X670E veya B650E anakart önerisi

Bütçe
14.000

Azoth

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba iyi günler.
Bilgisayarımı güncelleyeceğim ve aklımda bazı anakart modelleri var. Anakartı her yönüyle karşılaştıracak kadar bilmiyorum maalesef biraz araştırdım ve sizinle paylaşıp fikir almak istedim.
İşlemci: 7700X.
Kasa: Corsair 5000X RGB.
Genel olarak oyun amaçlı kullanılacak. Halihazırda RTX 2060 var elimde ki parçaları satıp ve üstüne ekleyip 1-2 ay sonra 4000 serisinden almayı düşünüyorum. RTX 4000 serisi içinde yeni PCI-e 5.0 PSU'lar stoklara girincede 1000W Gold almayı düşünüyorum ve DDR5 6000 MHz CL32 RAM alacağım.
Düşündüğüm anakartlar;
1 - ASUS ROG STRIX X670E-E Gaming Wi-Fi
2 - ASUS ROG STRIX B650E-E Gaming Wi-Fi
3 - MSI MPG B650 Carbon Wi-Fi
4 - MSI MPG X670e Carbon Wi-Fi
X670e ve B650e arasında oldukça fiyat farkı var ve buna değer mi bilmiyorum. Araştırmam sonucu faz sayısı, PCI-e 5.0 sayısı ve USB 3.2 port sayılarında farklılıklar gördüm tabii çok daha iyi anlayanlar vardır forumda onun için " X670e almaya değer mi? " bu sorounun cevabı çok önemli benim için sonuçta hatrı sayılır bir fiyat farkı var onun için yorumdan ziyade bilgi paylaşımı yapılırsa sevinirim. İleriye dönük olması da gerek tabii ki. Daha iyi anakart önerileriniz varsa onları da değerlendirebiliriz.

İleri yönelik bir anakart düşünüyorsan X670 daha mantıklı olur. Model olarak da ASUS ROG STRIX X670E-E Gaming Wi-Fi alabilirsin.

Öncelikle merhaba iyi günler.
Bilgisayarımı güncelleyeceğim ve aklımda bazı anakart modelleri var. Anakartı her yönüyle karşılaştıracak kadar bilmiyorum maalesef biraz araştırdım ve sizinle paylaşıp fikir almak istedim.
İşlemci: 7700X.
Kasa: Corsair 5000X RGB.
Genel olarak oyun amaçlı kullanılacak. Halihazırda RTX 2060 var elimde ki parçaları satıp ve üstüne ekleyip 1-2 ay sonra 4000 serisinden almayı düşünüyorum. RTX 4000 serisi içinde yeni PCI-e 5.0 PSU'lar stoklara girincede 1000W Gold almayı düşünüyorum ve DDR5 6000 MHz CL32 RAM alacağım.
Düşündüğüm anakartlar;
1 - ASUS ROG STRIX X670E-E Gaming Wi-Fi
2 - ASUS ROG STRIX B650E-E Gaming Wi-Fi
3 - MSI MPG B650 Carbon Wi-Fi
4 - MSI MPG X670e Carbon Wi-Fi
X670e ve B650e arasında oldukça fiyat farkı var ve buna değer mi bilmiyorum. Araştırmam sonucu faz sayısı, PCI-e 5.0 sayısı ve USB 3.2 port sayılarında farklılıklar gördüm tabii çok daha iyi anlayanlar vardır forumda onun için " X670e almaya değer mi? " bu sorounun cevabı çok önemli benim için sonuçta hatrı sayılır bir fiyat farkı var onun için yorumdan ziyade bilgi paylaşımı yapılırsa sevinirim. İleriye dönük olması da gerek tabii ki. Daha iyi anakart önerileriniz varsa onları da değerlendirebiliriz.

AM5 almanızı tavsiye etmem. Anakartları ve işlemcileri çok pahalı ve güçlü bir soğutma gerektiriyorsa. Bence 7700X yerine 12600K veya 12700k alın.

AM5 almanızı tavsiye etmem. Anakartları ve işlemcileri çok pahalı ve güçlü bir soğutma gerektiriyorsa. Bence 7700X yerine 12600K veya 12700k alın.
Kasam ve sıvı soğutmamın gayet yeterli olacağını düşünüyorum o yüzden sıcaklıkla ilgili problemim yok ama evet fiyat konusunda pahalı ve nokta atışı yapmak istiyorum. İntelinde 13. Nesili çıkacağı için o potaya girmek istemedim ve 13. Nesilden sonra soket değişeceği söyleniyor. Amd ise en az 2025 dedi. O yüzden x670 ve b650 arasında belirttiklerimden farklı aman aman bir fark yoksa b650 düşünüyorum. Aslında bilgi paylaşımı yapmak istediğim konu buydu x670 mi b650 mi. Artılarını eksilerini konuşmaktı.

Kasam ve sıvı soğutmamın gayet yeterli olacağını düşünüyorum o yüzden sıcaklıkla ilgili problemim yok ama evet fiyat konusunda pahalı ve nokta atışı yapmak istiyorum. Intel'inde 13. nesili çıkacağı için o potaya girmek istemedim ve 13. nesilden sonra soket değişeceği söyleniyor. AMD ise en az 2025 dedi. O yüzden X670 ve B650 arasında belirttiklerimden farklı aman aman bir fark yoksa B650 düşünüyorum. Aslında bilgi paylaşımı yapmak istediğim konu buydu X670 mi B650 mi? Artılarını eksilerini konuşmaktı.

Kanka B650 anakartlarda gen 5 yok X670'lerde var:D ileride gen 5 geçme derdin yoksa B650 al. D bende AM5 sistem dizmeye calışıyorum:D ama X670e anakartlar şu an çok pahalı :Dşöyle 7 8 bandına. D düşerse alacağım:D

Kanka B650 anakartlarda gen 5 yok X670'lerde var:D ileride gen 5 geçme derdin yoksa B650 al. D bende AM5 sistem dizmeye calışıyorum:D ama X670e anakartlar şu an çok pahalı :Dşöyle 7 8 bandına. D düşerse alacağım:D
Gen 5 derken ssd yi kastetmiyorsun heralde çünkü ssd kısmında gen5 olan b650 modeller var ama bir türlü karar veremedim birde daha stoklara gelmeyen çok model var. Maalesef çok geç ulaşıyoruz herşeye ülke olarak.

Gen 5 derken SSD'yi kastetmiyorsun herhalde çünkü SSD kısmında gen5 olan B650 modeller var ama bir türlü karar veremedim bir de daha stoklara gelmeyen çok model var. Maalesef çok geç ulaşıyoruz her şeye ülke olarak.

Aynen kanka :D ama B650e :D serisi olmalı:D

Yeni konular

Geri
Yukarı