Witcher 3'ü neden sevemiyorsunuz?

Bana göre sıkıcı. Oynatamıyor kendini bana.
Ens.jpg

190 saatim var ilk oynayışımda, haritada birkaç yerde ? kaldı onları da bitirip tekrar başlayacağım. Ama bu oyuna 4. veya 5. oynayış denememde ısınabilmiştim, her seferinde ilk 15-20 dk bakıp "fazla mı karmaşık bu oyun, beni sarmayacak herhalde" hissi oluşup silmiştim. En son denediğimde tatildeydim herhalde, 2 saat filan oynadıktan sonra oyun beni içine çekmişti.

Sevemeyen kişiler için de durum aynıdır büyük ihtimalle, ilk 1-2 saat atlatılabilirse devamı geliyor.

Aynı durum bende RDR2 için şu anda var, 2 kere başladım ikisinde de şu ilk karlı kulübe kısmını geçmeden saldım(ilk 30dk filan), tekrar bakacağım bir ara, şu an Baldur's Gate 3 ile ilgileniyorum.

Ama oyun piyasasında olan birisinin Witcher 3'ü bir şekilde deneyimlemesi gerektiği düşüncesindeyim. Futbolda Real Madrid neyse oyun sektöründe de Witcher 3 odur bana göre. Sırf Witcher 3 için, kitaplarını ve Witcher 1-2'yi de listeme aldım.

Bende direkt olarak evrene 3. oyundan atladım ilk defa indirdiğimde daha rüya seansında oyunu sildim ama videolarını izleyip tekrar oynamaya karar verdiğimde birazcık sıkıla sıkıla oynadım ancak ana karakterleri tanıdıkça atmosfere girdikçe (velen ve Skellige kısımlarında) merak hissim doruklara ulaştı ve her şeyi, her mekaniği öğrenmeyi istedim, oyunu zevkle bitirdikten sonra 1. ve 2. oyunu bitirip ardından kitapları bitirdim ve bu vesileyle en sevdiğim oyun serisi oldu ancak sevmeyene de lafım yok başlangıç kısmı (ak bostan ve kanlı barona geçiş kısmı) hikaye bilmeyen için aşırı sıkıcı ve ağır.

Bende direkt olarak evrene 3. oyundan atladım ilk defa indirdiğimde daha rüya seansında oyunu sildim ama videolarını izleyip tekrar oynamaya karar verdiğimde birazcık sıkıla sıkıla oynadım ancak ana karakterleri tanıdıkça atmosfere girdikçe (velen ve Skellige kısımlarında) merak hissim doruklara ulaştı ve her şeyi, her mekaniği öğrenmeyi istedim, oyunu zevkle bitirdikten sonra 1. ve 2. oyunu bitirip ardından kitapları bitirdim ve bu vesileyle en sevdiğim oyun serisi oldu ancak sevmeyene de lafım yok başlangıç kısmı (ak bostan ve kanlı barona geçiş kısmı) hikaye bilmeyen için aşırı sıkıcı ve ağır.

Kitapları nasıl reis, gideri var mıdır?

İkinci oynayışım ilkinde ana hikayeyi yapmıştım yan görev az yapmıştım. Şuan oyun güzel ve büyük zevkle başlasam bile her yeri görme arzum her soru işaretini tüm görevleri yapma isteğimden dolayı oyundan biraz sıkıldım ama yine de bırakamıyorum.

Hatta şunu da ekleyeyim evreni gram bilmeden Witcher3 ten başlamıştım sonra ikinci oynayışım için Witcher 1 80 saatte tamamladım. 2. oyunda da 25 saat sonrasında biraz sıkılıp 3. oyuna geçmiştim iyi ki tanımışım bu evreni. İlerleyen zamanlarda alabilirsem kitaplarını da bakacağım.

İkinci oynayışım ilkinde ana hikayeyi yapmıştım yan görev az yapmıştım. Şu an oyun güzel ve büyük zevkle başlasam bile her yeri görme arzum her soru işaretini tüm görevleri yapma isteğimden dolayı oyundan biraz sıkıldım ama yine de bırakamıyorum.

Hatta şunu da ekleyeyim evreni gram bilmeden Witcher 3'ten başlamıştım sonra ikinci oynayışım için Witcher 1 80 saatte tamamladım. 2. oyunda da 25 saat sonrasında biraz sıkılıp 3. oyuna geçmiştim iyi ki tanımışım bu evreni. İlerleyen zamanlarda alabilirsem kitaplarını da bakacağım.

