xDrive Yanlış Bilgilendirerek Koltuk Sattı

bay_pc

Kilopat
Daha fazla  
8 senedir belki de daha uzun süredir kullandığım koltuk artık iyice yamulunca ben de bir koltuk arayışına girdim. Gönlümde DxRacer vardı fakat fiyatları sebebiyle daha uygun ve kaliteli ürünler aramaya başladım. Gerek internet üzerinden yaptığım araştırmalarım gerek Türk bir firma olması sebebiyle xDrive almaya karar verdim. Aradığım koltuğun sırt kısmı hem uzun olmalıydı hem de alt kısmıyla sırt kısmı bağımsız hareket etmeliydi. Ben de bunlara göre sitelerinde araştırma yapmaya başladım. Fırtına ve Kasırga modellerini beğendim ve bunların incelemelerine baktım. Fırtına için bir inceleme videosu bulamadım ancak Kasırga modelinin incelemesi vardı. İstediğim gibiydi arkaya yaslanınca sadece sırt kısmı gidiyordu. Kendileriyle görüştüm ve bana Trendyol'da daha ucuza stok girdiklerini, kredi kartıyla alacaksam orayı takip etmemi önerdiler. Takip ettim ve Fırtına modeli indirime girdi. xDrive sitesinde açtım ikisinin açıklama kısımlarını kıyasladım ve görsele göre ikisinin de sırt ayar kısmı aynıydı. Buna güvenerek sipariş verdim. Ürün birkaç gün önce elime geçti. Fakat ürün anlatılan gibi değildi, sırt ve alt kısım birleşikti. Kilitlenince hiçbir şekilde hareket etmiyor (doğal olarak) kilidi açınca ise alt kısımla beraber geliyor. Kendilerine mail attım ve bana ürünün monoblok olduğunu söylediler. Aşağıda ürünlerin açıklama kısımlarının resimlerini paylaşıyorum (her ihtimale karşı değişirler vs.) ayrıca siz de diyeceğim 3 modelin açıklamalarına bakabilirsiniz.

1- Aldığım ürün (Fırtına): 9xwz0w.jpg

2- İnternetten incelemesini incelediğim (Kasırga): ahUsvW.jpg

3- Gerçekten monoblok olan (alt ve sırt bağlı) ve bunun açıkça belli edilmiş olan ürün (1453): lJK8dR.jpg

Açıkça görüldüğü üzere Kasırga ve Fırtına modellerinin sırt kısımlarının hareket mekanizması aynı gösterilmiş (sadece sırt kısmı hareketli) fakat 1453 modelinde alt kısımla beraber hareket ettiği gösterilmiş.

Ayrıyetten büyük şekilde 1453 (ilk resim) ve Fırtına (2. resim) kıyaslaması:

4gqkXG.png

44oT5F.png

Ayrıca ürünümde ufak da bir yırtık mevcut. Hadi bu çok umrumda değil zaten alt kısımda gözükmüyor çok fazla fakat benim derdim ürünün anlatılandan/açıklamadan farklı olması. Bu konuyu buraya açtım ve güncelleyeceğim. Aynı gün içerisinde hemen iade talebi oluşturup hem firmaya hem de Trendyol'a maillerimi/canlı destekten vs. iletişim sağladım. Umarım sorun çıkarmadan iade alırlar. En azından ürünlerinin arkasında duruyor ve müşteri memnuniyetini sağlıyorlar diyebilirim bu sayede. Şuan iade yolda, güncellemeleri paylaşacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizin en büyük hatanız KASIRGA inceleyip izleyip FIRTINA almak olmuş. Açıklamalar her zaman doğru olmayabilir. Bu gününüzde sıklıkla karşılaştığımız bir durum.

Ayrıca ufak yırtığı görsel olarak paylaşır mısınız?

Ufak bir yırtık diyip geçiştirmeseydiniz. Umarım belirtmişsinizdir. O kadar para veriyorsunuz hatasız bir ürün almak hakkınız. Ufak yırtıklar zamanla kara deliğe dönüşüyor malesef.

Sizin en büyük hatanız kasırga inceleyip izleyip fırtına almak olmuş. Açıklamalar her zaman doğru olmayabilir. Bu gününüzde sıklıkla karşılaştığımız bir durum.

Ayrıca ufak yırtığı görsel olarak paylaşır mısınız?

Maalesef fırtına modelinin incelemesini hiçbir yerde bulamadım. Açıklama kısmı tamamen aynı olan kasırga modelini bulunca güvenerek aldım. Mecburen satıcıların açıklamalarına güvenerek almak zorunda kalıyoruz internetten alışveriş yapınca. Üstelik direk kendi siteleri.
Yırtığın resmi:

Yırtık Kanıtı2.jpg

Ufak bir yırtık deyip geçiştirmeseydiniz. Umarım belirtmişsinizdir. O kadar para veriyorsunuz hatasız bir ürün almak hakkınız. Ufak yırtıklar zamanla kara deliğe dönüşüyor maalesef.

Evet kendilerine mailden atmıştım Trendyol'a da attım.

Maalesef fırtına modelinin incelemesini hiçbir yerde bulamadım. Açıklama kısmı tamamen aynı olan kasırga modelini bulunca güvenerek aldım. Mecburen satıcıların açıklamalarına güvenerek almak zorunda kalıyoruz internetten alışveriş yapınca. Üstelik direk kendi siteleri.
Yırtığın resmi:

Eki Görüntüle 566515

Evet kendilerine mailden atmıştım Trendyol'a da attım.
Esneyip gerilebilecek bir pozisyonda yırtık. İstediğiniz ürünle değişimini ya da iadesini tavsiye ederim.

Esneyip gerilebilecek bir pozisyonda yırtık. İstediğiniz ürünle değişimini ya da iadesini tavsiye ederim.
Zaten ürün işimi görmeyecek bir ürün olduğu için iade talebinde bulundum. Bakalım cevapları ne olacak. İadeden sonra da mecburen DxRacer alacağım.

Merhaba,

Öncelikle koltuğun kullanımını engellemeyecek küçük bir yırtık, önemsiz ayıp olduğu kanısındayım. Dolayısıyla bu sadece küçük bir yırtık nedeniyle Sözleşmeden dönme (para iadesi) veya malın değiştirilmesini isteme haklarınızı kullanamazsınız ancak diğer haklarınızı kullanabilirsiniz.

Satın aldığınız mal ile ilgili açıklamanın yanlış olduğuna dair ekran görüntüsünü almanız ispat açısından yararınıza olacaktır. Olayınız çözüme kavuşana kadar sizde kayıtlı beklesin.

Satıcı, açıklamasıyla bağlıdır. Yani ürün ile ürüne yapılan açıklama uyuşmuyorsa 6502 sayılı TKHK m.9'a göre mal, ayıplı mal hükmündedir.
Ayıplı mal konusunda tüketici THKH m. 11'deki seçimlik haklara sahiptir. Satıcıdan aldığınız malın, istediğiniz özelliklere sahip mal (koltuk) ile değişimini veya para iadesi talep edebilirsiniz. Satıcı seçimlik haklarınızı kullandırtmazsa THH (Tüketici Hakem Heyeti)'ye ekran görüntüsü, aldığınız ürünün faturası ve ürünün sitedeki bilgilerle uyuşmadığını anlatan açıklamalarınızla birlikte başvurursunuz.

Merhaba,

Öncelikle koltuğun kullanımını engellemeyecek küçük bir yırtık, önemsiz ayıp olduğu kanısındayım. Dolayısıyla bu sadece küçük bir yırtık nedeniyle Sözleşmeden dönme (para iadesi) veya malın değiştirilmesini isteme haklarınızı kullanamazsınız ancak diğer haklarınızı kullanabilirsiniz.

Satın aldığınız mal ile ilgili açıklamanın yanlış olduğuna dair ekran görüntüsünü almanız ispat açısından yararınıza olacaktır. Olayınız çözüme kavuşana kadar sizde kayıtlı beklesin.

Satıcı, açıklamasıyla bağlıdır. Yani ürün ile ürüne yapılan açıklama uyuşmuyorsa 6502 sayılı TKHK m.9'a göre mal, ayıplı mal hükmündedir.
Ayıplı mal konusunda tüketici THKH m. 11'deki seçimlik haklara sahiptir. Satıcıdan aldığınız malın, istediğiniz özelliklere sahip mal (koltuk) ile değişimini veya para iadesi talep edebilirsiniz. Satıcı seçimlik haklarınızı kullandırtmazsa THH (Tüketici Hakem Heyeti)'ye ekran görüntüsü, aldığınız ürünün faturası ve ürünün sitedeki bilgilerle uyuşmadığını anlatan açıklamalarınızla birlikte başvurursunuz.
Size katılıyorum ve ek olarak mesafeli satışlarda 14 gün içinde mazeretsiz iade hakkının olduğunu eklemek istiyorum. Yırtık konusunda ise eğer ürünün bu şekilde geldiğini kanıtlayabilirse ayıplı ürün statüsüne gireceği kanaatindeyim.

Merhaba,

Öncelikle koltuğun kullanımını engellemeyecek küçük bir yırtık, önemsiz ayıp olduğu kanısındayım. Dolayısıyla bu sadece küçük bir yırtık nedeniyle sözleşmeden dönme (para iadesi) veya malın değiştirilmesini isteme haklarınızı kullanamazsınız ancak diğer haklarınızı kullanabilirsiniz.

Satıcı, açıklamasıyla bağlıdır. Yani ürün ile ürüne yapılan açıklama uyuşmuyorsa 6502 sayılı tkhk m. 9'a göre mal, ayıplı mal hükmündedir.
Ayıplı mal konusunda tüketici thkh m. 11'deki seçimlik haklara sahiptir. Satıcıdan aldığınız malın, istediğiniz özelliklere sahip mal (koltuk) ile değişimini veya para iadesi talep edebilirsiniz. Satıcı seçimlik haklarınızı kullandırtmazsa THH (tüketici hakem heyeti)'ye ekran görüntüsü, aldığınız ürünün faturası ve ürünün sitedeki bilgilerle uyuşmadığını anlatan açıklamalarınızla birlikte başvurursunuz.

Ürün bana teslim edildikten 1 saat civarı içerisinde iade talebinde bulundum. Yırtık benden kaynaklanan bir şey değil kullanmadım bile ürünü. Kutuyu açmadan görmem mümkün değildi. Zaten dediğim gibi, işlevi söylendiği gibi olsa iade etmezdim o küçücük yırtıktan dolayı. Asıl ayıp sizin de dediğiniz gibi açıklamanın yanlış olması.

Size katılıyorum ve ek olarak mesafeli satışlarda 14 gün içinde mazeretsiz iade hakkının olduğunu eklemek istiyorum. Yırtık konusunda ise eğer ürünün bu şekilde geldiğini kanıtlayabilirse ayıplı ürün statüsüne gireceği kanaatindeyim.
Ürün iadesini aldılar, sorun çıkartmadılar sorun çözülmüştür.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı