X5460 ve GTX 750 Ti Sistem Toplama

Ekrem345

Hectopat
Ben bu sistemi toplamayı düşünüyorum.
  • GTX 750 Tİ
  • X5460
Arkadaşlar bunlara uygun anakart ve DDR3 RAM önerir misiniz? Bir de Aliexpress güvenilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Xeon x5460 işlemci 771 Pin bir işlemcidir. Bu işlemciyi GTX 750ti ile rahatça kullanabilirsin. Darboğaz sorunu olmuyor. Yalnız 775 Pin bir anakartta kullanmak istiyorsan DDR3 RAM takabilirsin. Xeon x5460 işlemcinin 775 pin için modlanmış olması gerekmekte. Ayrıca alacağın anakartının da modlanmış olması şart. Aksi taktirde çalışmama ya da işlemciye dair tüm performansı kullanamama gibi sorunlar oluşabiliyor. Modlanma ne demek BIOS modlama kısmından inceleyebilirsin. Aklında kalanları yine sorarsın.
Önermem gerekirse
Anakart; DDR 3 ANAKART
önerim bu şekilde. Aynı anakart ve işlemci bende de var ve sıkıntısız şekilde çalışıyor. Bu satıcıdan aldım bende. Bu arada adam zaten BIOS modlu şekilde gönderiyor. Ayırıca yapman gereken bir şey yok.
İşlemci; x5460 İşlemci yi de
bu satıcıdan aldım ve hiçbir problem çıkmadı 775 pin için modlanmış şekilde gönderiyor yani tak çalıştır yapabilirsin. Önerdiğim anakartta 16 çipli 4+4 GB RAM kullanabilirsin.
RAM; RAM olarak da bunu seçip sağ taraftaki seçeneklerden 4GB DDR3 1333MHz olanı seçersen hiçbir sorun yaşamazsın.

Bir de Aliexpress güvenilir mi?
Bence gelmiş geçmiş en kaliteli alışveriş sitelerinden birisidir. 60 gün içinde ürünün gelmezse koşulsuz şartsız para iadesi yapılıyor korkacağın hiçbirşey yok.

Bunların dışında eğer bu işlemciyi almak istiyorsan stock fan ile birlikte kullanmamanı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü xeon işlemciler normal işlemcilerle aynı W değerlerinde çalışmıyor. Bu da fazla enerjinin fazla ısınma problemi ile baş etmen gerektiğine işaret. Uygun fiyatlı kendime bu işlemci soğutucu yu aldım ve performansı hayret ettirici seviyede. Çok sessiz ve 45 derecelerde çalışıyor işlemci.

Son düzenleme:
Önerilerin için gerçekten çok teşekkür ederim şey anlayamadım 1333 mhz de çalışması için o.c gerekiyor son olarakta pubg fortnite gibi oyunları oynayabilirmiyim ?

Önerilerin için gerçekten çok teşekkür ederim şey anlayamadım 1333 mhz de çalışması için o.c gerekiyor son olarakta pubg fortnite gibi oyunları oynayabilirmiyim ?
Rica ederim. Hepimiz birbirimize yardım etmek için varız burada. 1066 MHz 4GB RAM bulmak çok zor oluyor piyasada bu yüzden 1333 MHz dedim. Taktığında bunlar otomatikman 1066MHz de çalışacaklar zaten. Yüksek MHz li RAM leri düşük frekansta çalıştırabilirsin ancak düşük olanları yüksek MHz frekanslarında çalıştırman olanaksızdır.
2. soruna gelirsek de 8GB RAM ile desteklersen sistemi Pubg ve fortnite oyunlarını oynarsın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Low ayarlarda PUBG performansı bu şekilde. Ayrıca Low ayarlarda oynamak zorundasın bu oyunu çünkü diğer ayarlarda işlemciye daha fazla yük binecektir. Özellikle belirtmek istediğim birşey daha var ekran çözünürlüğü bu videoda 900P ekran çözünürlüğünü düşürürsen eğer daha fazla darboğaz olacak yani işlemciye yük binecektir. Ekran çözünürlüğün destekliyorsa FPS zaten oynamaya elverişli 1080P low ayarlarda deneyebilirsin ancak bu oyun zaten problemli gerçekten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu videoda ise 900P deki testini bulabildim. Bunu 1080P yaparsan 65 FPS civarında oynarsın ve işlemcine daha az yük biner bu oyunu ise en yüksek ayarlarda oynayabilirsin.

PUBG Low iken Fortnite Destansı ayarlarda oynanabiliyor. İki oyunun farkı bu da :ROFL:

Tekrardan çok teşekkürler ama 1066 mhz ram düşük kalmazmı oyunlarda yada bilgisayarda takılma olmaz mı ? Birde aliexpressden 4 tane bileşen alıcağımdan gümrük,vergi sıkıntısını nası giderebilirim hepsi farklı satıcılar gümrük,veya vergi ödemek istemiyorum :8 :(

Xeon x5460 için ayrıca bir soğutucu alman lazım ve termal macunun iyi değilse hiç bence alma. x3440 kullanıyorum daha iyi . 1156 pin anakartlar 300 tl falan .

Tekrardan çok teşekkürler ama 1066 MHz ram düşük kalmazmı oyunlarda yada bilgisayarda takılma olmaz mı ?
Anakart onu destekliyor. RAM MHz değerleri arasında 0,5 FPS bile oynamıyor onu kafana takma ekran kartı gibi MHz değeri yükseldikçe daha iyi performans veren bir icat değil RAM bellekler. CL değeri düşük olan RAM alırsan ( Örnek CL9 ) hiçbir sıkıntı yaşamazsın. Gözler önüne sermem gerekirse seninle bir video paylaşmak isterim.
Burada izlersen RAM belleklerindeki MHz değerleri biri diğerinin 2 katı olmasına rağmen oyunlarda 1-2 FPS dışında hiçbir farkın olmadığını göreceksin. RAM bellekte önemli olan CL değeridir. MHz yükseltmek ise yüksek frekansta çalışması anlamına gelir. FPS için bir desteği varsa da önemsenmeyecek kadar azdır.
Anakartta overclock işlerine bulaşmaz isen taktığın RAM bellekler 1333 ve ya 1600 olmasına rağmen 1066 MHz de çalışacaktır. Direkt 1066 bulabilirsen onuda alabilirsin ama 1333 idealdir. İleride elden çıkartırkende sorun yaşamazsın. DDR3 kullananların %90 ı bu şelilde RAM kullanırlar.

Birde aliexpressden 4 tane bileşen alıcağımdan gümrük,vergi sıkıntısını nası giderebilirim hepsi farklı satıcılar gümrük,veya vergi ödemek istemiyorum

Aldığın her üründe satın alma ekranına geçtiğin sırada
1538513257737.png

böyle bir mesaj kısmı var. Buraya gümrükte vergi ödemek istemediğinizi paket tutarının küçük miktarda seçilmesini isteyen bir mesaj bırakırsanız gümrükte en ufak vergi ödemezsiniz.
Yurt dışından, Aliexpress, Amazon, Ebay gibi sitelerden alışveriş yaparken artık aldığımız ürünün eğer gümrük vergisi vermek istemiyorsak 30 euro altında olması gerekiyor. Aksi halde %18 ya da %20 vergi ödemeniz gerekiyor.
Eğer satıcıya 10$ gibi bedeller yazmasını söylerseniz bu gelen ürünlere hiçbir vergi ödemezsiniz.
Satıcılara yazmanız gereken mesajı ingilizce olarak yazacağım;

Hello seller. I don't want pay tax in my country. Can you please write low price on package. I won't have to pay the installment with this methot

Bu şekilde sorunsuz şekilde alışverişini tamamlayabilirsin.

Xeon x5460 için ayrıca bir soğutucu alman lazım ve termal macunun iyi değilse hiç bence alma. x3440 kullanıyorum daha iyi . 1156 pin anakartlar 300 tl falan .

Ben arkadaşa zaten gerekli önermelerde bulundum konuyu okursanır gerekli Tower fan ünitesini gösterdim. Kendim de aynı parçaları kullanıyorum sıfır sıkıntı.

Sana çok teşekkür ediyorum bütün yardimlarin için <3 iyi geceler
Çok teşekkür ederim yardimlarin için inşallah hayırlısıyla alabilirim çok sağol.

Son düzenleme:
Anakart onu destekliyor. RAM MHz değerleri arasında 0,5 FPS bile oynamıyor onu kafana takma ekran kartı gibi MHz değeri yükseldikçe daha iyi performans veren bir icat değil RAM bellekler. CL değeri düşük olan RAM alırsan ( Örnek CL9 ) hiçbir sıkıntı yaşamazsın. Gözler önüne sermem gerekirse seninle bir video paylaşmak isterim.
Burada izlersen RAM belleklerindeki MHz değerleri biri diğerinin 2 katı olmasına rağmen oyunlarda 1-2 FPS dışında hiçbir farkın olmadığını göreceksin. RAM bellekte önemli olan CL değeridir. MHz yükseltmek ise yüksek frekansta çalışması anlamına gelir. FPS için bir desteği varsa da önemsenmeyecek kadar azdır.
Anakartta overclock işlerine bulaşmaz isen taktığın RAM bellekler 1333 ve ya 1600 olmasına rağmen 1066 MHz de çalışacaktır. Direkt 1066 bulabilirsen onuda alabilirsin ama 1333 idealdir. İleride elden çıkartırkende sorun yaşamazsın. DDR3 kullananların %90 ı bu şelilde RAM kullanırlar.

Aldığın her üründe satın alma ekranına geçtiğin sırada
Eki Görüntüle 334876
böyle bir mesaj kısmı var. Buraya gümrükte vergi ödemek istemediğinizi paket tutarının küçük miktarda seçilmesini isteyen bir mesaj bırakırsanız gümrükte en ufak vergi ödemezsiniz.
Yurt dışından, Aliexpress, Amazon, Ebay gibi sitelerden alışveriş yaparken artık aldığımız ürünün eğer gümrük vergisi vermek istemiyorsak 30 euro altında olması gerekiyor. Aksi halde %18 ya da %20 vergi ödemeniz gerekiyor.
Eğer satıcıya 10$ gibi bedeller yazmasını söylerseniz bu gelen ürünlere hiçbir vergi ödemezsiniz.
Satıcılara yazmanız gereken mesajı ingilizce olarak yazacağım;

Hello seller. I don't want pay tax in my country. Can you please write low price on package. I won't have to pay the installment with this methot

Bu şekilde sorunsuz şekilde alışverişini tamamlayabilirsin.

Ben arkadaşa zaten gerekli önermelerde bulundum konuyu okursanır gerekli Tower fan ünitesini gösterdim. Kendim de aynı parçaları kullanıyorum sıfır sıkıntı.
Ben kullanıyordum ama G41 çipleri ile overclock yapmak sıkıntılı.İlerisi için x3440 alması daha mantıklı değilmi ?

İkisi arasında bir hayli fiyat farkı oluşacak ama performans farkı neredeyse yok denecek seviyede olacak. İşlemci seçim sırasında GTX 750 ti için darboğaz yapmayacak bir işlemci bulmuş zaten. X5460 işlemci bende de var ve aynı tower fan ve anakart ile kullanıyorum. Senin belirttiğin işlemci ise H55 anakartlarda çalışıyor. Yani ilk i serisi işlemcilerin kullanıldığı kartlarda. H55 anakartlar G41 anakartlardan daha pahalı 100 TL kadar. Belirttiğin işlemci ile benim söylediğim işlemcileri karşılaştıralım.
1538515138792.png

1538515157360.png

Evet senin belirttiğin işlemci daha güçlü bir işlemci ve daha az elektrik harcıyor ama öyle kayda değer muhteşem bir fark yok arada. Eğer arada 1000 puanlık bir fark olmuş olsaydı sana hak verecektim. Ama bu çok cüzi bir miktar ve bunun için işlemci ve anakartın değişmesi gerekiyor.
Bunlar hep para olarak karşımıza çıkıyor ne yazık ki. Zaten DDR3 bir sistem toplamaktaki temel amaç fiyat performans ürünlerinden dizayn ediliyor olması. O yüzden cebi koruyan bir sistem G41 anakart olacaktır.

G41 çipleri ile overclock yapmak sıkıntılı

Ben sıkıntı yaşamadım. Tabii en başta belirttiğim anakart ile hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sıkıntı yaşayan arkadaşları da bana yönlendirebilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

1538515478641.png

Gördüğün gibi bir yeni zellandalı X5460 işlemciyi %59.3 overclock yapmış ve stabil olarak userbenchmark sitesine yüklemiş.

1538515561364.png

Kullandığı anakart ve RAM miktarıda burada belirtilmiş.
Eğer doğru parçaları seçersen yapılamayacak diye birşey yok. :ROFL:

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı