XFX 5500 XT ve Ryzen 5 3600X Sistemde Yüksek Sıcaklık

Görkem Umut

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Sistemim:
-Kasa: 4 fanlı Xigmatek Beast(+2 tane darkflash 1200RPM, 39.5CFM kasa fanı),
-Işlemci: Yanında gelen soğutucusuyla birlikte R5 3600X,
-Ekran kartı: XFX 5500XT 4 GB.

Merhaba arkadaşlar.
Şimdi sıkıntı şu şekilde arkadaşlar... OCCT ile yaklaşık 10 dakikalık bir testin ardından sıcaklıklar görüldüğü gibi olmaya başlıyor. Genel olarak sıcaklık değerlerimin nasıl olduğunu bilmiyorum. Bu bilgisayar toplama işlerinde yeniyim ve yaklaşık 4-5 aydır bilgisayarım var. Öyle ki, son zamanlarda bu sıcaklık değerlerinin ne olduğunu anlamaya ve bunları araştırmaya başladım. Fotoğrafların arasında yok fakat ekran kartımın sıcaklığı bazen 105 dereceyi buluyor. Kasanın önündeki 3 fan içeriye hava alırken, üstteki iki ve arkadaki tek fan ise dışarı hava veriyor. İşlemcimin sıcaklığıyla ilgili bir problemim yok. Ona zaten Be Quiet! Shadow rock Slim soğutucu aldım. Oynadığım tek oyun var. O da Apex Legends. Apex oynarken %100 yük altında 80, bazen de 85 dereceleri görüyorum. Herhangi bir performans sıkıntısı yaşamadım. FPS düşüşü vs. böyle problemler yok fakat uzun süreli kullanımı düşündüğüm zaman bu 105 dereceler, 98 dereceler canımı sıkıyor. Kartı aldığım internet sitesi in*****ap.com kartın sıcaklığının 95 derecelere kadar çıkmasının gayet normal olduğunu belirtti. Benim burada yanlış yaptığım bir şey var mı sizce? Kasa fanları mı yetersiz? İçerideki hava akışını mı yanlış sağlıyorum? Kasa fanlarının konumlanması, kasanın bulunduğu yer, vs. herhangi bir problem aklınıza geliyorsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Küçük bir not: Fan konumlanması ile alakalı bir problem var mı yok mu diye çeşitli konfigürasyonlar denedim. Tamamen fanların bağlantısını söktüm, 3+1, 3+1+1, 1+1, 1+1+1(ön, üst, arka) olacak şekilde denemeler yaptım. Sıcaklıklar genelde aynıydı. 2-3 derece falan oynuyorlardı.
Screenshot_20200718-155010~2.png

Screenshot_20200718-154958~2.png

Screenshot_20200718-154931~2.png

Screenshot_20200718-154947~2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartının 105 dereceye çıkarsa bilgisayarın kapanması gerek garip. Ekran kartının fan hızlarını arttır düşük kalmıştır sonra tekrar testlere bak yine yüksekse ekran kartında sıkıntı vardır. Zaten var gibi duruyor sen yine de dene.

Ekran kartının 105 dereceye çıkarsa bilgisayarın kapanması gerek garip. Ekran kartının fan hızlarını arttır düşük kalmıştır sonra tekrar testlere bak yine yüksekse ekran kartında sıkıntı vardır. Zaten var gibi duruyor sen yine de dene.
Yok hocam. 106'yı da gördük de kapanmıyor :D Fan hızları otomatikte. Hiçbir şeyi değiştirmedim. Kendim mi ayarlamalıyım?

Geri
Yukarı