Xeon X3440 overclock yaparken bilgisayarın hata vermesi

Çok ısınmıyor sonuçta mosfetler neden zarar görsün ki? 70 derece falan, Cpu stress test yapabiliceğim program önerebilir misin. Ve ASUS P7H55M-SI anakartina geçmem fark oluşturur mu daha iyi midir? Ve overclock yaptıktan sonra hatayı Windows'u son sürüme guncellediğim için almıyorum sanırım öncesinde fan yapımı Windows 10 Pro Lite yüklüydü.
Söylediğiniz anakartta da sadece 6 adet faz bulunmakta ve kullandığınız anakart ile arasında belirgin bir fark yok bence. 70 derece dediğiniz eğer işlemci sıcaklığınızsa sadece işlemci sıcaklığı önemli değil mosfetlerinde kendi ısısı var ve bunu HW Monitörden görebiliyorsunuz. Programı indirip buraya değerleri atarsanız yardımcı olabilirim belki.

Söylediğiniz anakartta da sadece 6 adet faz bulunmakta ve kullandığınız anakart ile arasında belirgin bir fark yok bence. 70 derece dediğiniz eğer işlemci sıcaklığınızsa sadece işlemci sıcaklığı önemli değil mosfetlerinde kendi ısısı var ve bunu HW monitörden görebiliyorsunuz. Programı indirip buraya değerleri atarsanız yardımcı olabilirim belki.

Değerler ekte göründüğü gibi, sistemi nihai performansta çalıştırıyorum yani her an 3, 78 GHz'de. Ve tekrar soruyorum ama bench testi nereden yapabilirim acaba?

Dosya Ekleri

• 8.png
    8.png
    41,2 KB · Görüntüleme: 23
  • 9.png
    9.png
    39,1 KB · Görüntüleme: 25
  • HWMonitor.txt
    26,5 KB · Görüntüleme: 58
Değerler ekte göründüğü gibi, sistemi nihai performansta çalıştırıyorum yani her an 3, 78 GHz'de. Ve tekrar soruyorum ama bench testi nereden yapabilirim acaba?
Bu değerleri stres testinde mi çektiniz?
@243934 Hala cevap vermediniz fakat gönderdiğiniz HW Monitörde işlemcinizin 1710 Mhz de çalıştığı görülüyor eğer bu değer program tarafından yanlış gösterilmiyorsa yaptığınız OC da hata var veya benim eski anakartın hatası sizde de oluşmuş durumda stress testi yaparak işlemcinizin sürekli eğer ki 3.8 Ghz e çektiyseniz bu hızda çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ayrıca oyun içerisindeyken tabi sistemi zorlayacak oyunlar (PUBG gibi) MSI Afterburner ile oradan işlemcinizin 3.8 Ghz'de çalıştığına emin olun.
Benchmark testini de Cinebench R15 ile yapabilirisiniz stress testini CPU-z programı ile yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu değerleri stres testinde mi çektiniz?
@243934 hala cevap vermediniz fakat gönderdiğiniz HW monitörde işlemcinizin 1710 MHz'de çalıştığı görülüyor eğer bu değer program tarafından yanlış gösterilmiyorsa yaptığınız OC'da hata var veya benim eski anakartın hatası sizde de oluşmuş durumda stress testi yaparak işlemcinizin sürekli eğer ki 3.8 GHz'e çektiyseniz bu hızda çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ayrıca oyun içerisindeyken tabii sistemi zorlayacak oyunlar (PUBG gibi) MSI Afterburner ile oradan işlemcinizin 3.8 GHz'de çalıştığına emin olun.
Benchmark testini de Cinebench R15 ile yapabilirisiniz stress testini CPU-Z programı ile yapabilirsiniz.

Bilgisayar nihai performansta boşta çalışırken çektim görev yöneticisinde performans bölümünde 3.78 hızda olduğu görünüyordu ve yaptığım overclock da doğru olması lazım ekran görüntüsü atacağım daha sonra şu an evde değilim. 3800MHz diye MSI Afterburner'da yazıyordu bu arada. Formattan önce CPU Z stress yaptığımda değerler görünmüyordu 3.8GHz'de ve sistem açılırken emin misin diye falan sormuştu. Sonra da tamamlanmadan PC kapanmıştı zaten. Ek yapmam gereken bir ayar var mı CPU Z'de yoksa direk stress test desem yeterli mi?

HW Monitör açıkken stress test yaparsanız 3 dakikalık yeterlidir. Sonuçları paylaşırsanız bakalım fakat şu an HW Monitörde göründüğü üzere 1.7 Ghz'de işlemciniz. Birde CPU-Z programında da CPU kısmının ekran görüntüsünü atarsanız iyi olur.

HW monitör açıkken stress test yaparsanız 3 dakikalık yeterlidir. Sonuçları paylaşırsanız bakalım fakat şu an HW monitörde göründüğü üzere 1.7 GHz'de işlemciniz. Bir de CPU-Z programında da CPU kısmının ekran görüntüsünü atarsanız iyi olur.

Gün içinde veya yarın atacağım şu an işlemci soğutucu ile ilgili bir sorunum var havayı dışarı vermek yerine ekran kartına doğru veriyor o yüzden bakamadım PC kapalı tamamen su an.
Not: Onun için ayrı konu oluşturdum.
HW monitör açıkken stress test yaparsanız 3 dakikalık yeterlidir. Sonuçları paylaşırsanız bakalım fakat şu an HW monitörde göründüğü üzere 1.7 GHz'de işlemciniz. Bir de CPU-Z programında da CPU kısmının ekran görüntüsünü atarsanız iyi olur.

Hocam şöyle bir şey fark ettim işlemci bazen dediğiniz hızlara düşüyor bazen 3.8'de çalışıyor. Bunun sebebi nedir acaba? Umarım büyük bir sorun değildir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı