Xbox vs PlayStation 5

Bak şu anda senin 4K zannetiğin oyunlar 1800p gibi bir çözünürlükte çıkıyor bu çözünürlük Full HD ile 4K arasında olduğu için fazla göze batmıyor. Series S konusunda 1080P'ya da 720p oyun herkes oynamıştır ama yeni nesil oyunları bu FPS değerlerinde oynamak için RTX'li bir PC toplamak gerekiyor TR şartlarında bu zaten çok zor olduğu için ve fiuatı da iyi olduğu için Microsoft'un da oyuncuyu koruma politikası olduğu için Xbox alın.

Hocam, öncelikle konsolu hangi oyunları oynamak amacıyla alıyorsunuz bunu kendinize sorun. PS tarafında kaliteli hikayeli özel oyunlar var Xbox tarafında ise Forza gibi Microsoft Flight Simulator gibi güzel oyunlar var. Halo, Gears Of War gibi hikayeli serilerde var fakat benim nezlimde PS tarafında ki hikayeli oyunlar daha kaliteli. Xbox tarafında geriye dönük uyumluluk var. Biliyorum bu özellik PS5'de de var fakat Xbox kadar kapsamlı değil. PS'de sadece PS4'ü kapsarken Xbox'da Xbox One, Xbox 360 hatta ilk çıkan Xbox Classic'i bile kapsıyor. Hatta bu oyunları FPS boost, geliştirilmiş çözünürlük ve grafik, otomatik HDR, daha kısa yükleme süreleri ile daha iyi bir hâle getiriyor. Diğer tarafta ise PS exculesive oyunları var. Önceki nesillerden kalan God Of War 2, İnfamous 2 gibi oldukça kaliteli oyunlar bile yok. Olanları da remastered yaparak ekstra ücret ile satıyorlar. Hatta ve hatta bazı oyunlarda orjinal versiyonlarında olan Online versiyonlar yok. The Last Of Us remastered gibi bazı oyunlarda ise var. Xbox tarafında remastered ismini pek duymazsınız. Eski oyunları orjinal versiyonları üzerinden grafik, FPS desteğini zaten sunuyor. Üstelik eski fiyatlandırma olduğu için oldukça da ucuz. Abonelik konusunda ise Xbox bütün özel oyunlarını aboneliğe eklerken PS çoğunu ekliyor yani hepsini değil. Mesela The Last Of Us 2 hâlâ abonelikte bulunmuyor. PS aboneliğinde kendi özel oyunlarının büyük kısmının bulunduğunu söylemiştim fakat bunların çoğu PS4 versiyonları. Mesela The Last Of Us Part 1 yerine The Last Of Us Remastered bulunuyor. Yine de çoğu oyunun PS4 versiyonu yeterli sadece beklentiniz farklı yönde ise bilgilendirmek istedim. Fiyat konusunda ise Xbox aboneliği şu an daha avantajlı. Aboneliklere göz gezdirin, hangisinin daha uygun olduğuna kendiniz karar verin. Oyun fiyatları konusunda ise genel olarak eski nesil oyunlarda Xbox daha avantajlı olsa da yeni oyunlarda fiyatlar aynı olabiliyor.
Rdr 1 Xbox:64 TL
Rdr 1 PS 900 TL
Need For Speed Rivals Xbox:106 TL
Need For Speed Rivals PS:1000 TL
Assasins Creed Unity Xbox:140 TL
Assasins Creed Unity PS:749 TL
Bir de yeni oyunlara bakalım.
Fifa 23 Xbox:800 TL
Fifa 23 PS:800 TL
Call Of Duty Modern Warfare 3 Xbox:2000 TL
Call Of Duty Modern Warfare 3 PS:2000 TL
Ayrıca PS içinde bazı özellikler abonelik ile çalışıyor. Örneğin; PS'de klasikler kataloğuna abonelik ile erişebilirsiniz. Oyunlarınız da online save almak isterseniz yine abonelik istiyor. Xbox da bu durumu çok zor görürsünüz. Hem abonelik istemiyor hemde PS'e göre başarılı yapıyor. Xbox'da direk Microsoft Edge tarayıcısı var, aşırı kapsamlı bir tarayıcı çok amaçlı kullanabilirsiniz. Medya aracı kullanımında da yine Xbox önde. PS'de Bluetooth varken Xbox'da yok. PS gamepadi teknolojik olarak ileride, Xbox kolu ise analog dizaynı sebebiyle daha ergonomik. Xbox kolu pille çalışıyor, şarj edilebilir pil alarak anında değişim yapabilirsiniz. PS gamepadi ise kablo ile şarj olabiliyor. Bu durumda Xbox daha iyi fakat ekstra masraf çıkarıyor. Dediklerimi göz önüne almanız yeterlidir. "Xbox'ta olan oyunlar PC'de de var Xbox'ta Spiderman var mı?" diyenleri takmanıza çok gerek yok. Xbox'ta sevdiğiniz oyunlar var ise yeter de artar. Spiderman 2 1500 TL olsa da ne olacak ki? Almaya bütçeniz yoksa oynayamazsınız zaten abonelikte de yok. Bütçeniz varsa PS alabilirsiniz. Yoksa dediklerimi dikkate alarak Xbox tercih edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bir geldim 14 sayfa hehe Öncellikle Xbox konuyu açmadan önce her açıdan çok ilgimi çekiyordu hele yine Activision olaylarıyla falan gönlüm birazcık ondan yanaydı ancak GoW The Last of Us gibi oyunların olmadığını duyunca başımdan aşağıya kaynar sular döküldü o Yüzden Tercihim PS5'ten Yana oldu ancak kesinlikle Xbox tarafınıda deneyimleyeceğim oyun desteği genişlerse mükemmel olur ancak şı anlık tercihim Plyastation 5 oldu yazan herkese çok teşekkürler ancak konuyu şunla devam ettirebiliriz sizce Xbox oyun desteğini genişletecek midir?

Öncelikle PS daha ucuz olsa da sonradan abonelikle ve oyunlarla falan parasını rahat çıkartıyor. PS exclusive oyunlarının neredeyse hepsi başyapıt konusunda ve Xbox anca Starfield gibi oyunlar çıkartıyor. Tabii Xbox'da geriye dönük uyumluluk, Game Pass ve daha güçlü bir konsol olması gibi ciddi avantajları var. Benim tercihim Xbox'tan yana. Xbox daha güçlü olmasına rağmen görüntü kalitesinde genelde fark olmaz.

Arkadaşlar bir geldim 14 sayfa hehe Öncellikle Xbox konuyu açmadan önce her açıdan çok ilgimi çekiyordu hele yine Activision olaylarıyla falan gönlüm birazcık ondan yanaydı ancak GoW The Last of Us gibi oyunların olmadığını duyunca başımdan aşağıya kaynar sular döküldü o Yüzden Tercihim PS5'ten Yana oldu ancak kesinlikle Xbox tarafınıda deneyimleyeceğim oyun desteği genişlerse mükemmel olur ancak şı anlık tercihim Plyastation 5 oldu yazan herkese çok teşekkürler ancak konuyu şunla devam ettirebiliriz sizce Xbox oyun desteğini genişletecek midir?
Gelistirir yüksek ihtimalle (hatta ihtimal degil bunu yapmaları lazim zaten yani evet)

Arkadaşlar bir geldim 14 sayfa hehe öncellikle Xbox konuyu açmadan önce her açıdan çok ilgimi çekiyordu hele yine Activision olaylarıyla falan gönlüm birazcık ondan yanaydı ancak GoW The Last of Us gibi oyunların olmadığını duyunca başımdan aşağıya kaynar sular döküldü o yüzden tercihim PS5'ten yana oldu ancak kesinlikle Xbox tarafınıda deneyimleyeceğim oyun desteği genişlerse mükemmel olur ancak şı anlık tercihim plyastation 5 oldu yazan herkese çok teşekkürler ancak konuyu şunla devam ettirebiliriz sizce Xbox oyun desteğini genişletecek midir?

Öncelikle internetten araştırıp Xbox özel oyunlarına ve PS özel oyunlarına bakın hangisi daha çok size hitap ediyor hangisi daha hoşunuza gidiyor seçin konuda yazdığınız Starfield'da PlayStation'da yok mesela aynı zamanda konsollarda Ultra ayarlarda falan oynayamazsın RTX falanda hikaye sana 2K 60 4K 30 verir sen seçersin istediğini bazı oyunlarda sadece 4K 30'dur Xbox oyun desteğini genişletecek midir dediğin özel oyun zaten yoksa 3. parti oyunlar Xbox'ada PlayStation'ada geliyor eğer oyun desteği diye God of War'ların Last of Us'ların Xbox'a gelmesinden bahsediyorsan öyle bir şey olamaz çünkü PlayStation'ın kendi yaptığı oyunlar onlar Starfield'da Xbox'un kendi yaptığı oyun mesela özel oyun olarak kütüphanelerini genişletecekler 2024 2025 ve 2026 tarihlerinde çokca yeni Xbox özel oyunu göreceğiz tabii PlayStation boş durmayacak onlarda çıkartacak.

Öncelikle internetten araştırıp Xbox özel oyunlarına ve PS özel oyunlarına bakın hangisi daha çok size hitap ediyor hangisi daha hoşunuza gidiyor seçin konuda yazdığınız Starfield'da PlayStation'da yok mesela aynı zamanda konsollarda Ultra ayarlarda falan oynayamazsın RTX falanda hikaye sana 2K 60 4K 30 verir sen seçersin istediğini bazı oyunlarda sadece 4K 30'dur Xbox oyun desteğini genişletecek midir dediğin özel oyun zaten yoksa 3. parti oyunlar Xbox'ada PlayStation'ada geliyor eğer oyun desteği diye God of War'ların Last of Us'ların Xbox'a gelmesinden bahsediyorsan öyle bir şey olamaz çünkü PlayStation'ın kendi yaptığı oyunlar onlar Starfield'da Xbox'un kendi yaptığı oyun mesela özel oyun olarak kütüphanelerini genişletecekler 2024 2025 ve 2026 tarihlerinde çokca yeni Xbox özel oyunu göreceğiz tabii PlayStation boş durmayacak onlarda çıkartacak.
Hocam bu sefer çok doğru konuştunuz :) hangisi mantıklıysa onu alması en doğru dediğiniz gibi.

Hocam bu sefer çok doğru konuştunuz :) hangisi mantıklıysa onu alması en doğru dediğiniz gibi.

Ben hep doğru konuşurum sana yanlış gelir :D (!) dediğim gibi ben her zaman exc oyunlara bak hangisini seviyorsan onu al derdim ama bu zamlardan sonra böyle bakamiyorum konuya PS artık alınmaz gibi geliyor Türkiye'de ama bütçem var bir oyuna 1500 yıllıkda 2700 verebilirim diyorsa PS alabilir.

Ben hep doğru konuşurum sana yanlış gelir :D (!) dediğim gibi ben her zaman exc oyunlara bak hangisini seviyorsan onu al derim ama bu zamlardan sonra böyle bakamiyorum konuya PS artık alınmaz gibi geliyor Türkiye'de ama bütçem var bir oyuna 1500 yıllıkda 2700 verebilirim diyorsa PS alabilir.
Hocam belki ben zaten fazla oyun oynamadığım belki de oyun kütüphanesi baan yetiyor diyedir ama her exc de alınmaz ki. Hatta ben de direk hiçbir exc i sevmiyorum. Bana göre ac serisi exclerden daha iyi. Tabi hocam siz xbox dersiniz ben playstation :) hocam bu arada bir sorum da olacak size xboxa 3. Parti uygulama yükleniyor mu? Ps2 emulatörü kuranları gördüm de.

Geri
Yukarı