Windows'tan Linux'a geçişte neler yapılmalı?

Windows'tan geçenler için Windows kullanmak gerçekten kolay değil.
🤔

Windows gibi kullanıcı dostu değil genelde. Terminalde komut yazmanız gerekecek.
Kullanıcı dostu olmadığını düşündüren şey nedir? Açık kaynaklı, özgür yazılım olması mı? Herkes tarafından geliştirilebilir, desteklenebilir ve ücretsiz olması mı?
Yanlış anlamayın lütfen ama bilginiz olmayan konuda fikriniz de olmaması bu konuya bilgi edinmek amaçlı girenler için en iyisi olacak. Terminalde komut yazmayı korkunç bir uğraş gibi gösteremezsiniz. Kaldı ki günümüzde çoğu dağıtım veyahut son kullanıcıya hitap eden dağıtımların hepsi komutsuz, grafiksel şekilde kullanıma uygun. Üstelik Windows'tan farklı olarak uygulama kurmak için setup kurulum araçlarıyla uğraşmaya gerek kalmadan ihtiyacınız olan çoğu uygulamayı mağaza üzerinden tek tıkla kurabiliyorsunuz. Bu da yeterli gelmezse GNU/Linux'ta virüs ve mavi ekran gibi şeylere pek rastlamıyoruz. Bir işletim sisteminin kullanıcı dostu olabilmesi için ilk önce kararlı çalışabiliyor olması gerekli, değil mi?

Hocam aşağıdaki gönderileri biraz inceleyin. Kafanızda bir fikir oluşacaktır başlangıç için.

Ben geçmenizi tavsiye ederim ve desteklerim. Ancak kullandığınız uygulamalar ve oyunları söylerseniz ona uygun bir şeyler de söyleyebiliriz.

Hocam aşağıdaki gönderileri biraz inceleyin. Kafanızda bir fikir oluşacaktır başlangıç için.

Ben geçmenizi tavsiye ederim ve desteklerim. Ancak kullandığınız uygulamalar ve oyunları söylerseniz ona uygun bir şeyler de söyleyebiliriz.

Benim bilgisayar oyun oynatmaz zaten.

Oyun oynayan biriyseniz komple windowsu kaldırıp linux a geçmek mantıksız. Her ne kadar proton wine gibi uygulamalar olsa da bazı oyunlarda çok büyük sıkıntılar oluyor. Tavsiyem dual boot olarak kullanmanız. Günlük işlerinizi yaparken linux u oyun oynayacağınız zaman da windowsu kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ha hiç oyun oynamiyorsaniz ve sıradan bir kullanıcıysanız geçmenizi tavsiye ederim.

Oyun oynayan biriyseniz komple Windows'u kaldırıp Linux'a geçmek mantıksız. Her ne kadar proton Wine gibi uygulamalar olsa da bazı oyunlarda çok büyük sıkıntılar oluyor. Tavsiyem Dual Boot olarak kullanmanız. Günlük işlerinizi yaparken Linux'u oyun oynayacağınız zaman da Windows'u kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ha hiç oyun oynamiyorsaniz ve sıradan bir kullanıcıysanız geçmenizi tavsiye ederim.

Ben zaten masaüstünde oyun oynuyorum bu elimdeki notebookta duruyor belki kullanırım diye düşündüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı