XFX 6900 XT yük altında 90 dereceye çıkıyor

Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R9 5950X
XFX 6950 XT
Rog Crosshair Dark Hero
G-Skill Trident Z Neo 64 GB 3600 mHz CL 16
2 x Samsung 980 Pro 1TB PCI-e 4 Nvme
2 x 2TB WD Blue HDD
Asus Thor 1200W Platinium
Asus Rog Ryujin II 360 AIO
Phanteks Evolv-X Case
RAM
GSkill Trident Z Neo 16CL 3600 MHz
Ekran kartı
XFX RX 6900 XT MERC
Anakart
ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO X570
İşlemci
AMD RYZEN 5950X
Arkadaşlar selamlar ,yeni kurmuş olduğum sistemimde kurulumları bitirdikten sonra bugün 5 dakika oyun deneyimlemek istedim ve GPU sıcaklığının aşırı yükseldiğini fark ettim.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ
AMD 5950X
XFX 6900 XT GPU
ROG RYUJIN II 360 SIVI SOĞT.
THOR 1200W PSU
GSkill Trident Z Neo 64 GB 3600 mHz 16 CL RAM
SAMSUNG 980 PRO 1 TB M.2 SSD

KASA PHANTEKS EVOLV X
EK OLARAK 7 ADET Lian Li SL120MM FAN
3 ÖNDE 3 SIVI SOĞUTMADA ÜSTTE KENDİ FANI ALTTA LL SL120 LER VE EGZOZDA OLMAK ÜZERE.

Fakat ekran kartı boşta 50 lerde yükle 70-75-80-90 lara kadar çıkıyor. Nedenini bir türlü anlayamadım. Ekran kartı sürücüsünü kaldırıp kurmayı denedim. Yük testinde fanları tam güce alıp kapıyı açtım ki kasa kapının yanında direkt soğuk hava alıyor.

Yani kısaca işin içinden çıkamadım. Şimdiden teşekkürler.

58843A02-847A-4FAE-9306-44D975E997F7.jpeg
F0A0599E-3D5D-444D-995C-F9413C9F60A4.jpeg
BOŞTA.png
TAM YÜK GPU.png
TAM YÜK.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan ayarlarını manuel olarak siz ayarlayın sıcaklıkta bir azalma olacak mı? Sisteminiz hayırlı olsun. Ayrıca Radeon ayarlarından boştaki halinin ekran görüntüsünü atabilir misiniz? Ekran kartı güçlü ona bağlı watt kullanımı 250-350 watt olduğunu düşünürsek bu sıcaklık değeri normal fakat boşta neden yuksek onu anlamadım.

Son düzenleme:
Fotoğrafların çözünürlüğünden pek anlaşılmıyor, sanırım söylediğiniz değerler GPU hotspotda ki değerler ki buda çok normal tam yükte dediğiniz en alttaki fotoda GPU sıcaklığı 77 derece gözüküyor yanlış görmüyorsam.

Fan ayarlarını manuel olarak siz ayarlayın sıcaklıkta bir azalma olacak mı? Sisteminiz hayırlı olsun. Ayrıca Radeon ayarlarından boştaki halinin ekran görüntüsünü atabilir misiniz?

Teşekkür ederim öncelikle. Fan ayalarını yazdığım gibi manuel olarak Full güçte çalıştırdım. Sonuçta pek değişiklik olmamıştı. Radeon ayalarının fotoğraflarını da ekledim.

Dosya Ekleri

• RADEON2.png
    RADEON2.png
    194,7 KB · Görüntüleme: 87
  • RADEON3.png
    RADEON3.png
    190,3 KB · Görüntüleme: 98
  • RADEON-BOSTA.png
    RADEON-BOSTA.png
    194,3 KB · Görüntüleme: 80
Teşekkür ederim öncelikle. Fan ayalarını yazdığım gibi manuel olarak Full güçte çalıştırdım. Sonuçta pek değişiklik olmamıştı. Radeon ayalarının fotoğraflarını da ekledim.

Ekran kartı monitör Hz aralığını 60 Hz alınca boştaki sıcaklık ve güç tüketimi otomatik olarak düşecektir. Tabii ki böyle bir sistem için saçma olur. Onun haricinde bu ekran kartı için sıcaklık değeri normal ekran kartı bağlantı yerinin 115 derece sıcaklığa kadar okey olduğunu biliyorum. Fazladan güç tüketimi fazladan sıcaklık. Eğer Radeon chill ile FPS sınırlarsanız güç tüketimi düşeceği için sıcaklıkta düşecektir.

Fotoğrafların çözünürlüğünden pek anlaşılmıyor, sanırım söylediğiniz değerler GPU hotspotda ki değerler ki bu da çok normal tam yükte dediğiniz en alttaki fotoda GPU sıcaklığı 77 derece gözüküyor yanlış görmüyorsam.

Şu an testi tekrarladım. Söylediğiniz gibi hot spot sıcaklığı 89-90ları buluyor. Üstteki GPU temperature ise 77-78 dolaylarında geziyor. Fakat görev yöneticisinde ve de GPU sıcaklığı 94leri görüyor. Hot Spot'u ilk kez görüyorum GPU-Z'de. Bundan önceki GTX 1060 kartımda sanıyorum ki öyle bir ibare yoktu.
stabilitytest2.png
stabilitytest.png

Şu an testi tekrarladım. Söylediğiniz gibi hot spot sıcaklığı 89-90ları buluyor. Üstteki GPU temperature ise 77-78 dolaylarında geziyor. Fakat görev yöneticisinde ve de GPU sıcaklığı 94leri görüyor. Hot Spot'u ilk kez görüyorum GPU-Z'de. Bundan önceki GTX 1060 kartımda sanıyorum ki öyle bir ibare yoktu.
Eki Görüntüle 1340621Eki Görüntüle 1340620

GPU hotspot için yüksek sıcaklık normal. En sıcak bölge. Testi kapatırsanız bir anda çok hızlı bir şekilde düşecektir.

Ekran kartı monitör Hz aralığını 60 Hz alınca boştaki sıcaklık ve güç tüketimi otomatik olarak düşecektir. Tabii ki böyle bir sistem için saçma olur. Onun haricinde bu ekran kartı için sıcaklık değeri normal ekran kartı bağlantı yerinin 115 derece sıcaklığa kadar okey olduğunu biliyorum. Fazladan güç tüketimi fazladan sıcaklık.

Evet söylediğiniz gibi. Satın alırken ASUS GeForce RTX 3090 ROG STRIX ile arasında 31000₺ fiyat farkı olduğundan dolayı bu kartı tercih ettim. Sıcaklık için 31bin ₺ vermek zoruma gitti. Ha sadece sıcaklık değil belki DLSS vs gibi yazılım avantajları var tabii ki yadsınamaz. Ama bu kartla da memnun olacağımı düşünmüştüm.

Evet söylediğiniz gibi. Satın alırken ASUS GeForce RTX 3090 ROG STRIX ile arasında 31000₺ fiyat farkı olduğundan dolayı bu kartı tercih ettim. Sıcaklık için 31bin ₺ vermek zoruma gitti. Ha sadece sıcaklık değil belki DLSS vs gibi yazılım avantajları var tabii ki yadsınamaz. Ama bu kartla da memnun olacağımı düşünmüştüm.

NVIDIA tarafında sıcaklık değerini bilmiyorum. Fakat fark yok ise ve içiniz rahat değilse 3080 Ti düşünebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı