Xdrive Atak İncelemesi

Merhaba forum, bu gün 2 yıldır kullanmakta olduğum Xdrive Atak modelini inceleyeceğim.

Rahatlık/ Konfor:
Eski koltuğum Dying Light oyunundaki mavi koltuğun aynısının turuncusuydu.
Screenshot_20210405-165944~2.png

1.85 boyum, kilom da 85, eskisinden bu koltuğa geçtikten sonra cidden çok rahatladım.
Uzun kullanımlarda sırtımı ağrıtmıyor, gayet rahat.

Ama boynum boşta kaldığından uzun süre kullanınca ağrıyor, bu benle alakalı sanırsam o yüzden koltuğu suçlamayacağım.
Yani aslında boynum boş kalıyor normal oturuşumda, yastık arkada öyle duruyor ama yaslanmıyorum.
Boynumun dolması için de tam yaslanma gerekli öyle de aşırı kasıntı bir duruş oluyor zaten.

(Boyun desteği kısmında bunlardan bahsettim)
20210405_171735.jpg

Yatma Oranı:

20210412_124716.jpg

Resimde gördüğünüz kadar yatıyor.
Sanırım 120 derece yatıyor, bence çok yetersiz en azından 150 derece yatmasını beklerdim.

Terletme Yapıyor:
Deriden yapılma bir koltuk olduğundan çok terletme yapıyor.
Keşke deri yerine kumaş veya delikli ofis koltuklarından ama bu konforda olsaydı.

PC başında hiç kalkmadan oturduğunuzu düşünürsek:
Kışın:
2 Saat kadar iyi
3-4 Saat ortalama
5 saat+ da yüksek terleme oranı yapıyor.

Yazın ise hiç çekilmiyor, 1-2 saat başında kalınca bile sırılsıklam olup kıyafet değiştirmek zorunda kalıyorum.
(Değerler kişiden kişiye ve ortamlara göre değişiklik gösterebilir.)

Kolçaklar:

Kolçaklar güzel: Yukarı, aşağı, sağa, sola oynayabiliyorlar.
Fakat ne yazık ki en yüksek konumdayken bile masama göre kolum biras aşağıda kalıyor bu yüzden daha zor aim almama veya kolumun yorulmasına neden olabiliyor.
Keşke 1 tık daha yukarı çıkma kapasitesi olsaydı gerçekten de sadece birkaç metreyle kaybediyorum.

Paint resimli anlatım:
Paint master.png

Sırt/bel Desteği:
Bel desteği Güzel ama DXracer koltuklardaki gibi koltuğa yapışık olarak aşağı, yukarı hareket ettirilen tarzda olmasını tercih ederdim,
öyle olmadığı için hareket edince sırttan düşüyor, bu yüzden sürekli yaslanıyorum ve bu da terleme yapan bir başka unsur haline geliyor.
20210405_171807.jpg

Screenshot_20210405-171445~2.png

Görünüş
Sarısı ve kırmızısı da çok güzeldi baya kararsız kaldım ama mavi olanını aldım, hepsi de çok şık bence.

Boyun desteği:
20210405_171810.jpg

Güzel ama kullanmıyorum diyebilirim.
Kullanabilmem için biraz daha önde olmalı.
Yani normal bir oturuşta iyice geriye yaslanarak durmuyorum(ki kimse durmuyordur sanırsam)

Bu koltuktan bağımsız olarak boyun desteğini istediğim gibi yukarı-aşağı haricinde ileri-geri de yapabilmeyi isterdim(Shroud'un koltuğunda 'ki gibi)ama o zaman da fiyata yansırdı tabii.

Kolay montaj ama sökme?
Montajını kolayca yaptım, her yerde videosu var zaten ama sökmem gerektiği zaman hiçbir yerden yardım alamadım.
Hiçbir bilgi yoktu o yüzden ev taşınırken bile sökmeden, iyice sarıp sarmalayıp götürdüm.

Fiyat
Ben aldığımda 1500 TL'ydi, indirim ile 1250 TL'ye almıştım.
O zamanlar en ucuz DXracer koltuk da 2000 TL civarıydı.

