Çözüldü Windows'un hangi diskte kurulu olduğu nasıl öğrenilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bebek Shaun

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
2 Adet 500 GB, 500 GB harddisk kullanıyorum. Windows hangi harddiskimde kurulu bilmiyorum. Bunu nasıl anlarım?

Çözüm
C sürücüsüne sağ tık yapıp özellikleri tıklayın. Çıkan ekranda donanım sekmesine tıkladığınızda harddiskinizi görürsünüz.
1602529769348.png

"Yerel disk C" diski manuel olarak değiştirilmediği takdirde sistem diskidir.

Görev yöneticisi açıp (CTRL + Shift + ESC) "Performans" kısmına geldiğinde bilgisayarda ki diskleri görürsün, Windows 10 2004 sürümüne sahipsen disklere tıkladığın da sistem diski: (evet/hayır) şeklinde gösteriyor zaten.

Kurulu olan diskin boş veya kullanılan alanı ile diğer diskin alanının farklılığı en anlaşılabilir olanı bence sizin için. Sanki format ekranında disk görüntülerinde Windows'un hangi diskte kurulu olduğunu anlamaya çalıştığınızı düşündüm. Değilse diğer arkadaşlar diğer seçenekleri açımlamış zaten.

Windows 10 için anlatıyorum. Bu bilgisayar > sağ tık > yönet > depolama > disk yönetimi

Bu ekranda görseldeki gibi "önyükleme" ibaresinin bulunduğu disk işletim sisteminin kurulu olduğu disktir. Disklerin boyutları eşit olduğu için şu şekilde de ayırt edebilirsin: Önce birinin bağlantısını kes. Bilgisayar açılıyorsa işletim sistemi onda yüklüdür. Açılmıyorsa diğerinde yüklüdür.

Dosya Ekleri

• diskyönetimi.PNG
    diskyönetimi.PNG
    16,6 KB · Görüntüleme: 610
Hocam tam açıklayamamışım kendimi. 2 harddisk var. 1. harddisk mi Windows diski 2. harddisk mi nereden öğreneceğim?

Geri
Yukarı