Çözüldü XFX RX 5600XT 14 Gbps versiyonu VBIOS nereden bulunur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MuhammedShn

Femtopat
Merhabalar arkadaşlar.
İnce hesap üzerinden XFX AMD Radeon RX 5600XT thıcc III Ultra 6 GB 14 Gbps versiyonu satın aldım. VBIOS güncellemesi yaparken yanlışlıkla 12 Gbps versiyonu kurdum. Güncel BIOS versiyonu ise TechPowerUp ve XFX'in kendi sitesinde yok. Nereden bulabilirim acaba ya da elinde bu karttan bulunan varsa yedek alıp atabilir mi acaba?
Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Şurdaki 18. mesajda adam THICC 3 Ultra'ya linkteki 14GBps VBIOS'unu yükleyince olmuş bir dene istersen.
Model XFX ama ben Sapphire 5600XT'nin VBIOS kursam nasıl olur? Çözüm olarak paylaşılan bağlantıdaki VBIOS bir sorun oluşuturur mu?

Önce PC'yi kapatın. Kasayı açıp ekran kartının üzerinde BIOS Switch butonu var. Onu yön değiştirip tekrar kontrol edin. Belki ürünü aldığınız yer yalnızca sağ ya da sol butonu güncellemiştir.
Diğer buton da güncel değilse o zaman yazın XFX'in VBIOS'u buluruz.

Önce PC'yi kapatın. Kasayı açıp ekran kartının üzerinde BIOS Switch butonu var. Onu yön değiştirip tekrar kontrol edin. Belki ürünü aldığınız yer yalnızca sağ ya da sol butonu güncellemiştir.
Diğer buton da güncel değilse o zaman yazın XFX'in VBIOS'u buluruz.

XFX sitesinde performance bios adlı biosu yükledim hız maksimum oldu ama radeon denetim masasında 12ghz görünüyor yine. boost olunca 14 olur sanıyorum ? yardım için teşekkürler.

2.png

XFX sitesinde performance BIOS adlı BIOS'u yükledim hız maksimum oldu ama Radeon denetim masasında 12GHz görünüyor yine. Boost olunca 14 olur sanıyorum? Yardım için teşekkürler.

Eki Görüntüle 826258

Radeon'u silip tekrar yüklerseniz ya da bir sonraki gelecek güncellemede 14Gbps yazdığını göreceksiniz. Fakat doğru VBIOS'u indirdiğinizden emin değilim. Memory kısmında da 1750 yazması gerekirdi.

Radeon'u silip tekrar yüklerseniz ya da bir sonraki gelecek güncellemede 14Gbps yazdığını göreceksiniz. Fakat doğru VBIOS'u indirdiğinizden emin değilim. Memory kısmında da 1750 yazması gerekirdi.

Techpowerup sitesindeki bios'u denedim dediğin gibi oldu. peki bir sorum olacak; ekran kartı boşta iken tam hızda mı çalışacak VRAM saat hızı hep 1750 de duruyor azalması gerekmiyor mu boşta iken ? böyle fazla elektrik yakar sanırım yanılıyor muyum ?

Adssız.png

Techpowerup sitesindeki BIOS'u denedim dediğin gibi oldu. Peki bir sorum olacak; ekran kartı boşta iken tam hızda mı çalışacak VRAM saat hızı hep 1750'de duruyor azalması gerekmiyor mu boşta iken? Böyle fazla elektrik yakar sanırım yanılıyor muyum?

Eki Görüntüle 828863

Bu doğru. 144 Hz monitörünüz varsa boşta iken VRAM saat hızı 1750'de takılı kalıyor ve buna bağlı 30W civarında güç tüketiyor. Bunun herkeste çalışmayan bir çözümü var. Foruma bakın bulamazsanız yardımcı olurum. Ben o çözümü denedim ve işe yaramadı. Ekran gitti ve bir daha gelmedi vs. o yüzden artık oyun oynayacağım zaman 144Hz'e alıyorum. Boşta iken monitörü 60Hz yapıyorum.

Bu doğru. 144 Hz monitörünüz varsa boşta iken VRAM saat hızı 1750'de takılı kalıyor ve buna bağlı 30W civarında güç tüketiyor. Bunun herkeste çalışmayan bir çözümü var. Foruma bakın bulamazsanız yardımcı olurum. Ben o çözümü denedim ve işe yaramadı. Ekran gitti ve bir daha gelmedi vs. o yüzden artık oyun oynayacağım zaman 144Hz'e alıyorum. Boşta iken monitörü 60Hz yapıyorum.

Valla sayende baya bir şey öğrendim sağol. Biraz araştırdım monitör tazeleme hızı azaltınca bazılarında düzeliyor bazılarında düzelmiyor.. Epey zahmetli iş (tabi kaliteden ödün vermem bir taraf artıyor öteki taraf azalıyor tahterevalli gibi oldu biraz :) ben en iyisi bir önceki XFX'in sağladığı performans adlı bios kullanayım. zaten oyunlarda 1750 oluyor VRAM hızı. Sadece bellek bit hızı 14 gbps değilde 12 gbps olacak bu da fazla bir etki sağlamaz zanlımca en fazla 3-4 fps... değilse yorum alabilirim. elektriğin sorun olmadığı zamanlar 14gbs bios'u kullanırım 😅

Vallahi sayende bayağı bir şey öğrendim sağ ol. Biraz araştırdım monitör tazeleme hızı azaltınca bazılarında düzeliyor bazılarında düzelmiyor. Epey zahmetli iş (tabii kaliteden ödün vermem bir taraf artıyor öteki taraf azalıyor tahterevalli gibi oldu biraz :) ben en iyisi bir önceki XFX'in sağladığı performans adlı BIOS kullanayım. Zaten oyunlarda 1750 oluyor VRAM hızı. Sadece bellek Bit hızı 14 Gbps değil de 12 Gbps olacak bu da fazla bir etki sağlamaz zanlımca en fazla 3-4 FPS... Değilse yorum alabilirim. Elektriğin sorun olmadığı zamanlar 14gbs BIOS'u kullanırım 😅

Aslında 12 ile 14 arasında 4'ten fazla FPS artışı olur ama siz bilirsiniz. Sürekli monitör Hz değiştirmektense 12 olarak da kullanabilirsiniz eğer AAA oyunlar oynamıyorsanız. Ben 60Hz yapınca 10W güç tüketiyor kart. Fakat sürekli Hz değiştirmek yorucu tabii :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı