Xeon X5460 sistem açılıp kapandıktan sonra bir daha açılmıyor

Sefa Bozoğlı

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamünaleyküm, biliyorsunuz Dell Optiplex 380 PC'ye Xeon 5460 takmak istiyorum. Xeon'u çalıştırmak için E7500'ü geri takıyorum, aç kapa yapıyorum. Söküp Xeon'u takıyorum açılıyor ama Xeon takılıyken kapanınca açılmıyor. BIOS ekranı geliyor Windows logosu çıkıyor sonra ekran gidiyor, nasıl diyeyim bilgisayar açılırken bir tık diye ses çıkar, Xeon takiliyken bunu sürekli tık tık yapıyor, fan hızlanıyor. BIOS normalde ( Phoenix ROM BIOS Plus version 1.10 A05 idi - A07'ye guncelledim. Forumlardan yabancılardan baktığım kadarıyla ben BIOS'u orijinal Dell sitesinden guncelledim ama BIOS'larin 775-771 çalışması için modlanmış olanları varmış. Microcode sitesine baktım sisteme uygun BIOS var, indirdim afudosla kurulum için USB'ye attım flashladim yani. /afudos bilmem ne bir şeyydi şu an unuttum onu yaptım BIOS'un ismini G41 yapmıştım. G41.HDR yazdım enter yaptım. Dosya bulunamadı dedi, .ROM olması gerekiyormuş.
Şu an ne yapsam bilemedim işlemciye bir de 350 TL verdim.
Bir de, PSU yeterli midir?

Dell Optiplex 380.
Power Supply 300 watt.
Eski islemci - E7500 Duo.
Anakart modeli - 0hn7xn / PCI Express 1.0 (2.5 GT/s)
Ekran kartı - AMD Radeon HD 6570 1 GB.
RAM - 6144 MB / 6 GB 10600u 1333MHz server RAM.

Dosya Ekleri

• IMG_20220314_164400_592.jpg
    IMG_20220314_164400_592.jpg
    135,8 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20220314_164416_119.jpg
    IMG_20220314_164416_119.jpg
    90 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20220314_164625_986.jpg
    IMG_20220314_164625_986.jpg
    148,9 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleyen: Moderatör:
YouTube'da bir video izlemiştim zamanında, tam da sizin sıkıntıyı anlatıyordu. Yani çift çekirdekli ya da destek listesinde olan bir işlemcinin ardından Xeon takıldığında eski işlemcinin adıyla görünüyordu. İşin kötü yanı Intel bir anakarttı, BIOS modlaması sorunu çözememişti. Adamda EPROM cihazı vardı ve çipi çıkarıp cihaz yardımıyla BIOS'u modlamıştı. Sizin sıkıntı da BIOS modlama ile alakalı, düzgün bir şekilde BIOS modlaması yapılmalı.
Çevremdeki bütün bilgisayar teknik servisleri aradım taradım. 2-3 tanesi bios modlama ney onu bilmiyo. Biri modlamayı bırakalı çok olmuş bilmem ne 🙄. Görev yöneticisinde eski islemci gözüküyor. Tamam ona lafım yok ama görünüşe bakılırsa Xeon CPU Z de 2950 MHz in üstüne çıkmıyor ayrıca 2 çekirdek gösteriyor. Bulamıyorum bios modlayacak birini. Bu arada sevgili hocam, sistem şuan tam 3 saattir daha açık. E7500 ü taktım. Açtım sonra geri kapatıp Xeon x5460 ı taktım. Ne hikmetse birde 35-40 saniyede açılması beni benden alıyor hali hazırda açılıyor. Soğutma mevzusunu da 1 büyük stok fan mevcuttu. 2 büyük stok fan montajladım. Şuan yük dışında 35-40, yükte 65-70 bence baya bı azalma var çünkü yükte normalde 85-90 alıyordum derecede.

Çevremdeki bütün bilgisayar teknik servisleri aradım taradım. 2-3 tanesi BIOS modlama ne onu bilmiyor. Biri modlamayı bırakalı çok olmuş bilmem ne 🙄. Görev yöneticisinde eski islemci gözüküyor. Tamam ona lafım yok ama görünüşe bakılırsa Xeon CPU Z de 2950 MHz'in üstüne çıkmıyor ayrıca 2 çekirdek gösteriyor. Bulamıyorum BIOS modlayacak birini. Bu arada sevgili hocam, sistem şu an tam 3 saattir daha açık. E7500'ü taktım. Açtım sonra geri kapatıp Xeon X5460'ı taktım. Ne hikmetse bir de 35-40 saniyede açılması beni benden alıyor halihazırda açılıyor. Soğutma mevzusunu da 1 büyük stok fan mevcuttu. 2 büyük stok fan montajladım. Şu an yük dışında 35-40, yükte 65-70 bence bayağı bir azalma var çünkü yükte normalde 85-90 alıyordum derecede.

Çarpanı 9.5 olduğu için hızı 2950MHz değil 3.16GHz. Açıkçası işlemci olarak yeni işlemciyi tanıyamıyor.

BIOS dosyasını direk ayıkla ondan sonra içinden ROM dosyası çıkması gerekiyor. Onu kur. Eğer olmazsa oda eeprom yazıcı alırsın (eskiler için olanlar bir tık ucuz) takarsın başka bilgisayara yazdırırsın olur biter. Sonrasında ürünü iade edersin.

Çarpanı 9.5 olduğu için hızı 2950MHz değil 3.16GHz. Açıkçası işlemci olarak yeni işlemciyi tanıyamıyor.

BIOS dosyasını direk ayıkla ondan sonra içinden ROM dosyası çıkması gerekiyor. Onu kur. Eğer olmazsa oda eeprom yazıcı alırsın (eskiler için olanlar bir tık ucuz) takarsın başka bilgisayara yazdırırsın olur biter. Sonrasında ürünü iade edersin.
Hocam bu bios dosyası dediğin, bulduğum modlu bios dosyası mı ? Hani demiştim .hdr olan ?

Hocam bu BIOS dosyası dediğin, bulduğum modlu BIOS dosyası mı? Hani demiştim. HDR olan?

Aynen. HDR olan. Onu ayıkladığında içinde ROM dosyası çıktığına dair söylentiler var. Söylentilere kulak ver (internetten araştır).HDR dosyasını kurmayı değil açmak için araştırma yap. Ayıklama konusuna bak.

Geri
Yukarı