Kitaplarına kesinlikle bakın.

Witcher 3 sevmeyenler ikiye ayrılır:

1 - CS GO veya LoL gibi oyunlardan doğru düzgün kafasını kaldırmayıp da çok fazla ünlü oldu diye W3'e şans verenler.

2 - RPG sevmeyenler veya sevdiğini zannedenler.

Çok özür dilerim arkadaşlar ama gerçek bu, sevmeyen kendini sorgulasın.
Ben de bir iki kez bitirdim ama öyle ahım şahım sevmem Witcher 3'ü mesela...

Ama böyle argüman olur mu ? Böyle garip çıkarım olur mu ?

Diyelim ki 1. maddede yazdığınız gerçek. Ki bu tür sevgisi ile ilgili. Doğaldır. Kimi FPS sever, kimi MOBA sever kimi dövüş oyunu sever kimi yarış oyunu sever vs vs.

Ama 2. madde tamamen taca çıkar.

Mesela Divinity Original Sin serisini sevenler RPG sevmiyor mudur sizce ?

Baldur's Gate 3 (ki RPG dediğiniz şeyi borçlu olduğumuz Tabletop FRP'nin kendisi bu oyun neredeyse) RPG sevgisine örnek değil midir ? 20 küsür yıldır tabletop FRP oynayan birisiyim mesela.

Misal Fallout sersini, özellikle de New Vegas seven birisi RPG sevmiyor mudur ? Tarihin en özgür rol yapabileceğiniz oyunlarından bir tanesidir. Sadece geçtiği zaman dilimi farklı, post apokaliptik bir evrende geçiyor.

Star Wars KOTOR seven birisinin RPG sevgisini nasıl görmezden gelirsiniz ? Belki adam sadece gelecek temalı bir rol yapma oyununu seviyordur.

Skyrim'i daha ortaya koymadım. Belki ağır aksak ve daha sakin bir oyun ve combat deneyimi seviyordur bazılarımız.

RDR 2'yi de söylemeden geçmek olmaz. Şahsen bunu da çok sevmem ama belki biraz da Western temalı oyun sevenlerimiz de vardır. Olamaz mı ?

Çok özür dilerim ama tuhaf bir muhakeme tarzınız var, gerçek bu :)

Ben de bir iki kez bitirdim ama öyle ahım şahım sevmem Witcher 3'ü mesela...

Ama böyle argüman olur mu ? Böyle garip çıkarım olur mu ?

Diyelim ki 1. maddede yazdığınız gerçek. Ki bu tür sevgisi ile ilgili. Doğaldır. Kimi FPS sever, kimi MOBA sever kimi dövüş oyunu sever kimi yarış oyunu sever vs vs.

Ama 2. madde tamamen taca çıkar.

Mesela Divinity Original Sin serisini sevenler RPG sevmiyor mudur sizce ?

Baldur's Gate 3 (ki RPG dediğiniz şeyi borçlu olduğumuz Tabletop FRP'nin kendisi bu oyun neredeyse) RPG sevgisine örnek değil midir ? 20 küsür yıldır tabletop FRP oynayan birisiyim mesela.

Misal Fallout sersini, özellikle de New Vegas seven birisi RPG sevmiyor mudur ? Tarihin en özgür rol yapabileceğiniz oyunlarından bir tanesidir. Sadece geçtiği zaman dilimi farklı, post apokaliptik bir evrende geçiyor.

Star Wars KOTOR seven birisinin RPG sevgisini nasıl görmezden gelirsiniz ? Belki adam sadece gelecek temalı bir rol yapma oyununu seviyordur.

Skyrim'i daha ortaya koymadım. Belki ağır aksak ve daha sakin bir oyun ve combat deneyimi seviyordur bazılarımız.

RDR 2'yi de söylemeden geçmek olmaz. Şahsen bunu da çok sevmem ama belki biraz da Western temalı oyun sevenlerimiz de vardır. Olamaz mı ?

Çok özür dilerim ama tuhaf bir muhakeme tarzınız var, gerçek bu :)
Ne güzel yazmışsın öyle ellerine sağlık.

Gördünüz mü arkadaşlar RPG seven insanın hali başka. Saydığı oyunlara bakınca anlaşılıyor zaten Witcher 3'ü neden birkaç kez bitirdiği.

Geri
Yukarı