Xbox 360 Kablolu Gamepad

GİRİŞ:
Merhaba arkadaşlar. Sizlere yeni aldığım "Kablolu Xbox 360 gamepad" ürününün incelemesini yapacağım. Aslında söylenecek çok şey var ama bu incelemede sadece Pc üzerinde kullanımından bahsedeceğim. Ürünü 69 liraya internet üzerinden temin ettim.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER:
Hemen başlayacak olursak, bu gamepad orjinal Microsoft ürünü ve ölçüleri Xbox'ın kendi kablosuz gamepadi ile bire bir aynı. Yalnızca tek bir fark var, kablosuz olan ürünün alt kısmında bulunan devasa pil yuvası kablolu versiyonda bulunmuyor. Bu da bize hafiflik olarak geri dönüyor. Ergonomi olarak da çok başarılı, uzun süre oyun oynasanız da elinizi rahatsız etmiyor. Ürünü USB bağlantısıyla PC ve Xbox'ımızda kullanabiliyoruz. Yeri gelmişken söyleyelim, bu ürün hiçbir şekilde Ps3'te çalışmıyor.

IMG_0970.JPG

TUŞLARIN KALİTESİ:
Üründeki tetikler, tuşlar ve analoglar son derece kaliteli bir hissiyat veriyor. Özellikle LT ve RT, piyasadaki en iyi düşünülmüş tetik tuşları bana göre. Tek beğenmediğim kısmı gamepaddeki D-pad bölümü denilen yön tuşları oldu. Bu konuda Dualshock çok daha başarılı.

IMG_0964111.JPG

ÖNEMLİ NOT: Ürünün ilk kurulumunda dikkat etmeniz gereken konu, sürücülerini yüklemeden gamepad'i bilgisayara takmayın. Yoksa bilgisayarınız sürücüyü dijital olarak imzalanmamış olarak algılayabiliyor ve kurulum başarısız oluyor. Daha sonradan Microsoft'un kendi sitesinden resmi sürücüleri indirseniz dahi sorun düzelmiyor. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız "Aygıt Yöneticisi" kısmından "Xbox 360 Gamepad"i tamamen kaldırıp sürücüyü baştan kurmanız ve (İşletim sisteminiz ne ise, bende Windows 7 olduğu için) Windows 7 uyumluluk modunda çalıştırmanız gerekiyor. Gamepadi bu işlemden sonra takıp rahatça kullanabilirsiniz.

IMG_0965111.JPG

BAŞLANGIÇ:
Ürünü Pc'ye tanıttıktan sonra hemen denemelere geçtim. Steam, gamepadi doğrudan tanıyor ve gamepad destekleyen oyunları görebiliyoruz. Gamepad destekleyen oyunlardan biri olan Metro 2033'e girdim ve teste başladım. Öncelikle şunu belirtelim, oyunlar gamepadi tanır tanımaz tüm yardımcı işaretler gamepadde bulunan tuşlara göre bize gösteriliyor.

OYUN DENEYİMLERİ:
Oyuna girdiğimde ilk fark ettiğim, kontrollerin konsolda FPS oynamaya benzemediği yönünde oldu. Konsola üretilen her oyun gamepadde çalışmaya göre tasarlandığı için kontrol kısmı özel olarak geliştiriliyor ve açıksa söylemek gerekirse konsol bize biraz da nişan almada "yardımcı" oluyor. Pc'de gamepad ile FPS oynayacağım diyorsanız alışmanız biraz uzun sürebilir.
Gamepad ile ilgili diğer bir konu da titreşim fonksiyonu. Bu fonksiyon da sorunsuz şekilde çalışıyor ve konsollarda olduğu gibi sahneye özel olarak şiddeti ve tepkisi değişiyor. Açıkçası Metro 2033 oyununda Ps3'te kullandığım orjinal Dualshock 3'ten daha başarılı buldum titreşim işlevini, ama Medal Of Honor Warfighter'da tam bir rezaletti. Demek ki gamepadin titreşim işlevi sahneden sahneye farklılık gösterdiği gibi oyundan oyuna da farklılık gösteriyor.
Yalnızca karanlıkta oynarken "Guide" tuşunun etrafındaki dairesel sarı ışığın bir miktar gözümüzü aldığını söyleyebilirim. Aydınlık ortamda hiçbir sorun olmuyor ama karanlıkta rahatsız edebiliyor.

IMG_0966111.JPG

ARTILARI;
-Ergonomik,
-Malzeme kalitesi yüksek,
-Gamepad destekleyen oyunlarda tuş kombinasyonları ile %100 uyumlu
-Titreşim işlevi çok başarılı.

EKSİLERİ;
-Guide tuşunun etrafındaki sarı ışık karanlıkta rahatsız ediyor,
-İlk kurulumda Pc'ye bağlanmada sürücü problemleri,
-D-pad kısmının yapısı

IMG_0963111.JPG

SONUÇ:
Pc'de kullanmak için gamepad arıyorsanız kesinlikle en iyi tercih bu. Gerek ergonomisi, gerek malzeme kalitesi olsun son derece başarılı bir ürün. Ufak tefek eksileri var ama artılarının yanında çok önemsiz kalıyor. Aynı fiyata ve hatta daha pahalıya satılan gamepadlerden çok daha iyi bir seçim olacaktır. Ürüne 10 üzerinden 9 puan veriyorum. Rahatlıkla sizlere tavsiye ediyorum.

Mr. Paramedik

Son düzenleme:
arkadaşlar ben de bu üründen almayı düşünüyorum gittigidiyor'da 70 tl civarında satılıyor ama orjinal mi değil mi emin olamadım sahtesi var mı bunların?

Konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama. Teknosa'dan sipariş verdim demin umarım orijinaldir.

Koskoca hepsiburada'nın taklit ürün sattığını öğrendim şok oldum. hepsiburada'nın tedarikçisi firmaya mail attım birebir taklit ürün dedi.

Bimeks'le aynı fiyata veriyordu Teknosa, orayı tercih ettim umarım @immortalizm arkadaşın bahsettiği gibi taklit ürüne denk gelmem.

F310 kullanıyorum yarım saat oynadıktan sonra tetik tuşlarına basmakta zorluk çekiyorum. Parmaklarımı mahvediyor ele oturmuyor bir türlü.

Usta, Hepsi Burada tarzı yerlerdeki satıcılara pek güvenmiyorum. Özellikle bu tarz ürünlerde. refurbished tarzı ürünleri çok satıyorlar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı