XFX RX 5500 XT 8 GB yüksek sıcaklık değerleri

Stropower68

Centipat
Merhabalar. RX 5500 XT 8 GB ekran kartımda Apex Legends oynarken (bazıları orta, bazıları düşük ayarlarda) GPU junctıon sıcaklığı 93 derecelerde, fan 2300 RPM'lerdde geziyor. Neredeyse aynı sisteme sahip arkadaşımın ekran kartı sıcaklığı çok daha düşük derecelerde çalışıyor. Sistemi alalı 6 ay olmadı. Kasam Corsair Carbide serisi Spec Delta. Sizce garantiye yollamalı mıyım? Belki bir sorunu çıkar.

Marka soğutma konusunda çok kötü forumda arama kısmına xfx yazmanız bile yeter. Xfx amd rx 5500xt ve rx 5600xt kartlara sahip olan çoğu kişi sıcaklık konusunda forumda şikayetini dile getirdi. Ben görmedim ne msi ne asus yada gigabyte gibi markaların bu seri kartları ile sıcaklık konusunda şikayeti olan.

Termal macun alıp soğutma bloğunu kendiniz çıkartıp termal macun sürüp gerekirse termal pedleri değiştirip iyi bir şekilde monte edip yeniden test etmeniz şuan aldığınız değerlerden daha iyi bir sonuç alacağınız yönünde düşüncem. Garantiye de verebilirsiniz bu durumda şikayetinizi bu yönde yapar iseniz onlarda bu işlemi yapar umarım.
Konu linki atar mısınız? Ben hiç XFX modelinden kaynaklı ısınma sorunu yaşayan görmedim. MSI'ın ve Asus'un soğutmasının kötü olduğu kartlar var, örneğin Asus Dual RX 580, MSI Mech 5500XT , bunların soğutmaları kötü, yani marka iyi diye her modeli iyi olacak diye bir kural yok.

Artı -1 Eksi
Egzoz yerinde 1, önde 3, yukarıda 2, ekran kartında 2, ana kart üstünde 1 yani toplamda 9 tane fan var kasada.
@kino

Genel sıcaklığın nedir? Termal macunun pek bir esprisi olmayacaktır onu ekran kartının işlemcisine sürüyorsun. Bunun sıcaklığı ayrı bağlantı yeri (junction/hotspot) sıcaklığı ayrı. Yalnızca juction sıcaklığı üzerinden kartın ne kadar ısınıyor anlaşılmaz ekran kartı sıcaklığını da yazman lazım.

Konu linki atar mısınız? Ben hiç XFX modelinden kaynaklı ısınma sorunu yaşayan görmedim. MSI'ın ve Asus'un soğutmasının kötü olduğu kartlar var, örneğin Asus Dual RX 580, MSI Mech 5500XT , bunların soğutmaları kötü, yani marka iyi diye her modeli iyi olacak diye bir kural yok.
Öyle diyorsanız öyle olsun tartışmayacağım.

Oyun oynadım. 85-90 arası değişmiş Junction. Arada 93'e çıkmış. GPU CURRENT ise maksimum 73, minimum 54 olmuş.
Bağlantı yeri sıcaklığı ne kadar önemli bilemiyorum fakat GPU sıcaklığı oldukça iyi seviyede, tam yükte 73 derece gayet iyi, kartınız fazla ısınmıyor yani. Hatırladığım kadarıyla bağlantı yeri sıcaklığı 110 derece olan bir üye bu durumu araştırdığında normal bir durummuş diye yorum atmıştı ama yanılıyor olabilirim.

Bağlantı yeri sıcaklığı ne kadar önemli bilemiyorum fakat GPU sıcaklığı oldukça iyi seviyede, tam yükte 73 derece gayet iyi, kartınız fazla ısınmıyor yani. Hatırladığım kadarıyla bağlantı yeri sıcaklığı 110 derece olan bir üye bu durumu araştırdığında normal bir durummuş diye yorum atmıştı ama yanılıyor olabilirim.
Arkadaşımınki az olunca benimkinde bir sıkıntı olabilir mi diye şüphe ettim. O kadar para verdik, ilerde başımı ağrıtmasın şimdiden çözeyim diye düşündüm.

Arkadaşımınki az olunca benimkinde bir sıkıntı olabilir mi diye şüphe ettim. O kadar para verdik, ilerde başımı ağrıtmasın şimdiden çözeyim diye düşündüm.
Endişelenmene gerek yok, bende Nvidia GTX 980 Founders Edition var, Nvidia tam yükte 83 derecede çalışması için tasarlamış mesela, senin sıcaklıklara göre 10 derece fazla ama 4-5 yıl geçmesine rağmen hala iyi çalışıyor. Yalnız bağlantı yeri sıcaklığı hakkında bilgim yok onu söyleyeyim.

Oyun oynadım. 85-90 arası değişmiş Junction. Arada 93'e çıkmış. GPU CURRENT ise maksimum 73, minimum 54 olmuş.
Takmışsınız siz bi' Junction'a gidiyorsunuz. Fazla takılmayın siz ona.
MSI AfterBurner sonuçlarına göre ters bir durum yok. GPU oyun esnasında boost frekansını da kaybetmiyorsa (ki kaybetmiyordur) sorun yok.

Artı -1 Eksi
Takmışsınız siz bi' Junction'a gidiyorsunuz. Fazla takılmayın siz ona.
MSI AfterBurner sonuçlarına göre ters bir durum yok. GPU oyun esnasında boost frekansını da kaybetmiyorsa (ki kaybetmiyordur) sorun yok.
Takmışız, takarız da. O kadar emek verip alıyoruz, baba parası değil. Aldığım malın sorununun olmamasını isterim.

Geri
Yukarı