Xeon X5460 sistem yük altında donuyor ya da yeniden başlıyor

atakanyzb

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar hepinize şimdiden iyi günler. Önceki başlığımda çift PSU ile sistemi çalıştırdığımda pek sağlıklı yol olmadığı güç kaynağının yetersizliğinden olduğu söylendi ben de 600 Watt Cooler Master V4 aldım ve sistemime taktım. Sistem normal şekilde açılıyor sıkıntı yok. Sıcaklık değerleri 45-50 arası değişiyor Dark X94bl kule tipi çift fanlı soğutucum var ısınma problemim yok. Ne zaman ki Prime 95 testi yapsam test hatası almadan PC donuyor ya da kendini yeniden başlatıyor. İşlemciye voltaj vermeyi denedim ama hiçbir şey değişmedi. Bundan önceki işlemcim Q9400 idi ve overclock ile sıkıntısız kullanabiliyordum. Şimdiki işlemcim X5460. PC'yi ofis bilgisayarı gibi kullanmak zorunda kalıyorum resmen. X5460 stock hali ile bu şekilde hata alıyor.
Sistem yeniden başlatıldığında BIOS'a girersem BIOS'ta da donuyor. PSU'dan gücü kesip geri bağladığımda sıkıntı yok.
Çok karışık bir durum biliyorum şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Sistemim.
PSU: Cooler Master 600 Watt v4.
Anakart: ASUS P5 G41 t-ML X.
İşlemci: Xeon X5460.
Ekran kartı: Gigabyte GT 1030 OC Edition.
RAM: G.Skill 4 GB - Kingston 2 GB.

Screenshot_5.png
Peki CPU stres test yapınca ne oluyor, CPU-Z ile deneyebilir misiniz?

İşte anlattığım şey oydu stress test yaparsam PC donuyor ve kendini kapatıyor veya yeniden başlatıyor. Herhangi bir hata kodu veya mavi ekran almadan önce donuyor sonra kapanıyor. Sisteme yük bindirmezsem eğer çalışıyor ben bunu anlayamadım.

Yüklediğim görselde sadece bir tane çekirdeğinin diğerlerinden yüksek olduğunu gördüm uygulama kaynaklı bir sıkıntı mı var yoksa başka bir şey mi?

Normal görünüyor. Çift kanal RAM kullanıyorsanız tek tek takıp test ettiniz mi? Daha önce Windows bellek tanılama aracının yanılgısına düştüğüm olmuştu. O da olmaz ise tüm oklar işlemciyi gösteriyor. Anakart olabilir belki diyeceğim ama Q9400'da sorun yaşamamışsınız.

Normal görünüyor. Çift kanal RAM kullanıyorsanız tek tek takıp test ettiniz mi? Daha önce Windows bellek tanılama aracının yanılgısına düştüğüm olmuştu. O da olmaz ise tüm oklar işlemciyi gösteriyor. Anakart olabilir belki diyeceğim ama Q9400'da sorun yaşamamışsınız.

İşlemciyi değiştireceğim mecbur. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
RAM'leri test ettim onlarda sıkıntı olmadığına eminim.

Yeni konular

Geri
Yukarı