Windows'tan Linux'a geçiş yapmak

MithrandelX

Kilopat
Daha fazla  
Windows'tan Linux'a geçmek istiyorum. Ancak aklıma takılan bazı noktaları sormak istiyorum. Öncelikle daha güvenli olduğu için Linux'a geçmek istediğimi belirtmem gerekiyor (en azından öyle biliyorum, öyle olduğunu okudum. Yanılıyorsam belirtin.) Benim için önemli olan iki konu var:
1. Adobe uygulamalarını sıklıkla kullanıyorum. Bu uygulamaları sıkıntısız olarak Linux'ta kullanabilir miyim?
2. Sürekli oyun oynuyorum. Gördüğüm kadarıyla proton ile Linux'ta Steam oyunlarını oynayabiliyorum. Ancak herhangi bir performans kaybı yaşar mıyım? Aynı zamanda Steam dışı oyunlarda (Valorant, LoL vs.) Nasıl oynayabilirim? Oynayabilir miyim?
Ve son olarak bu kriterlerimi karşılayacak en iyi Linux dağıtımı hangisidir?
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sırf güvenlik nedeniyle Linux'a geçmeği doğru bulmuyorum(Windows yeterli) ayrıca sistemin Steam oyunlarında(Linux desteği olanlardan bahsediyorum) performanslı çalışmayabilir. Valorant oynayamazsın.

1. Adobe uygulamalarını sıklıkla kullanıyorum. Bu uygulamaları sıkıntısız olarak Linux'ta kullanabilir miyim?

Resmi destek yok. Ek uygulamalar ile kullanılabilir belki. Veya web sürümleri varsa oradan kullanılabilir.

2. sürekli oyun oynuyorum. Gördüğüm kadarıyla proton ile Linux'ta Steam oyunlarını oynayabiliyorum. Ancak herhangi bir performans kaybı yaşar mıyım? Aynı zamanda Steam dışı oyunlarda (Valorant, LoL vs.) Nasıl oynayabilirim? Oynayabilir miyim?

LoL oynanabiliyor ama Valorant, Vanguard yüzünden oynanamıyor. Oyunların performansı ise Proton desteğine bağlı. Proton DB üzerinden oynayacağınız oyunları buradan aratarak bakabilirsiniz.

AUR üzerinden LoL için bir paket var. Kurulup oynanabiliyor. @Linuxginar konusunu açmıştı. Arch Linux uzerinde LoL oynamak!

1-Adobe programlarının linux desteği yok.
2- Valorant'ı maalesef açamazsınız. Diğer oyunların çalışıp çalışmadığına bakmak için protondb'ye göz atabilirsin.

Linux'a yeni geçtiğin için Linux Mint 21 Cinnamon gayet yeterli olur.

1- Adobe uygulamalarını kullanamazsınız diye biliyorum. Ama alternatifleri illaki vardır.
2- birçok oyunu oynayabilirsiniz. Valorant gibi anti cheat içerenler hariç.

Benim tavsiyem hobi ve merak amaçlı sanal makine da denemeniz. Daha sonra isterseniz Dual olarak Windows yanına kurarsınız.
Win'den Linux'a geçmek farklı bir şehre taşınmak gibidir. Market, park nerededir. Otobüsler nereden geçer bunları öğrenmek zaman ister.linux'un dosya sistemi farklıdır. Bu yüzden önce sanal makinede deneyiniz.

Adobe uygulamaları ve Valorant olmamasından dolayı Linux'a geçme fikrinden vazgeçtim. Sanal makineye kuracağım öyleyse ama performans kaybı yaşar mıyım? Onun yerine Windows'un yanına Dual mı kursam? Hangisi daha sağlıklı olur?

2. Sürekli oyun oynuyorum. Gördüğüm kadarıyla proton ile Linux'ta Steam oyunlarını oynayabiliyorum. Ancak herhangi bir performans kaybı yaşar mıyım? Aynı zamanda Steam dışı oyunlarda (Valorant, LoL vs.) Nasıl oynayabilirim? Oynayabilir miyim?
1-Malesef native olarak Adobe programlarını kullanamazsınız. Ancak WineHQ adlı araçla çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Bu araç Windows uygulamalarını Linux'ta çalıştırmaya yarar.

2-LoL oynayabilirsiniz fakat Valorant'taki Vanguard yüzünden Valorant oynayamazsınız. DualBoot kurmanızda fayda var.

3-Başlangıç olarak PoP!_OS veya Linux Mint Cinnamon öneririm.

İyi günler.

Geri
Yukarı