Hawk tarzı koltuklar o zamanlar yaygın olmadığı için iyi bir seçenekti aslında.
Türk malı olduğu için daha ucuz olmasını beklerdim ki indirim olmasa biraz daha bekleyip DXracer alacaktım.

Koltuk yanları
Yanlarına dik duvarlar koymuşlar.(ne diyeceğimi bulamadım şunlar işte)
20210412_124324~2.jpg

Kilonuz fazlaysa veya kalıplıysanız rahatsız edebiliyor.
Bacaklarınızı veya oturuşunuzu kısıtlayıp, daraltabiliyor bu dik duvarlar.
Keşke bu kadar dik ve sert olacağına biraz yatay ve yumuşak olsaydı.(Sancak modelinde olduğu gibi)
Screenshot_20210412-125840~3.png

Sonuç olarak:

Artılar:

+Konfor ve rahatlık hissi güzel.
+Görünüşü şık
+2 yılda hiçbir problem yaşamadım o yüzden sağlam diyebilirim.
+Garantiye pek işim düşmedi ama nasıl temizleneceğini sorduğumda bile Xdrive hızlıca cevap verdi.
+Şu anki fiyatlara göre kıyaslama yapamam ama ben aldığım zaman iyi bir seçenekti.

Eksiler:
-Muadillerine göre çok düşük kalan yatma oranı.
-Çok Terletiyor.
-Koltuk yanları rahatsız edebilir.
-Kolçaklar masanıza göre düşük seviyede kalabilir.
-Boyun desteği tam anlamıyla kullanışlı değil.
-Koltuğu sökmeyle ilgili hiçbir bilgi yok.

Bana göre asıl rahatsız eden özellikler:

Terletme yapma, düşük yatma oranı, boyun desteğini tam kullanamamak, kolçakların seviyesinin düşük kalması.

Benim rahatlık standartlarına göre Puanlama: 10/7

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210412-125840~3.png
    Screenshot_20210412-125840~3.png
    147,3 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı boy ve kilodayız hawk var bende bir türlü bel desteğini ayarlayamadım sürekli belim ağrıyor. Sen bel desteğini nerede konumlandırıyorsun?

Terletme olayı için en iyisi oraya birşey yaymanız olacaktır. Benim koltuğum sizinkinden farklı fakat dediğiniz gibi özellikle yazın öyle bir terletiyor ki kıyafetimi değiştirmek zorunda kalıyorum. Dediğim gibi oraya bir bez yayarsanız oldukça azalıyor.
İnceleme güzel olmuş, elinize sağlık.

Aynı boy ve kilodayız hawk var bende bir türlü bel desteğini ayarlayamadım sürekli belim ağrıyor. Sen bel desteğini nerede konumlandırıyorsun?
Nerye koyduğumu nasıl anlatıcam ki?

Tam sırtımın ortasına koyuyorum aslında ama siz en rahat ettiğiniz yere koysanız daha iyi olur.
Xdrive ve Hawk yastığı boyut ve şekil olarak aynı olmayabilir.
Kalça kısmından yukarı dogru 2 el kadar yukarı koyuyorum.( Telefondan çizdim kusura bakmayın)
Tam dik oturtulduğunda resimdeki gibi oluyor.
Resimdeki çok abartı olmuş, bir iki tık aşşagı gibi aslında.
Bu şekilde duruyormuş.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210412-200617~2.png
    Screenshot_20210412-200617~2.png
    199,3 KB · Görüntüleme: 45
  • 20210412_202558.jpg
    20210412_202558.jpg
    94,2 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Nerye koyduğumu nasıl anlatıcam ki?

Tam sırtımın ortasına koyuyorum aslında ama siz en rahat ettiğiniz yere koysanız daha iyi olur.
Xdrive ve Hawk yastığı boyut ve şekil olarak aynı olmayabilir.
Kalça kısmından yukarı dogru 2 el kadar yukarı koyuyorum.( Telefondan çizdim kusura bakmayın)
Tam dik oturtulduğunda resimdeki gibi oluyor.
Resimdeki çok abartı olmuş, bir iki tık aşşagı gibi aslında.
Bu şekilde duruyormuş.
Faydalı olur umarım teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı