X5460 sisteme ekran kartı takınca sistem çalışmıyor

Avoysa

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese selamlar.
2gün önce PSU fanım bozuldu ve bilgisayar aniden kapandı. Bende korumaya almıştır düşüncesiyle 1 saat aradan sonra hala çalışıyor mu diye denemek istedim. Ekran kartını güç kaynağına yük binmesin diye söktüm. Bilgisayar sorunsuz bir şekilde açıldı. Ondan sonra güç kaynağını söküp fanını değiştirdim. Sistemi güzelce topladım kabloları kontrol ettikten sonra ekran kartını taktım ve bilgisayar açılmadı. Neden açılmadı diye araştırırken ekran kartıni söküp çalıştırmak aklıma geldi ve söküp sorunsuz şekilde çalıştırdım. Ama ekran kartını taktığım zaman güç tuşuna basıyorum ve fanlar anlık dönüp kapanıyor. Daha sonra ekran kartının güç kablolarını takmadan çalıştırmayı denedim ve yine çalıştı. Sorunun PCI-e kablosunda olduğunu zannetmiyorum. Sizce PSU hasar almış olabilir mi(PSU konvektörleri sağlam patlayan yok)
Sistem bilgileri.
Xigmatek 600W 80 Plus PSU.
Intel Xeon X5460 CPU.
ASUS GTX 570.
8 GB RAM.
Pegatron IPX41 D3 anakart.
500GB HDD.
4 adet fan.
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Yazıda bir kusurum varsa özür dilerim saygılar😊

Dosya Ekleri

• 20211101_192356.jpg
    20211101_192356.jpg
    97,6 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ayarlarından görüntü birimini ayarlamanız gerekli anlaşılan kendisi ayarlamamış.

BIOS pilini sök ekran kartı takılı iken 5 dk belki biraz daha az tak sonra çalıştır olma ihtimali var.

Eğer yine olmadıysa görüntü birimini el ile değiştireceksin

PCI PCI'e slotu olarak yazması lazım orada (yani benim LGA 775 anakartında böyleydi)

BIOS ayarlarından görüntü birimini ayarlamanız gerekli anlaşılan kendisi ayarlamamış.

BIOS pilini sök ekran kartı takılı iken 5 dk belki biraz daha az tak sonra çalıştır olma ihtimali var.

Eğer yine olmadıysa görüntü birimini el ile değiştireceksin

PCI PCI'e slotu olarak yazması lazım orada (yani benim LGA 775 anakartında böyleydi)

BIOS pilini çıkardım bir daha denedim sonuç aynıydı
Görüntü birimini el ile nasıl değiştiebilirim anlatır mısın?
PCI-e kablolarını bilgisayar açılınca hemen taksam ne olur?

Son düzenleme:
BIOS pilini çıkardım bir daha denedim sonuç aynıydı.

BIOS'a delete tuşuna basarak gir ayarlardan PCI Express seçenekleri olması lazım, şu an tam isim olarak söyleyemem hatırlamıyorum çünkü.

Orada Advanced bölümünde PCI seçenekleri görürsen video ile alakalı olanlara bak çevirici ile araştır bulursun.
BIOS pilini çıkardım bir daha denedim sonuç aynıydı.

Sorunu çözdün mü çözdüysen anlatsana.

Bende şimdi LGA 775 sistemimi topladım görüntü vermedi.

Yeni nesil güç kaynağı var belki de işlemci kablosunu yanlışı taktım.

Bilmiyorum varsa çözdüğün yöntemi anlatır mısın?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı