Windows'ta çalışan programlar neden Linux'ta çalışmıyor?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Teknik şeyler diyecek olabilirsiniz fakat Windows'taki programlar Linux'ta çalışsa pek çok kullanıcı Linux'a geçeceğini düşünüyorum. Neden yazılımcılar bütün programları Linux'ta çalışacak hala getirip Windows pazarını yerle bir etmiyor?

Teknik şeyler diyecek olabilirsiniz fakat Windows'taki programlar Linux'ta çalışsa pek çok kullanıcı Linux'a geçeceğini düşünüyorum. Neden yazılımcılar bütün programları Linux'ta çalışacak hala getirip Windows pazarını yerle bir etmiyor?
C kutuphanesine kadar arada farklar oluyor, Kernel tabaninda farklar oluyor. Farkli Kernel kullaniyorlar, farkli kutuphane setleri, API farkli yani.

WINE gibi tersine muhendislik ile calistirilabilirsiniz Windows uygulamalarini.

Neden yazılımcılar bütün programları Linux'ta çalışacak hala getirip Windows pazarını yerle bir etmiyor?

Kullanıcı sayısı az çünkü. Kimse riske girip bir oyunu Linux tarafına çıkarmıyor.

İstenirse yapılır bence ama Linux özgür yazılım dünyasını prensip edinmiş bir yaklaşım içerisinde. Windows gibi kapalı bir dünyayı resmi olarak kabul etmeleri duruşlarına aykırı olabilir. Üçüncü parti programlar hariç kendilerine ait bir çok şey açık, güncellenebilir, incelenebilir.

GNU/Linux kullanımı özellikle sunucu ve iş makineleri tarafında epey yoğun zaten.
Deneyimsiz ev kullanıcısı, oyun bağımlısı, bazı programlara takıntılı kullanıcılar kendi kendilerini Windows'a mecbur hissediyor.
GNU/Linux dağıtımları ilgiyle, bilgiyle farkedilen; reklamdan uzak yerde.

Bence Linux'un potansiyel fazla, Windows'taki gibi iyi bir pazarlama taktiğiyle hepimizin evine girebilir, fakat normal bir kullanıcıya hitap etmiyor ve Windows'a rakip olamadıgını düşünüyorum.

Bence Linux'un potansiyel fazla, Windows'taki gibi iyi bir pazarlama taktiğiyle hepimizin evine girebilir, fakat normal bir kullanıcıya hitap etmiyor ve Windows'a rakip olamadıgını düşünüyorum.
Siz biraz GNU ne demek bir inceleyin bence.
GNU/Linux ve pazarlama yan yana gelecek kavramlar değil.

Amaci bu degil cunku, amaci bu olan dagitim reklamini yapabilir. Kernel'in ev kullanicisina kendini pazarlama amaci hissettigini sanmiyorum. Sunucu alaninda kitlesine yeterli kullaniciyi kazanmis durumda zaten.

Geri
Yukarı