Windows'tan Linux'a geçiş

Fedora'da Btrfs olduğunu söylüyor.
Ayarları hazır gelmiyor kendiniz yapmalısınız. Btrfs için kullanmak istiyorsanız Fedora doğru dağıtım değil. En azından sizin gibi yeni bir kullanıcı için.

Hocam ext4 de geri dönme dosyası boyutu sistem büyüklüğünde oluyor diyor.
Sistem ayarları olan dosyaları, root klasörünü yedekleseniz yeterli. Zaten sistemi bozarsanız o dosyalarda bir hata olmasına sebep olmuşsunuz demektir. O dosyaları aldığınız yedeklere döndürürseniz sistem tamir olmuş olur. Gidip de oyunlar dahil her şeyi yedeklemek zaten saçma.

Dün Fedora everything kurdum. Her şey yolundaydı ta ki masaüstü gelene kadar. Ekran çözünürlüğün bir türlü ayarlayamadım. Her çözünürlüğü görüyor bir tek benim ekran çözünürlüğü olan 2560 X 1440 çözünürlüğü görmedi. Terminalden değiştirme kodlarını falan da denedim mümkün olmadı. Böyle bir çözünürlük bulunamadı diyor. Sonra bir de baktım benim Behringer harici ses kartımın sürücüsünü de görmüyor. Sitesine falan girdim. Üretici Linux için driver yapmamış. Fenada linçlenmiş yorumlarda. Ses kartımın driveri olmazsa olmaz benim için o yüzden onsuz mümkün değil. O yüzden Linux Mint yükledim bir de bunu deneyeyim dedim. Garip bir şekilde driver öntanımlı olarak geldi. Hiçbir problem yok şimdilik. Hem Mint bana daha güzel geldi (güzelden kastım daha tanıdık :) ). Ama bir-iki anlamadığım bir şey var mümkünse onları sormak istiyorum bilen arkadaşlara.

İlk önce gitlab ya da GitHub gibi sitelerden programı nasıl edine biliim?
Mesela bu linkteki programı indirmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilemedim.

Son düzenleme:
İkisinde de depoda var zaten mağzadan yükle.

Fedora'da sahipli driver spinlede de aynı şekilde
İlk kurulumda ilk önce "rpmfusion" depolarını etkinleştireceksin.
Onları açmadan sahipli driver kuramaz.

Ayarları hazır gelmiyor kendiniz yapmalısınız. Btrfs için kullanmak istiyorsanız Fedora doğru dağıtım değil. En azından sizin gibi yeni bir kullanıcı için.

Sistem ayarları olan dosyaları, root klasörünü yedekleseniz yeterli. Zaten sistemi bozarsanız o dosyalarda bir hata olmasına sebep olmuşsunuz demektir. O dosyaları aldığınız yedeklere döndürürseniz sistem tamir olmuş olur. Gidip de oyunlar dahil her şeyi yedeklemek zaten saçma.
Fedora neden btrfs için iyi değil? Fedora varsayılan btrfs ile geliyor.

İlk önce gitlab ya da GitHub gibi sitelerden programı nasıl edine biliim?
Mesela bu linkteki programı indirmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilemedim.
Gitlab üzerinde kurulumu anlatılıyor. Fedora'da direkt var ancak Ubuntu tabanlılarda kurulumu sırasıyla şöyle:

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:ernstp/mesarc
sudo apt update
sudo gedit /etc/apt/preferences.d/corectrl

Gedit yerine kendi text programını yazman gerekli. Repo eklerken de onay vermeyi atlama.
Açılan yere şunu kopyalayacaksın:
Kod:
Package: *
Pin: release o=LP-PPA-ernstp-mesarc
Pin-Priority: 1

Package: corectrl
Pin-Priority: 500

Bu kod ile sadece Corectrl uygulamasını alacaksın.

Devamı ise standart

Kod:
sudo apt install corectrl

Sana kim dedi evriting gibi elle komut girmen gereken sürümü kur diye.
Sakalımız yok ki...
Spinlerden kur dedik.
Onlarda bile rpmfusion depolarını elle kurman gerekiyor.

"Corectrl" diye aratacaksın küçük büyük harf duyarlı.

Vallah Fedora everytingi dün 5 saat uğraştan sonra sildim zaten Linux Mint kurdum.

Fedora neden Btrfs için iyi değil? Fedora varsayılan Btrfs ile geliyor.

Gitlab üzerinde kurulumu anlatılıyor. Fedora'da direkt var ancak Ubuntu tabanlılarda kurulumu sırasıyla şöyle:

Kod:
sudo apt update.

Gedit yerine kendi text programını yazman gerekli. Repo eklerken de onay vermeyi atlama.
Kod:

Package: corectrl.

Bu kod ile sadece corectrl uygulamasını alacaksın.

Devamı ise standart.

Kod:

Kendi text programımı yazmam derken neyi kast ediyorsun anlamadım. :(

W: GPG hatası: Index of /wine-builds/ubuntu jammy InRelease: Aşağıdaki imzalar doğrulanamadı, çünkü genel anahtar mevcut değil: NO_PUBKEY 76F1A20FF987672F
E: 'Index of /wine-builds/ubuntu jammy InRelease' deposu imzalanmamış.
N: Böyle bir depodan güvenli bir şekilde güncelleme yapılamaz, bu nedenle depo devre dışı bırakılmıştır.
N: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir.

Birde böyle bir hata verdi.

Fedora neden btrfs için iyi değil? Fedora varsayılan btrfs ile geliyor.

Kod:
sudo apt update

Kod:

Package: corectrl

Bu kod ile sadece Corectrl uygulamasını alacaksın.

Devamı ise standart

Kod:

Tamam Hocam yaptım çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Fedora Btrfs için iyi. Btrfs kullanmak isteyen "yeni" bir kullanıcı için Fedora iyi değil.

Hocam bazı programların başlaması için galiba root şifresi girmem gerekiyor. Bunu kapatabilir miyim?

Bir de uygulama silerken Windows'taki gibi 3 taraf yazılımı kullanmalı mıyım? Yani uygulamalar kendilerinden sonra dosya artıkları bırakıyor mu?

Son düzenleme:
Mint en kolay sürümlerden.
Mint'ten devam et işte.
Önce alış.
Sorunlar yaşa.
Çözümleri terminalden yapmaya alış.
Sonra Fedora'ya zarta zurta devam edersin.

Bağzıları kalkmış cadı kazanı gibi kurulumu olan Arch kurulumu ile başla diyor.
Takılma oralara.
Sanırsın kendileri ilk kurdukları Linux'da elli kere aynı şeyleri yapıp sonuç alamayıp internetten çözüm aramadılar.

Geri
Yukarı