Çözüldü Windows'u HDD'den SSD'ye taşıma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

enesaak

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhaba bilgisayarda 2 tane disk var. Birisi 1 TB HDD, diğeri ise 120GB SanDisk Plus SSD. HDD'de Windows kurulu ve bayağı bir yavaşlık yaşadığım için SSD'ye geçirmeye karar verdim. Amacım temizden formatla atmak ama daha basit şekilde yapma şansım var mı? Bir de format atarken nasıl yapmam gerek? BIOS'tan ayar yapmam falan gerekir mi? Detaylı bilgi verebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
internet üzerinden kullanım kılavuzuna ulaştım ordan f2 olduğunu öğrendim yinede teşekkürler son olarak genel konuşmam gerekirse bu şekilde yapmam gerekiyor dimi usbye kurulumu bekliyorum kurulum bittikten sonra bilgisayarı kapatıyorum sonra f2 tuşundan biosa giriyorum usbyi en üst sıraya alıyorum sonra kaydetip çıkıyorum daha sonra bilgisayarı yeniden açarken usbden boot olucak format ekranı gelicek ordan gerekli ayaralrı yapıcam daha sonra disk bölümünden hddyi biçimlendiricem daha sonra ssdyyi seçip kuruluma devam edicem kurulum bittikten sonra yine biostan ssdyi ilk sıraya alıcam ve bu kadar birde eğer bi sorunla karşılaşırsam hızlıca haber vermek için discordunuz veya instagram üzerinden konuşabilirimiyiz çok teşekkürler
Anlattığınız gibi olacak.

Discord Apsis#0001
Öncelikle merhaba bilgisayarda 2 tane disk var. Birisi 1 TB HDD, diğeri ise 120GB SanDisk Plus SSD. HDD'de Windows kurulu ve bayağı bir yavaşlık yaşadığım için SSD'ye geçirmeye karar verdim. Amacım temizden formatla atmak ama daha basit şekilde yapma şansım var mı? Bir de format atarken nasıl yapmam gerek? BIOS'tan ayar yapmam falan gerekir mi? Detaylı bilgi verebilir misiniz?
Aynı prosedür hocam, sadece kuruluşta Windows`u SSD`ye kuracaksınız.
Boot menü'den SSD'yi en üst sıraya alın.

Peki orijinal Windows olur mu yine dediğim gibi şu an bilgisayarda Windows 10 Home kurulu eğer ssdyede Windows 10 Home kurarsam orijinal olurmı yani etkinleştirme istermi

Orijinal kurarsanız, orijinal olur. Zaten Windows'u orijinal olarak kullanıyorsanız etkinleştirme kodunuz vardır.

Yoksa tek kullanımlık OEM Key'ler satılıyor bakabilirsiniz.

Orijinal kurarsanız, orijinal olur. Zaten Windows'u orijinal olarak kullanıyorsanız etkinleştirme kodunuz vardır.

Peki hddyi biçimlendirmessem ve içindeki windowsu silmessem sorun çıkarmı ?

1619004932986.png

Şu şekilde OEM Key var bilgisayarda ben şimdi Windows'u SSD'ye kurduğumda bu Key silinirmi bir de illa Windows 10 Home mi yüklemem gerek yoksa Pro kursamda silinirmi.

Silinmez diye düşünüyorum, ama ne olur olmaz Key'i not alın sorarsa geri yazarsınız.

1619006545157.png

Micosftun sitesinden yükledim şu an USB belleğe yükleniyor bilgisayar modelim Acer F5-573G BIOS'a nasıl girebilirim bilgisayar açılırken bir şey yazmıyor bir de BIOS'a girdikten sonra sadece Boot menüden USB'yi en üst sıraya almam yeterli mi yoksa başka bir ayarda var mı kusura bakma biraz fazla soru sordum ama daha önce hiç format atmadım.

Eki Görüntüle 985418

Micosftun sitesinden yükledim şu an USB belleğe yükleniyor bilgisayar modelim Acer F5-573G BIOS'a nasıl girebilirim bilgisayar açılırken bir şey yazmıyor bir de BIOS'a girdikten sonra sadece Boot menüden USB'yi en üst sıraya almam yeterli mi yoksa başka bir ayarda var mı kusura bakma biraz fazla soru sordum ama daha önce hiç format atmadım.
Bilgisayar yeniden başladığı anda F12 veya F2 tuşuna sürekli basın.

USB`yi en üste alın sonrası zaten olduğu gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı