XBOX ONE mı yoksa PS4 mü ?

Makaleler
105
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
- Intel Core i7 14700KF İşlemci
- Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phoenix GS
- ASUS PRIME Z690-A DDR5 Anakart
- XPG 32GB (2x16GB) Lancer DDR5 6200MHz CL30 (OC) RGB RAM
- Phanteks Eclipse P600S Siyah-Beyaz Kasa
- Corsair iCUE H115i Elite Capellix RGB Sıvı Soğutma
- Samsung 980 Pro 500 GB M.2 NVMe SSD
- Samsung 980 Pro 1 TB M.2 NVMe SSD
- MSI G274QPF-QD 170 Hz 2K
- Acer Nitro VG271Pbmiipx 27" 144 Hz
- Samsung Odyssey G3 LS27AG320NUXUF 27" 165 Hz
Meslek
Technopat Haber Editörü
XBOX ONE mı yoksa PS4 mü daha karar veremedim. Sizin PS4 ve XBOX ONE karşılaştırmanıza baktım ve birinin özelliği diğerinden güzelken diğerinin özelliği diğerinden güzel. Birinde şu oyun ucuz şu oyun pahalı diğerinde tam tersi. Buna çözüm bulur musunuz?

Lord Gaben önünde selama dur! O PC oyunculuğunun kurtarıcısıdır! Lord Gaben bize Steam’i bahşetti! Ve lordumuz, son seslenişinde bizlere Steam Machines müjdesi verdi! Bizleri refaha, huzura ve mutluluğa erdirecek, iksbaks ve pıleysıteyşın kavgasına son verecek olan O’dur. Kurtuluş Steam Machines’tedir! Ona şükranlarımızı sunuyoruz!

Lord Gaben önünde selama dur! O PC oyunculuğunun kurtarıcısıdır! Lord Gaben bize Steam’i bahşetti! Ve lordumuz, son seslenişinde bizlere Steam Machines müjdesi verdi! Bizleri refaha, huzura ve mutluluğa erdirecek, iksbaks ve pıleysıteyşın kavgasına son verecek olan O’dur. Kurtuluş Steam Machines’tedir! Ona şükranlarımızı sunuyoruz!

Sayın @Recep Baltaş Dolar daha da fırlayacak diye fikir yürütüyordunuz. Düşüşe geçti. Görüşünüz nedir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Steam'in konsolu çıktı mı? Birde konsol çıktı hiç haber maber yok, fiyat yok, satan yok. Online'da Türk görebilecek miyiz hatta?

Bence hiç düşünmeden PS4 almalısınız. Hem donanım olarak daha iyi hemde Exclusive oyunları daha kaliteli. Ayrıca tasarım olarak da daha modern duruyor. Tabi eğer siz Xbox'ın Exclusive oyunlarını oynamak istiyorsanız orası ayrı.

Xbox One kullanıcısı olarak biraz "nası kullanmak istediğine" göre değişir bu sorunun cevabı diyebilirim.

bunu araştırdığın her yerde genelde duyabilirsin. PS4 bir "game console" olarak geçer Xbox One ise "entertainment console"

ikisi arasındaki en büyük fark Xbox One'ın her şekilde kullanılabilmesidir. Yani evinde bir TV ve Xbox One varsa işlem tamam diyebiliriz. Tabi bu yurt dışı için daha geniş kapsamlı ve kullanım modu daha geniş oluyor. PS4'ün ülkemizdeki en büyük artısı network'ü. en çok buradan kazanıyor Sony. ancak yakın zamanda Xbox One kullanıcısı da büyük oranda arttı. ülkemizde Xbox One kullanıcısı az olduğundan yurt dışında bir sürü arkadaşın oluyor. örneğin benim listemde sadece 2 ya da 3 tane Türk arkadaşım var sanırım. diğer hepsi Amerikalı ve İngiliz :) böylece oyunlar daha da keyifli bir hal alıyor bence ve yabancı dilinin de gelişmesine olanak sağlıyor. :)

bir diğer fark da ortak oyunlar olduğu gibi sadece kendi konsollarında çalışan oyunlar olması. bazı oyunları sadece Xbox One üzerinde oynarken diğer bazı oyunları da sadece PS4 üzerinde oynayabiliyorsun.

görüntü kalitesi açısından ikisi de gerçekten müthişler. tahmin ettiğimden çok daha iyi görüntülerle karşılaştım ikisinde de...

gelelim en önemli farka: (en azından benim için)
GAMEPAD!

iki konsolu da kullanmış biri olarak Xbox One Gamepad'i kesinlikle favorim. ele oturuş şekli kullanış şekli tuşların kolaylığı vs gibi bir çok özellik sayabilirim. özellikle benim gibi eli büyük olanlar için Xbox One'ın gamepadi gerçekten çok çok kullanışlı oluyor. PS4'ün gamepad'i ise küçük olduğundan doğru düzgün kontrol edemiyorum :(

Xbox One'ın bir diğer özelliği de ses ve telefonla kendisini kontrol edebiliyorsun. PS4'te bunun olduğu zannetmiyorum. örneğin "Xbox Turn On" dediğin zaman Xbox açılıyor ve bunun haricinde hem menülerde olsun hem de oyun içerisinde olsun bu durum geçerli. örneğin diyelim ki FIFA15 oynuyorsun "Attacking" dediğin takımın taktiği atak oluyor. "Counter Attack" dediğin zaman ise takım kontra atak taktiği uyguluyor.

Xbox One'ın PS4'e karşı kaybettiği en büyük durum ise ek adaptör!
evet dediğim gibi. Xbox One için ek adaptör mevcut. Xbox One'ı adaptöre takıyorsun adaptörü prize takıyorsun. dolayısıyla bu PS4'ün yanında negatif bir özellik olarak göze çarpıyor.

gelelim en son kısıma:
Xbox Kinect!
tek kelimeyle mükemmel ötesi diyebilirim! eğer Xbox One'ı alır da kullanırsan ne demek istediğimi anlayacaksın. hatta bu konuda Youtube üzerinde de bir çok video var bunları da izleyebilirsin.

yalnız sana önemli bir tavsiye:
eğer bu konsolları almayı düşünüyorsan bunlardan maksimum verim alabilmen için iyi bir televizyon almayı da unutma sakın :)

kusura bakma biraz uzun bir yazı oldu ama elimden geldiğince ikisini de denemiş bir kullanıcı olarak açıklama ve bilgilendirme ihtiyacı duydum. umarım yardımım dokunmuştur.

saygılar...

Sizin dediğiniz gamepad mevzusu kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin ben iki konsolu da oynadım ve PS4'ün gamepadi elime çok daha iyi oturdu. Bence gamepad tartışmalarında yok bu daha iyi yok şu daha iyi tartışması yapılmamalı. Herkes iki konsolunda gamepadini de denemeli ve hangisini sevdiyse onu almalı.

Ayrıca son dediğiniz o sözlü etkilesimler PS4'de de mevcut. PS4 eye'ı aldığınız takdirde aynı özellikten yararlanabiliyorsunuz.

DirectX 12 ve Windows 10'un Xbox'a yapacağı etki konusunda çok büyük bir beklentiye sahipsiniz ama isterse DirectX 13 gelsin yinede PS4 seviyesine ulaşamaz. Çünkü grafik birimi daha kötü. Evet, yazılım olmadan donanım bir hiçtir ama donanım kötü olunca yazılım da pek etki etmez. Daha sonra hayal kırıklığına ugramayın diyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı