Rehber Windows'ta RAM kullanımı azaltma

1648707759044.png

Korsan içerik yükleyeceğim zaman Defender'ı açıyorum.
Onun dışında kapalı ve sistemde bir sorun yok. Bayağı hızlı.
Edge'i silmenizi öneririm. Çok sistem kaynakları tüketiyor. Sadece program değil alt hizmetleri de çalışıyor.

Yaklaşık 3 adet alt hizmeti ve 2 adet başlangıç uygulaması var.
Brave'de bir şey yok :D.

1648708169376.png

Son düzenleme:
Elinize sağlık, faydalı olmuş. Eklemek istediğim bir nokta var: Arama kısmına "arka plan uygulamaları" yazıp tıklarsanız, arka planda çalışmasına izin verilen programları görebilirsiniz. Bu menüden bu uygulamaları kapatabiliyorsunuz. Bu seçenek de güzel düşüş sağlar.
Ben win 11 de o ayarı bulamadım
AB'imin laptopunda işe yaradı. Teşekkür ediyor :)

Rica ederim.
Search tarzı servisleri kapatınca Windows kullanmanın bir mantığı kalmıyor.
Isterseniz kapatmayabilirsiniz hizmetler çok fazla etkilemiyor.
Sanırım uzaktan eğitim döneminde denemiştim diye hatırlıyorum. Diske biraz yük bindiriyordu, RAM'den sildiği hizmetler sürekli yeniden açıldığı için disk kullanımı tavan yapmaktaydı. O zamanlar dandik mahalle bilgisayarcısından 2. el alınma bir HDD kullandığım için en ufak disk kullanımında PC kullanılmaz hale geliyordu. Bu sebeple kullanmayı bırakmıştım. Açıkçası zaten pek sağlıklı bir işlem de değildi bence. RAM'i boşaltıyor ama HDD'si zayıf sistemlerde yavaşlığa sebep oluyor. Yani bana göre de bir işe yaramıyor.

Bana hiçbir zararı olmadı diske yük bindirmedi ayrıca belki 4 GB RAM'ım olduğu için çok işe yaramıştır 16 ya da 8 gb ramınız varsa çok bir işe yaramayabilir.

Son düzenleme:
Ben linkteki rehberi uygulamıştım ve wub ile de güncellemeleri kapattım gitti epey oluyor. Daha sonra bu tür eski yöntemleri ve altındaki yorumları çekirdeğimle okuyup keyifleniyorum.

Merhaba bugün sizlere Windows 11, Windows 10, Windows 7 ve diğer işletim sistemlerinde RAM kullanımını %80'den %30'a kadar düşürtmeyi göstereceğim.

1. ilk olarak servisler uygulamasını açıyoruz. Açmak için arama kısmına "servisler" yazabilirsiniz.
Öncelikle gereksiz servisleri kapatacağız.
*Sysmain*
*Windows search*
*Bağlı kullanıcı deneyimleri ve telemetrisi*
*İkincil oturum açma*
*Tanı ilkesi hizmeti*
*TCP/IP netbıos yardımcısı*
*Uzak kayıt defteri*
*Windows hata raporlama hizmeti*
*Xbox Live oyun kaydetme*
*Yazdırma biriktiricisi*

Bu hizmetlerin başlangıç türünü devre dışı yapıp durduruyoruz.

2. bu işlemimiz "Regedit" yani kayıt defteri üzerinden olacak.
Arama kısmına "kayıt defteri düzenleyicisi" yazarak Regedit'i açıyoruz.
Ardından "Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\Ndu" konumuna gidiyoruz. Klasörün içindeki "start" değerine çift tıklayarak açın ve içinde hangi değer varsa "4" yapıyoruz.

3. bu seferki işlemimiz en etkili olan işlemdir. İnternetten "Mem Reduct" yazılımını indiriyoruz ve kuruyoruz. (Görev Yöneticisi'ni açın bakın RAM kullanımının ne kadar düştüğüne.) Uygulamayı açtığınızda çok basit bir arayüz sizi karşılayacaktır. Alt taraftan "belleği temizle" butonuna basın ve Görev Yöneticisi'nden ne kadar RAM kullanımının düştüğüne bakın. Şimdi gelin bunu otomatik yapalım uygulamadan dosya altından ayarlara tıklayın. Genel sekmesinin altından Windows açıldığında çalıştır, küçültülmüş olarak çalıştır ve bellek temizliği uyarısını açın. Bellek yönetimi sekmesi altında dolduğunda otomatik temizle seçeneğini açıp değeri %50 yapıyoruz. Zamanlanmış temizleme seçeneğini de seçip değeri 30dk yapıyoruz.

Bu kadar temizleme öncesi ve temizleme sonrası bellek kullanımını lütfen yazın. Benim %80'den %30'a düşürdü.
Geri yükleme noktası almanızı tavsiye ederim. Oluşabilecek durumlardan ben sorumlu değilim.

Faydalı bulduysanız konumu beğenmeyi unutmayın ve lütfen arkadaşlarınıza gönderin. Daha çok insan yararlanmış olsun 😊😊

Eline sağlık oldu adamsın.

Merhabalar, bugün sizlere Windows 11, Windows 10, Windows 7 ve diğer işletim sistemlerinde RAM kullanımını %80'den %30'a kadar düşürtmeyi göstereceğim.

1. İlk olarak servisler uygulamasını açıyoruz. Açmak için arama kısmına "servisler" yazabilirsiniz.
Öncelikle gereksiz servisleri kapatacağız.
*SysMain*
*Windows Search*
*Bağlı kullanıcı deneyimleri ve telemetrisi*
*İkincil oturum açma*
*Tanı ilkesi hizmeti*
*TCP/IP NetBIOS Yardımcısı*
*Uzak Kayıt Defteri*
*Windows Hata Raporlama Hizmeti*
*Xbox Live Oyun Kaydetme*
*Yazdırma Biriktiricisi*

Bu hizmetlerin başlangıç türünü devre dışı yapıp durduruyoruz.

2. Bu işlemimiz "Regedit" yani kayıt defteri üzerinden olacak.
Arama kısmına "Kayıt Defteri Düzenleyicisi" yazarak regediti açıyoruz.
Ardından "Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\Ndu" konumuna gidiyoruz. Klasörün içindeki "Start" değerine çift tıklayarak açın ve içinde hangi değer varsa "4" yapıyoruz.

3. Bu seferki işlemimiz en etkili olan işlemdir. İnternetten "MEM Reduct" yazılımını indiriyoruz ve kuruyoruz. (Görev yöneticisini açın bakın ram kullanımının ne kadar düştüğüne.) Uygulamayı açtığınızda çok basit bir arayüz sizi karşılayacaktır. Alt taraftan "belleği temizle" butonuna basın ve görev yöneticisinden ne kadar RAM kullanımının düştüğüne bakın. Şimdi gelin bunu otomatik yapalım uygulamadan dosya altından ayarlara tıklayın. Genel sekmesinin altından Windows açıldığında çalıştır, küçültülmüş olarak çalıştır ve bellek temizliği uyarısını açın. Bellek yönetimi sekmesi altında dolduğunda otomatik temizle seçeneğini açıp değeri %50 yapıyoruz. Zamanlanmış temizleme seçeneğini de seçip değeri 30dk yapıyoruz.

Bu kadar temizleme öncesi ve temizleme sonrası bellek kullanımını lütfen yazın. Benim %80'den %30'a düşürdü.
Geri yükleme noktası almanızı tavsiye ederim. Oluşabilecek durumlardan ben sorumlu değilim.

Faydalı bulduysanız konumu beğenmeyi unutmayın ve lütfen arkadaşlarınıza gönderin. Daha çok insan yararlanmış olsun 😊😊
eline sağlık oldu adamsın %97den %29 a düştü adam hizmetler pek işe yaramadı ama memreduct işe yaradı tsk

Eline sağlık oldu adamsın.

Eline sağlık oldu adamsın %97'den %29'a düştü adam hizmetler pek işe yaramadı ama Mem Reduct işe yaradı tsk.

Rica ederim en çok kullanımı azaltan zaten Mem Reduct hizmetler sadece çerezlik :)

Yeni konular

Geri
Yukarı