WSL ile linux kurmak sağlıklı mı?

wie

Picopat
WSL ile Win üzerinde Linux dağıtımlarını çalıştırabileceğimi gördüm. Sizce bu yöntem sağlıklı mı? Böyle bir yöntem varsa insanlar neden Linux’u sanal makineye kuruyor? Zaafiyet yaratır mı kullanmak? Win store üzerinden Linux dağıtımı indirebiliyor olmak garip geldi. İkiside rakip firma sonuçta.

Son düzenleme:
WSL ile Win üzerinde Linux dağıtımlarını çalıştırabileceğimi gördüm. Sizce bu yöntem sağlıklı mı? Böyle bir yöntem varsa insanlar neden Linux’u sanal makineye kuruyor? Zaafiyet yaratır mı kullanmak? Win store üzerinden Linux dağıtımı indirebiliyor olmak garip geldi. İkiside rakip firma sonuçta.
WSL'de sadece terminal kullanabiliyorsunuz. Ayrıca sanal makinede tamamiyle yeni bir makine açıyorsun gibi düşün.

Evet, doğru. Windows üzerinde Linux çalıştırmak mantıklı mı sizce? Windows ikisinede mavi ekran atmasın? 😄 Linux terminal kullanırken mavi ekran yemedik demeyiz.

WSL ile Win üzerinde Linux dağıtımlarını çalıştırabileceğimi gördüm. Sizce bu yöntem sağlıklı mı? Böyle bir yöntem varsa insanlar neden Linux'u sanal makineye kuruyor? Zaafiyet yaratır mı kullanmak? Win Store üzerinden Linux dağıtımı indirebiliyor olmak garip geldi. İkisi de rakip firma sonuçta.

Linux'a rakip olarak bakmak mantıksız. Linux bazı konularda Windows'tan çok daha iyiyken Windows da bazı konularda Linux'tan daha iyi. Zaten Windows'un da Linux'u sisteme entegre etme nedeni bu.

Hayır, sanal makineye kurmuyor. Linux Kernel'ini ve araçlarını sistem içinde direkt olarak çalıştırıyor ve Linux'un sistemine erişmesine imkan tanıyor. Sanal makine gibi bir izolasyon söz konusu değil.

Eğer terminal araçlarını ve belirli uygulamaları kullanan biriyseniz tercih edilebilir. Direkt bir Linux arayüzü çalıştıramıyorsunuz ama belirli uygulamalar ve araçlar ile arayüzü Windows üzerinde çalıştırabiliyorsunuz.

Linux'u hala sanal makineye kurmaları hem izolasyon hem de alışkanlık ki WSL ile kullanan azımsanmayacak bir kullanıcı kitlesi de mevcut

LInux'un bir 'rakip firma' oldugu fikrine nereden kapildiniz bilmiyorum ama, Linux bir firma degil. Microsoft'un bile linux dagitimi varken rakip mi o da tartisilir.

WSL ise temelde sagliklidir ama bu konu ne yapacaginiza gore degisebilir.
Firma değil de OS yazmış olduğunu varsayabilirsiniz. Azure, Microsoft'un bir kolu ve müşterilerine özel geliştirdiği OS onları rakip yapmıyor değil. Onlardan kastım Windows ve Linux, Linux ve Microsoft değil.

Soruna gelecek olursak WSL gündelik kullanım amacıyla üretilmiş bir şey değil. Yani tecrübe ve hobi için Linux kuracaksanız, WSL size göre değil.

En iyisi dualboot ile kurmak gibi duruyor. @Rona hocamın bahsettiği belirli uygulamaların neler olduğunu bilmiyorum. Tam kapasite kullanım için kurulum olmalı o halde.

Teşekkürler yorumlarınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı