X570 Pro sistem açılmıyor

user123

Hectopat
G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) DDR4-3600MHz CL18 Siyah 1.35V model belleklerimi 3600MHz'de çalıştırınca bilgisayar açılmıyor. 10 ay önce toplamış olduğum masaüstü bilgisayarımda BIOS üzerinden Auto'da çalışan belleklerin hızı 2133 MHz'deyken sorunsuz olarak çalışıyorlar. Ancak BIOS'dan D.O.C.P. aktifleştirince bellek hızını otomatik olarak 3600 MHz'ye alıyor ve bu işlemden sonra bilgisayar açılmıyor. Bu sorunu VDDCR SOC Voltage kısmından Offset mode'u seçip +0.10000 yaparak düzeltmiştim ve bilgisayarım sorunsuz şekilde çalışıyordu ancak 1-2 hafta önce belleklerden birisi arızalandı ve servise gönderdim. Yenisi ile değiştirildi, o arada BIOS güncellemesi yaptım. Bugün yeni gelen belleği taktığımda D.O.C.P.'yi aktifleştirip Offset modedan +0.10000 yapmama rağmen bilgisayar açılmıyor. Acaba bozulan belleğin de bu nedenle bozulmuş olma ihtimali olabilir mi diye de düşünmüyor değilim. Bu bellekleri 3600 MHz'de çalıştırmam hatalı bir eylem mi? Bunun Ryzen 3900X işlemcim ile uyumlu olup olmamasıyla bir ilgisi olabilir mi? Bu konuda bilgisi ile yardımcı olabilirseniz sevinirim. Anakartım da ASUS Prime X-570 Pro dur. Eskiden sorunsuz çalışan BIOS ayarlarımı da görsellere ekledim.

Dosya Ekleri

• IMG_20201206_175853.jpg
    IMG_20201206_175853.jpg
    171,1 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20201206_175933.jpg
    IMG_20201206_175933.jpg
    162 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleyen: Moderatör:
X570-PRO sistemde ayni belleklerle benzer sikintiyi yasiyorum. DRAM LED yaniyor ve goruntu gelmiyor. Reset atinca duzeliyor. Degisik bir problem. Memtest86 yaptığım zaman belleklerde sikinti cikmamamisti. Ama DOCP actiktan sonra sistem bende aciliyor sizde neden acilmiyor anlayamadim. Arada DRAM LED hatasi aliyorum ve goruntu gelmiyor reset atiyorum goruntu geliyor.

X570-PRO sistemde ayni belleklerle benzer sikintiyi yasiyorum. DRAM LED yaniyor ve goruntu gelmiyor. Reset atinca duzeliyor. Degisik bir problem. Memtest86 yaptığım zaman belleklerde sikinti cikmamamisti. Ama DOCP actiktan sonra sistem bende aciliyor sizde neden acilmiyor anlayamadim. Arada DRAM LED hatasi aliyorum ve goruntu gelmiyor reset atiyorum goruntu geliyor.
DOCP açıp bilgisayarı açınca anakarttan ram ışıkları kırmızı yanarak 3 kere error sesi gibi bir ses geliyor ve pc kendini yeniden başlatıyor. Açılınca yine aynı ses geliyor ve tekrar yeniden başlıyor. Böyle devam ediyor. Sonra otomatik olarak 2133 e dönüştürüp öyle açıyor kendini bilgisayar. Bios a baktığımda ise DOCP açık görünüyor ancak aslında çalışmıyor 2133 de çalışıyor.
Belleklerim 1. ve 3. slota takılıydı. Onları 2. ve 4. slota takıp advanced mode a girmeden d.o.c.p. yi profil atayarak sorunsuz şekilde çalıştırdım şu an. Sorun 1. ve 3. slota takmış olmamdı sanırım şu an çalıştığına göre.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı