadı. BIOS'ta sistemin sıcaklığı 29 santigrat derece görünürken (Sistem dediğim anakart) işlemci yine 99 derece görünüyor ve fanlar haliyle son hızda çalışıyor. Kasanın içini çalışırken kontrol ettim, fan normal çalışıyor ve soğuk hava üflüyor yani gördüğüm kadarıyla bir ısınma yok. Ama yine de işlemci sıcaklığı 99 derece görünüyor ve fanlar son derece hızlı.

Bilgisayarda ağır bir işlem yapmıyorum, sadece Chrome ile gezinirken veya Media Player Classic ile bir video izlerken bile fanlar yavaşlamışsa tekrar son hız çalışmaya başlıyor. Fakat yaklaşık 30-45 dakika sonra fanlar yavaşlıyor ve sıcaklık 45-50 dereceye düşüyor. Ayrıca ilginç olan da bu sıcaklığın bilgisayarın açılır açılmaz da olsa görülmesi (Bilgisayarı açıp BIOS'a girince sıcaklık saniyeler içinde 50'den 99'a çıkıyor). Sorunun tam olarak ne olduğunu anlamadım. Yardım ederseniz çok memnun olurum.
Sistemim:
  • Anakart: MSI H81M-P33
  • İşlemci: Intel Pentium G3250 3,2 GHz
  • RAM: Corsair 4 GB 1333 MHz
  • GPU: EVGA GeForce GT630 2 GB
  • Soğutucu: İşlemcinin kutusuyla gelen stok Intel fan

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklığı hangi yazılımla ölçüyorsunuz? Anakart değişikliği sonrası format attınız mı? Sürücüler güncellendi mi?

Sıcaklığı MSI’ın bir programı MSI Commander ile ve Intel Extreme Tuning ile ölçtüm. Anakartı değiştirdikten sonra temiz Windows 10 1709 kurdum, sürücüler güncel.
Bu programlar dışında başka bir yazılımla bakmadım sıcaklığa. Zaten BIOS’ta da aynı olunca daha fazla programla denemedim.

Sıcaklıklarla ilgili ekran görüntüsü de ekliyorum.

Dosya Ekleri

• bios.jpg
    bios.jpg
    152,8 KB · Görüntüleme: 443
  • hwmonitor.png
    hwmonitor.png
    20,8 KB · Görüntüleme: 379
Mümkün değil, bug gibi bir şey oldu sanırım. Şayet gösterilen ısı değerlerinde sistemin çalışması mümkün değil. İşlemcinin ve ya anakartın ısı sensörlerin de problem olmalı. İşlemci sıcaklığın gerçekte 50 bile olsa bu hata yüzünden sisteme sürekli 99 derece olarak raporluyor, buda fanlarının son hızda çalışmasına sebep oluyor.
Dediğim gibi işlemcinin gerçek sıcaklığının ilk boot da 99 derece olması mümkün değil.

Sorun da burada işte, daha açılır açılmaz saniyeler içinde 99 dereceye gelmesi çok garip. Bilgisayardaki ayarlara göre (BIOS da dahil) sistem zaten 70 dereceyi aşınca uyarı vermesi, 100 dereceye gelince kapanması lazım.
Mesela bilgisayar yaklaşık 2-3 saattir açık, boştayken fan hızı yaklaşık 30-45 dakikada yavaşlıyor ve sıcaklık tekrar 45-50 değerlerine düşüyor. Fakat en ufak bir işlemde (Örneğin Chrome'dan Google'a girerken) fanlar yine hareketleniyor (Sıcaklık göstergesi de artıyor hemen). Google'a girip bekleyince birkaç saniye sonra fanlar yine normale dönüyor. Sorunun sebebi yazılımsal mı yoksa donanımsal mı ona göre bir şey yapmak gerekiyor. Ama yazılımsal olduğunu sanmıyorum. Ben belki BIOS'ta sorun vardır diye en güncel BIOS sürümünü indirip MFlash ile güncelledim, değişen bir şey olmadı.

Anakartı sıfır mı aldın yoksa ikinci el mi? Belki de anakart baştan itibaren sorunludur.
Anakart sıfır, Vatan Bilgisayar’dan aldım.
Son olarak BİOS'u sıfırlamayı dener misin ?
Sıfırlamak derken? Ayarları default mu yapayım yoksa pilini falan mı çıkarayım?

Acaba yardımcı olabilecek birisi var mı? Yoksa sorun direk işlemcide mi? İşlemcideyse yeni bir LGA1150 işlemci bakmam gerekecek o zaman.

Anakart sıfır, Vatan Bilgisayar’dan aldım.

Sıfırlamak derken? Ayarları default mu yapayım yoksa pilini falan mı çıkarayım?

Acaba yardımcı olabilecek birisi var mı? Yoksa sorun direk işlemcide mi? İşlemcideyse yeni bir LGA1150 işlemci bakmam gerekecek o zaman.
Evet, pili çıkartıp 15 dakika bekledikten sonra tekrar takıp deneyin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı