[Witcher 3] Neden Toussaint ana hikayedeki diğer yerlerden daha iyi?

Haklı mıyım?

• Oy verenlerin toplamı
    36

stevesm1221

Hectopat
Makaleler
3
Blood and Wine DLC'si ile eklenen Toussaint diyarına gelince ana oyundaki Novigrad, Velen gibi yerlerin ne kadar çöp olduğunu anladım. Peki neden Toussaint diğer tüm ana hikaye ile eklenen yerlerden daha iyi?

1- Toussaint'ın milleti.
Diğer yerlerde insanların önünden geçerken yere tükürürler, hakaret ederler, canavarmışsın gibi bakarlar ama Toussaint milleti böyle değil. Asla birinin yere tükürüp hakaret ettiğini görmedim. Aksine yanlarından geçerken "Slayer of the beast!" diyerek övüyorlar. Turnuvaları kazanmışsanız "en büyük saygılarımla", "turnuvanın galibi! Bu ne büyük bir şeref!" gibi şeyler söylüyorlar. Bunun oynanışa etkisi ise diğer yerlerde biri kötü söz söylediğinde veya yere tükürdüğünde aşırı sinirlenmen. Ancak bu durum Toussaint'de yok. Bir de oyuna iyice kendinizi veriyorsanız psikolojik olarak daha rahat bir şekilde orada kalabiliyorsunuz ve daha iyi moraliniz oluyor.

2- Muhteşem müzikler.
Müzikler bütün ana hikayedekilerle yarışacak kadar güzel. Hatta The Slopes of the Blessure kendi başına birçok sevilen oyun müziği ile yarışabilir. Onun dışında (bunun için linç yiyebilirim) For Honor! For Toussaint! müziği Silver for Monsters'dan daha iyi ve canavarlarla savaşırken daha fazla gazlıyor seni. Bunun oynanışa etkisi ise muhteşem müzikleri sayesinde diyarda zaman geçirirken daha fazla zevk almanız ve canavarlarla savaşırken For Honor! For Toussaint! müziğinin bayağı iyi bir şekilde gazlaması.

3- Muhteşem manzaralar.
Bir şey söylemeye gerek yok. Fotoğraflar konuşsun. Bu muhteşem ötesi manzaraları diğer yerlerde nereye giderseniz gidin bulamazsınız.
20200604203350_1.jpg

20200604203358_1.jpg

20200604203407_1.jpg

20200604203421_1.jpg

20200604203547_1.jpg

20200604203558_1.jpg

20200604203609_1.jpg

20200607004426_1.jpg

20200607222054_1.jpg

4- Ev.
Diğer yerlerde sadece atınla seyahat edip, geceyi çalılıkların arasında meditasyon yaparak geçirirken, burada sana ait bir evin var ve modifiye edebileceğin bir görev var. Zırh askılığı, silah askılığı, daha iyi bir yatak, eve iç ve dış bakım, atın için ahır gibi şeyleri ücreti karşılığında yapabiliyorsunuz. Ki bu durum Toussant'ı eviniz gibi benimsemek için çok iyi bir adım olmuş.

5- Yan görevler.
Diğer yerlerde kontrat alıyorum, kontrat al - canavarı öldür - paranı al şeklinde ve bir iki konuşmayla geçiştiriliyor. Ancak Toussaint'daki tüm yan görevler özenle yapılmış diye çok çok güzel oluyor. Mesela 1-2 örnek vereyim:

Kontrat tahtasındaki öylesine bir görevde üzüm bağlarındaki canavar sorununu hallettiğinde bir şaraba ismini veriyorlar ve o şarabı evine yolluyorlar sık sık. Diğeri ise yine kontrat tahtasındaki öylesine bir görevde özel bir kılıç için sınavdan geçiyorsun ve o kılıç, öldürdüğün her düşmanla vuruş oranını artırıyor ve seviyene göre yükseliyor. Yani her seviye atladığında kılıcını yükseltmene gerek kalmıyor.

Notlar:
Şu, şu müzikten nasıl daha iyi ya? Hayır bu böyle değil, şöyle diyebilirsiniz. Yazıda milyon tane öznel cümle kullandığımdan tüm konunun ``bana göre`` olduğunu anlamak zor değil. Tabii ki benim gibi düşünen birçok kişi var. 😉

Kaer Morhen?
Oranın da manzarası ve müzikleri çok güzel ancak bir yerleşim yeri değil. Demirci, tüccar gibi çalışanlar yok. Yan görevler yok.

Sonuç:
Blood and Wine'a başladığımdan beri diğer yerlere adımımı bile atmadım ve yan görevler dahil sadece 1-2 görev kaldı koskoca haritada. Tabii haritada gözükmeyen birçok muhteşem görevler de var, (atınla konuşman gibi) onları da haritada dolaştıkça bulmaya çalışacağım. Tüm görevleri yaptıktan sonra diğer yerlere kalan görevleri halletmek için gideceğim ki ondan sonra Toussaint'a geri dönüp birkaç günde bir o muhteşem haritada ve manzarada zaman geçirmek için oyuna gireceğim.

Konuyu açmamın sebebi ise burada benim gibi düşünen var mı görmek için ve sadece ana hikayeyi bitirip eklenti paketlerini oynamayarak çok büyük hata yapmış kişileri bilgilendirmek için. Eklenti paketi 15 saat civarı oynama süresi vâat etse de ben 35. saatimi çoktan devirdim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
1.Toussaint hikayede zaten cennet gibi bir yer benzetmesiyle tanıtılıyor. Bizzat Geralt'ın yorumuyla. Konuşmalarından anladığımız kadarıyla kendisi de zaten Toussaint'ı seviyor. Radovid'in insan olmayanlara karşı yürüttüğü politikanın halka yansıması gayet normal bu yüzden nefret söylemleriyle karşılaşıyorsun. Zaten hikaye genel olarak insanların Witcher'ları ucube olarak görmesi üzerine kurulmuş.
2.Benim için müzikler komple iyi.
3. 1. cevabımla aynı cennet gibi bir yer.
4. Her bölgenin kendine has özellikleri var. Velen'in bataklık diyarı olması gibi. Sen olsan bataklığın içine villa yapar mıydın? Ayrıca witcherler yapısı gereği aktif çalışırken gezgindirler. Kontrat peşinde koşup para kazanırlar. Bir witcherım diyorsan ya gezgin olacaksın ya da emekliliğe ayrılacaksın. Ki böyle bir witcher karakteri de gördük Lambert görevinde.
5. Artık oyunun sonlarına geliyorsun ve dönüp baktığında Geralt olarak arkanda ne bıraktın boş bir canavar avcısı mıydın yoksa iz bırakabildin mi? Oyun son DLC'de bunu sana yapma fırsatı sunuyor. Şaraba isim bırakmak, güzel bir eve sahip olmak, ,nsanların gözünde saygı gören biri haline dönüşmek gibi. Zaten eğer gerekli cevabı verirsen Regisle konuşurken Geralt istediği şeyin bu olduğunu söylüyor.

Kaer Morhene gelirsek oradaki görevleri yaptığında insanların o bölgeyle sorunları olduğunu hatta birkaç Witcher'ın şemaları saklarken öldüğünü göreceksin. Witcher kalesinin insanlardan uzak bir konumda olması gayet normal küçük yaşta çocukların nasıl witcher olduğunu göz önüne alırsan.

Özet olarak hikaye akışına göre gelişim sağlıyor daha iyi ekipmanlara sahip oluyor ve saygı görebileceğin karakterin ben burada yaşarım diyebileceği güzel bir yerde yaşamaya başlıyorsun. Her yer Toussaint gibi olsaydı bir anlamı olmazdı. Karakterinin hayaline ulaşmasını adım adım sağlıyorsun.

Son düzenleme:
@SlackerX
Çok iyi anlatmışsınız hocam teşekkür ederim.

Öncelikle diğer yerlerde Witcher'ların ucube olarak görülmesinin sebebi sadece Radovid'in ayaklanmaları değil. Şu an arkada oyunda ``Efsungerler, düşündüğünüz kadar şeytani değiller`` isimli kitap açık ve oradan bir alıntıyı ekliyorum.
Büyücüler ve ayaktakımı arasında dolaşan bir düşünceye göre, efsungerler hayvanlardan sadece ufak bir farkla öndeydi. Deforme olmuş, kana susamış mutantlar olarak görülen efsungerler, inanışa göre bu açlıklarını da sadece canavar kanıyla dindirmiyordu.
Tabii ki bu kadar abartı görmüyorlar ama var oluşlarından beri ucube olarak görüyorlardı, Radovid gelip geçici bir kral sadece. Bunda bahsettiğim olay ise Toussaint'in insanlarının çoğunlukla bu inanışa fazla takmadığı idi.

4-5'e cevap olarak ise, zaten oyundaki tüm yan görevleri bitirdikten sonra Toussaint'deki evine çekilip emekli olmanı istiyor oyun, başka görev mi var ki oynayalım? :) Dediğim gibi oyuna 2-3 günde bir geçip tekrardan Toussaint'ın cennet havasını tatmak lazım.
insanların o bölgeyle sorunları olduğunu hatta birkaç Witcher'ın şemaları saklarken öldüğünü göreceksin
O dediğiniz Withcer şemaları görevlerini yaptım ve gerçekten hikayeleri hem üzücü hem de diğer Witcher'ların hayatını görebilme şansı verdiği için iyi görevler. Leveli düşük kalıyor diye yaptırmadım ama zırhı.
Her yer Toussaint gibi olsaydı bir anlamı olmazdı.
Her yer Toussaint gibi olsaydı zaten anlamı kalmazdı, her yer öyle olsa Toussaint'i özel kılan ne olur?

@SlackerX
Çok iyi anlatmışsınız hocam teşekkür ederim.

Öncelikle diğer yerlerde Witcher'ların ucube olarak görülmesinin sebebi sadece Radovid'in ayaklanmaları değil. Şu an arkada oyunda ``Efsungerler, düşündüğünüz kadar şeytani değiller`` isimli kitap açık ve oradan bir alıntıyı ekliyorum.

Ben sadece 3. oyununu oynadım. Kitaplarını okumadım diziyi seyrettim. 1-2. oyundan biraz izlemişliğim var. Doğal olarak siz daha yakınsınız evrene. Varoluşsal olarak ucube göründüklerini farketmemek elde değil zaten. Yanlış hatırlamıyorsam oyun içerisindeki kitaplarda da benzeri ifadelere yer verilmişti. Hikaye bu şekilde kurulmuş yazmıştım zaten. Dediğiniz gibi Radovid gelip geçici hatta kısa süre tahtta durmuş bir karakter. Ben sadece bir kralın halk üzerinde de etkisi olabileceğine değindim. Keşke vaktim ve enerjim olsa daha derin inceleyebilsem evreni :)

Edit: Alıntısını yaptığınız cümle bile evren hakkında merak uyandırıyor. Abartıyor muyum bilmiyorum ama gerçekten çok ilgi çekici bir hikaye.

@SlackerX
Ben de normalde birkaç ay öncesine kadar evren hakkında herhangi bir bilgiye sahip değildim. Oyunun %30-40'ına kadar oynayıp bıraktığım bir dünyam vardı hatta, boss'lar ile nasıl savaşılacağını bilmememden dolayı bırakmıştım, 20 kere ölüp çıktığım oluyordu. :D

Övgüleri gördükten sonra devam etmiştim ve oynayıp bitirmiştim. (Boss olayına oyunu oynayarak alışıyorsun). Kötü sonla bittiğinden şikayetçiydim, hatta sırf bu yüzden DLC'leri oynamayacaktım. İnsan haklı olarak bir DLC'de normal bir AAA oyunun 2-3 katı büyüklüğünde ve görevlerle, yapılarla, loot'larla dolu bir harita beklemiyor sonuçta. :D

Bu arada kötü sonundan şikayet ettiğim yer meğer ki seçtiğim kararlara bağlı olan bir şeymiş. 6 adet farklı son varmış ve benimki en kötü sonmuş. :D O yüzden ana hikayeyi tekrar oynamak istiyorum ama Toussaint ve müzikleri olmadan ne yapacağım bi' 70 saat daha, bir fikrim yok. 2 DLC'yi de en iyi sonlarla bitirdim zaten.
Edit: Alıntısını yaptığınız cümle bile evren hakkında merak uyandırıyor. Abartıyor muyum bilmiyorum ama gerçekten çok ilgi çekici bir hikaye.
Ben sadece 3. oyununu oynadım.
3.oyun kendi başına tüm evreni anlamak için gayet yeterli. Yaratık külliyatı, karakter kayıtları ve kitapların hepsini okuyun. Evren hakkında istemediğiniz kadar bilgi edineceksiniz. Sadece kitabı değil, evreni bile oyuna aktarmışlar resmen. CDPR'nin sevdiğim bir yanı daha, sadece serinin bir oyunu bile evren hakkında merak edilen neredeyse her şeye cevap veriyor. Zaten 1.oyunu oynadım, hikaye güzeldi ancak oynanışı hiç sevemedim. Önermem yani.

Geri
Yukarı